Poradnia przy szpitalu wojewódzkim w Olsztynie ma braki kadrowe. Co na to NFZ i pacjenci?

2018-06-04 16:19:23(ost. akt: 2018-06-04 14:39:23)
Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: pixabay.com

Z bólem kolana czy ze skręconą kostką trudno jest otrzymać pomoc w poradni ortopedycznej działającej przy szpitalu wojewódzkim w Olsztynie. Pacjenci odsyłani są do innych placówek. Chorzy skarżą się, lekarze wręcz przeciwnie.
Od siedmiu tygodni poradnia ortopedyczna działająca przy olsztyńskim szpitalu wojewódzkim jest zamknięta. — To normalnie kino, co tam się dzieje! — denerwuje się nasza czytelniczka pani Iwona. — Moja mama jest pacjentką poradni ortopedycznej od pięciu lat. Jest schorowaną osobą, po wymianie dwóch bioder. Operację miała półtora roku temu. Regularnie chodziła do ortopedy, bo tego wymaga stan jej zdrowia. Niedawno miała wyznaczoną wizytę, pojechała na miejsce, ale nie została przyjęta. Usłyszałam od pielęgniarki, że tę wizytę trzeba odwołać. Dlaczego? Pielęgniarka powiedziała, że szpital nie ma kontraktu z NFZ. Nikt wcześniej nie zadzwonił, że wizyta nie odbędzie się. Zdziwiłam się i zadałam pytanie NFZ, dlaczego tak ważna poradnia jest nieczynna. Usłyszałam, że kontrakt jest. W takim razie, o co chodzi? Prosty Kowalski nie jest w stanie tego zrozumieć. Mało tego, nie może nawet wyrazić swojej opinii. Można złożyć skargę, ale co to zmieni?

Przychodnia odsyła do innych placówek. — Pielęgniarki informują, że trzeba dzwonić do NFZ. Tam należy się dowiedzieć, gdzie jest najbliższy możliwy termin — dodaje pani Iwona. — Tym sposobem zapisałam mamę do szpitala uniwersyteckiego, ale dopiero na koniec października. W szpitalu miejskim pierwszy termin jest w kwietniu przyszłego roku. Pytanie też, czy szpital podpisze kontrakt z NFZ. Może znowu się okazać, że zarezerwuję ten termin, a okaże się, że znowu zostanę odprawiona z kwitkiem. Tak nie może być! Można też pójść prywatnie, bo w Olsztynie przyjmuje kilku świetnych ortopedów, również tych ze szpitala wojewódzkiego, ale to nie jest rozwiązanie.

Dlaczego poradnia nie przyjmuje pacjentów? Zapytaliśmy o to w NFZ. — Problemy leżą po stronie szpitala. NFZ ma zawartą umowę z placówką w zakresie poradni ortopedycznej do końca 2018 roku — odpowiada nam Magdalena Mil, rzecznik prasowy warmińsko-mazurskiego oddziału NFZ. — Nie planujemy rozwiązania umowy w tym zakresie. Szpital boryka się z problemami kadrowymi, dlatego wydaliśmy zgodę na pracę w krótszym wymiarze czasu do końca czerwca. Mamy nadzieję, że szpital rozwiąże problem z kadrą lekarską i poradnia będzie mogła leczyć pacjentów w pełnym wymiarze godzin.

To samo pytanie zadaliśmy również szpitalowi. — Od 23 kwietnia poradnia ortopedyczna działa w ograniczonym zakresie, przez jeden dzień w tygodniu. Tego dnia są przyjmowani przede wszystkim pacjenci w stanach pilnych, którzy potrzebują szybkiej pomocy — tłumaczy Przemysław Prais, rzecznik Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Olsztynie. — Taka sytuacja nie zapewnia dostępności świadczeń, za co serdecznie przepraszamy pacjentów. Jednocześnie informujemy, że szpital poszukuje specjalistów, którzy będą przyjmować pacjentów w poradni ortopedycznej. Są już prowadzone rozmowy z lekarzami, którzy zadeklarowali chęć pracy w tej poradni. Mamy więc nadzieję, że sytuacja wkrótce ulegnie poprawie.

O komentarz poprosiliśmy jednego z ortopedów, który pracuje w szpitalu wojewódzkim. Poprosił o anonimowość. — Na takich zasadach, jakie oferowała poradnia, lekarze nie byli w stanie pracować. Zarabiali małe pieniądze, poniżej stawek. Nikt nikomu nie chciał zrobić na złość, po prostu medycy nie dali już rady. To czysta ekonomia — opowiada ortopeda. — W Olsztynie jest jedenaście poradni ortopedycznych na NFZ, więc nie ma problemów z leczeniem. Pacjenci mają duży komfort. Chociaż w każdej mogą być problemy, bo każda placówka płaci niskie stawki. Lekarze będą rezygnować. NFZ od dłuższego czasu nie podwyższa stawek. Ale pacjenci na razie nie są bez pomocy, nie ma co płakać. I nie ma co szukać problemu na siłę. To pacjent przed wizytą powinien upewnić się, czy zostanie przyjęty. Jeśli ktoś czeka pół roku do specjalisty, to w jego interesie jest dowiedzieć się, czy wizyta się odbędzie. Do tego ludzie przyjście do poradni często traktują to jako wizytę towarzyską. Zaledwie kilka procent pacjentów przychodzi w konkretnym celu. W głowach niektórym się poprzewracało. Dopóki nie zapłacą za wizytę 110 zł, będą traktować w ten sposób lekarzy. Raz jeszcze powtórzę — w Olsztynie jest duże zagęszczenie poradni. Wystarczy.

AR

Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij

Komentarze (14) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. gm #2513758 | 109.241.*.* 5 cze 2018 10:55

    Za PRL było powiedzonko: "o, mój Boże, co plenum, to gorzej". Mamy to samo za rządów prawicy. Co rząd, to gorsza sytuacja. Czy tu kiedys będzie normalnie? Gdzie te pieniądze?!

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

    1. bolo #2513702 | 213.25.*.* 5 cze 2018 09:48

      Ortopedzi po prostu wzięli przykład z rządzących i wstali z kolan

      Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

    2. .... #2513689 | 188.146.*.* 5 cze 2018 09:17

      Co na to NFZ ??? NFZ ma to w du.....e!!! On ma większe zmartwienia jak zabrać społeczeństwu więcej kasy!!!

      Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz

    3. Proponuję zlikwidować składkę zdrowotną, #2513590 | 188.146.*.* 5 cze 2018 07:36

      którą każdemu legalnie pracującemu obywatelowi to złodziejskie państwo kradnie co miesiąc z pensji i utworzyć subkonta na które będzie przelewana, po to by kiedy zajdzie taka potrzeba każdy mógł się leczyć we własnym zakresie, ludzie obudźcie się! zabierają nam część wypłat na służbę zdrowia z której i tak nie możemy skorzystać!

      Ocena komentarza: warty uwagi (7) odpowiedz na ten komentarz

    4. warmiaczka #2513522 | 37.248.*.* 4 cze 2018 23:44

      To po jakie licho w rejestracji proszą o nr telefonu do pacjenta, jeżeli pacjent sam ma dowiadywać się o tym czy Go przyjmie lekarz, a czeka w kolejce od pół roku ? Weź dodzwoń się do rejestracji w słynnym na całą Polskę szpitalu pulmonologicznym na Jagiellońskiej. Twierdzą, że mają braki kadrowe, a już nie wspomnę o terminach w jakich można trafić do pulmunologa. Natomiast ortopedzi to już wyższa kasta wśród lekarzy, wyciągną forsę od pacjenta / w prywatnych gabinetach/ na bzdetne zastrzyki, a i tak opercaę później robią na oddziale w szpitaly gdzie są zatrudnieni. Życze zdrówka,

      Ocena komentarza: warty uwagi (11) odpowiedz na ten komentarz

    Pokaż wszystkie komentarze (14)
    2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5