Sobota, 16 lutego 2019. Imieniny Danuty, Daniela, Juliany

PKP rozstrzygnęły przetarg na projekt nowego dworca w Olsztynie

2018-06-12 10:48:24 (ost. akt: 2018-06-12 10:54:29)

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

PKP rozstrzygnęły przetarg na projekt nowego dworca w Olsztynie. Wykona go konsorcjum firm z Warszawy i Bydgoszczy. Projekt zakłada również plan przebudowy torowiska i peronów. Wygląd nowego budynku poznamy najpóźniej za rok.

Koperty z ofertami na wykonanie projektu nowego dworca PKP oraz przebudowę torów i peronów w Olsztynie otwarto w połowie grudnia 2017. Jednak dopiero teraz PKP ogłosiło firmę, która zrealizuje zadanie. Najkorzystniejszą ofertę złożył Multiconsult Polska z Warszawy wraz z Przedsiębiorstwem Organizacji Inwestycji Allplan z Bydgoszczy. Konsorcjum zaprojektuje nowy dworzec za 5 mln 285 310 zł.

Chęć wykonania projektu zgłosiły jeszcze trzy firmy. Była to warszawska spółka TPF, konsorcjum PIG Architekci z Warszawy z GMT z Mysłowic i BBC Best Building Consultants. Wszystkie propozycje mieściły się w budżecie, jaki przeznaczyło PKP. Ten wynosił 8 mln 278 515 zł brutto.

Przedmiotem zamówienia jest opracowanie dokumentacji projektowej inwestycji. Jego pierwsza część obejmuje zaprojektowanie wielobranżowej przebudowy infrastruktury torowo-peronowej. Z kolei druga część, najbardziej wyczekiwana przez mieszkańców, polega na wyburzeniu istniejącego obiektu i budowę nowego budynku dworca wraz z zagospodarowaniem terenu przyległego.

Przypomnijmy, że przez kilkanaście miesięcy toczyła się batalia o wpisanie olsztyńskiego dworca do rejestru zabytków. Wnioskowali o to lokalni społecznicy. Na początku roku wojewódzki konserwator zabytków uznał jednak, że dworce PKP i PKS wraz z przylegającym budynkiem biurowym nie są zabytkiem, a do rejestru wpisane zostaną jedynie historyczne wiaty na peronach nr 2, 3 i 4. W uzasadnieniu konserwator podkreślił ich wartość historyczną. Wiaty dokumentują bowiem historię pierwszego, XIX-wiecznego dworca w Olsztynie.

— Prace w zakresie elementów objętych ochroną konserwatorską będą odbywały się w porozumieniu z konserwatorem zabytków i przy poszanowaniu prawa — powiedział nam Tomasz Leś z biura prasowego PKP.

Przypomnijmy też, że w ubiegłym roku Krzysztof Mamiński, prezes PKP S.A., zapewniał nas, że powierzchnie przeznaczone do obsługi ruchu pasażerskiego nie zostaną zmniejszone. — W obecnie istniejącym budynku (dworca kolejowego — red.) znaczącą część zajmują niewykorzystane pomieszczenia na poziomie -1 i lokale na I piętrze, którymi najemcy nie są zainteresowani. Wynika to z bardzo prostego faktu: potencjalni klienci nie chcą wchodzić po schodach, aby skorzystać z oferty podmiotów prowadzących swoje punkty handlowe czy usługowe na wyższych niż parter poziomach — powiedział prezes PKP.

Jak zaznaczył, nie zostaną zmniejszone powierzchnie przeznaczone do obsługi ruchu pasażerskiego. — Zgodnie z obecnie stosowaną filozofią, obsługa podróżnych ma priorytetowe znaczenie. Funkcje komercyjne i inne mają charakter uzupełniający. Budowa nowego obiektu ma być wykonana w oparciu o nowoczesne technologie i materiały wysokiego gatunku — dodał prezes PKP.

kuch

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (84) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. XX #2535612 | 94.254.*.* 13 lip 2018 11:07

  Te wiaty też powinny wyburzyć i zrobić wszystko od nowa! Co to za zabytek niby... Wstyd dla województwa

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Marta #2520035 | 89.228.*.* 16 cze 2018 07:48

  A dworzec PKS??? Przecież to będzie głupio wyglądać¡!!!!!!!!!!!!

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Kebiz #2518457 | 88.156.*.* 13 cze 2018 14:47

   Przydworcowe kupczyki nie mogą się doczekać budowy kolejnej zbędnej galerii zamiast dworca z prawdziwego zdarzenia.

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. EEE #2518367 | 88.156.*.* 13 cze 2018 11:53

   ale 5 milionów za projekt jest

   ! - + odpowiedz na ten komentarz

  3. As #2518277 | 5.172.*.* 13 cze 2018 09:26

   Komentarz nisko oceniony. Kliknij aby przeczytać. Wystarczy wyremontować.

   Pokaż wszystkie komentarze (84)

   Zagraj w GRY.wm.pl

   • Goodgame Empire
   • Goodgame Big Farm
   • Goodgame Poker
   • Shadow Kings - The Dark Ages