Wtorek, 7 lipca 2020. Imieniny Estery, Kiry, Rudolfa

To już pewne. Będzie hospicjum w Olsztynie

2018-05-27 08:10:00 (ost. akt: 2018-05-26 18:54:13)
Kocbach Teresa

Kocbach Teresa

Autor zdjęcia: Przemysław Getka

Jest zielone światło dla powstania nowego hospicjum. Władze Olsztyna sprzedały stowarzyszeniu „Palium” ziemię z 99-proc. bonifikatą. Teresa Kocbach, prezes stowarzyszenia, nie kryje radości. I podejmuje kolejne działania.

O dramatycznej sytuacji olsztyńskiego Stowarzyszenia Hospicyjnego „Palium” pisaliśmy wielokrotnie. Od ponad 15 lat stowarzyszenie walczy o swoją siedzibę. Przez pierwsze dwa lata działalności „Palium” mieściło się w szpitalu MSWiA. Później przeniosło się do filii szpitala miejskiego przy al. Wojska Polskiego. I tak zostało do dziś. Stowarzyszenie zajmuje pierwsze piętro. Niestety, jest coraz więcej osób wymagających opieki paliatywnej. Chorym dokucza ciasnota. Nie są to warunki, w których powinni przebywać.

Wygląda na to, że to już koniec długiej i niewdzięcznej tułaczki. Władze Olsztyna przekazały właśnie działkę pod budowę hospicjum z 99-procentową bonifikatą. Teren został sprzedany za ok. 4500 zł. Do tego doszły koszty związane z przygotowaniem nieruchomości do sprzedaży. W sumie to nieco ponad 8000 zł. Zamiast 453 tys. zł.

Nowy obiekt powstanie przy ul. Metalowej. — Bardzo się cieszę, że nasze starania się ziściły przy wielkiej pomocy i wsparciu władz miasta — mówi w rozmowie z nami Teresa Kocbach, prezes stowarzyszenia. — Teraz przyszedł czas na podjęcie kolejnych kroków. Czeka nas rozbiórka baraków. Chcemy przygotować projekt obiektu i przede wszystkim pozyskać środki na budowę hospicjum.

Teresa Kocbach ma wizję, jak ośrodek miałby wyglądać. — Mają być dwa odziały po 20 łóżek — opowiada. — Chcemy też stworzyć poradnię leczenia bólu oraz poradnię, która zajmie się leczeniem obrzęków i odleżyn chorych. To będzie pełnoprofilowy ośrodek. Mamy do tego dobrze przygotowany zespół. Potrzebne są nam tylko pieniądze.

Kocbach podkreśla, że nie wyobraża sobie funkcjonowania społeczeństwa bez zaplecza hospicyjnego. — Czym innym jest leczenie szpitalne, a czym innym opieka paliatywna — tłumaczy. — A, niestety, nowotwory zbierają coraz większe żniwo. Od tego nie uciekniemy. Naszą bolączką jest to, że pacjenci muszą czekać w kolejkach, żeby się do nas dostać. Mówię oczywiście o opiece stacjonarnej, bo jeśli chodzi o hospicjum domowe, to chorzy nie czekają.

— Nie mam wątpliwości, że — ze względu na ogrom potrzeb — taka pomoc stowarzyszeniu to dobra inwestycja — zaznacza prezydent Piotr Grzymowicz. — Nie każdy ma możliwość zagwarantowania bliskim opieki paliatywnej, a szpitale nie są do tego przygotowane. W hospicjum podopieczni znajdą profesjonalną opiekę.

Według szacunków, budowa hospicjum wyniesie od 10 do 12 mln zł. Zgodnie z prawem „Palium” ma dziesięć lat na budowę hospicjum. Jeśli nie wywiąże się z tego obowiązku, sprzeda lub wykorzysta nieruchomość na inne cele, będzie musiało zwrócić udzieloną bonifikatę. Teresa Kocbach nie zakłada jednak czarnego scenariusza. — Mam nadzieję, że nowym obiektem będziemy się cieszyć znacznie szybciej — stwierdza.

AT

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (18) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. olo2650 #2509283 | 31.0.*.* 28 maj 2018 09:47

  PINOKIO- masz 99% zniżki w hospicjum.Korzystaj-póki możesz.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Ann #2509197 | 83.13.*.* 28 maj 2018 08:07

  W tym hospicjum jest bardzo troskliwa i fachowa opieka, niech nie wypowiadają się Ci którzy nie musieli doświadczyć opieki nad osoba leczona paliatywnie. Pozdrawiam cały zespół i dziękuję

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Mama #2509097 | 178.36.*.* 27 maj 2018 23:46

  Zeby tylko nie byl to Helper bis.

  Ocena komentarza: warty uwagi (12) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Helper? #2509053 | 83.6.*.* 27 maj 2018 22:22

   No właśnie a co tam słychać u Helpera? Agent Tomus wciąż na wolności..?

   Ocena komentarza: warty uwagi (15) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. aaa #2509006 | 81.190.*.* 27 maj 2018 21:10

   Hospicjum mieści sie na 2 piętrze Panie Redaktorze.

   ! - + odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (18)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages