Poniedziałek, 21 stycznia 2019. Imieniny Agnieszki, Jarosława, Nory

Borelioza – groźny przeciwnik. Rezonans magnetyczny w diagnostyce powikłań boreliozy

2018-06-11 01:00:00 (ost. akt: 2018-06-06 12:10:35) Artykuł sponsorowany

Autor zdjęcia: Materiały prasowe

Piękna pogoda, ciepłe i coraz dłuższe dni skłaniają do spacerów i dłuższych wycieczek. Niestety początek wiosny to także moment, w którym aktywizują się kleszcze przenoszące bardzo groźną chorobę, jaką jest borelioza.

Borelioza – objawy

Borelioza, bez względu na rodzaj i stopień zaawansowania atakuje tkankę łączną, mięśniową i nerwową. Pierwsze objawy choroby rozwijają się w ciągu 1-3 tygodni od ukąszenia. Ważne, by mieć świadomość tego, że czasem nawet sam kontakt z kleszczem może stanowić zagrożenie, a w przypadku wkłucia się kleszcza należy bacznie obserwować organizm.

Rumień – ważny objaw, ale nie zawsze obecny

Często kojarzy się boreliozę z tzw. rumieniem wędrującym – jest to zaczerwienienie o średnicy od kilku do kilkunastu centymetrów, które może być lekko wypukłe, ciepłe, bolesne przy dotyku. Typowy rumień po ukąszeniu kleszcza jest jaśniejszy od środka.

W tej fazie mogą pojawić się objawy grypopodobne. Jeśli nie zostaną podane antybiotyki, borelioza przechodzi w fazę rozsianą. W ciągu 2 tygodni do kilku miesięcy pojawiają się objawy wtórne. Może to być zapalenie stawów, zaburzenia neurologiczne i kardiologiczne.

Objawy wtórne boreliozy – zapalenie stawów

Częstą postacią boreliozy jest zapalenie stawów. Najczęściej borelioza atakuje staw kolanowy, skokowy, łokcie, barki, stawy biodrowe. Staw zaatakowany przez boreliozę puchnie, staje się bolesny i sztywnieje. Bóle te opisywane są jako silne i krótkotrwałe. Charakterystyczna jest także sztywność szyi. Ponadto pojawia się mrowienie, palenie lub drętwienie kończyn. Objawy boreliozy cofają się i nawracają przez kilka tygodni, aż z czasem zupełnie ustępują. Zapalenie stawów także wymaga leczenia antybiotykiem.

Rezonans w diagnostyce schorzeń stawów

Opisane powyżej objawy mogą być również charakterystyczne dla innych schorzeń, dlatego warto zweryfikować diagnozę poprzez odpowiednio dobrane badanie w zakresie diagnostyki obrazowej. Dzięki niemu uzyskamy odpowiedź dotyczącą stanu naszych stawów, jak i stopnia zaawansowania ewentualnych zmian.

Badaniem umożliwiającym obrazowanie stawów pokazujące różnice pomiędzy poszczególnymi tkankami jest rezonans magnetyczny (MR). Badanie MR pozwala na uwidocznienie uszkodzonych struktur tj ścięgna, więzadła, chrząstki, czy nerwywyjaśnia radiolog Katarzyna Nełkowska, lekarz specjalista Centrum Diagnostycznego Affidea w Tczewie.

Borelioza – a układ nerwowy

Neuroborelioza to borelioza układu nerwowego, a jej objawy są bardzo podobne do objawów depresji.

Objawy ze strony układu nerwowego różnią się w zależności od tego, w jakim stadium rozwoju jest choroba. Tym, co powinno nas zaniepokoić, to drżenie mięśni, łagodna depresja. W kolejnym stadium może pojawić się m.in. ból głowy, sztywność karku, wymioty, światłowstręt, zapalenie mózgu. Na tym etapie choroby, szczególnie niepokojące są zaburzenia psychiczne jak apatią, zaawansowana depresja stałe rozdrażnienie, wybuchy złości, a także ataki agresji.

W diagnostyce neuroboreliozy pomaga badanie MRI mózgu które pozwala na określenie zamian, jakie choroba spowodowała.

Borelioza – choroba pod kontrolą

Z boreliozą można walczyć, można ją kontrolować i nie dopuścić do tego, by doprowadziła do zniszczeń w naszym ciele.

Ważna jest wczesna diagnostyka, ale i czujna obserwacja własnego organizmu, ponieważ jest to choroba podstępna i nie zawsze da się wykryć przy pomocy obecnie dostępnych testów. W przypadku zaawansowanych postaci, oprócz leczenia z pomocą przychodzą badania obrazowe, takie jak rezonans magnetyczny, które pozwalają na rozpoznanie zmian, ocenę ich charakteru, wykluczenie innych schorzeń oraz obserwowanie postępów leczenia.

Dbajmy o siebie, oglądajmy się dokładnie po spacerach na świeżym powietrzu – nie dajmy się boreliozie!

Affidea Olsztyn ul. Niepodległości 44, tel.: 22 44 11 111, www.affidea.pl
Polub nas na Facebooku:

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages