Poniedziałek, 21 stycznia 2019. Imieniny Agnieszki, Jarosława, Nory

Zmiany na Zatorzu. Będzie specjalny program

2018-05-27 10:06:56 (ost. akt: 2018-05-27 10:24:11)

Autor zdjęcia: Archiwum GO

Kiedy czytelnicy zwrócili uwagę na brzydkie donice przy ul. Limanowskiego, a my o tym napisaliśmy, zwrócił się do nas Urząd Miasta. Nie będzie donic. Będą drzewa i to na całym Zatorzu. Dzielnica będzie też miała swój program.

Donice przy ul. Limanowskiego miały uniemożliwić kierowcom parkowanie. Stoją w tym miejscu od wielu lat. Nie podobają się jednak mieszkańcom. Ale to się wkrótce zmieni. Donice zostaną przeniesione w inne miejsce. — Mamy przygotowany projekt nasadzeń — powiedziała nam Tekla Żurkowska, miejska ogrodniczka. — Tam, gdzie stoją donice, będzie zieleniec z drzewami. Po prawej stronie ulicy — idąc od wiaduktu — uzupełnimy szpaler istniejących kasztanowców młodymi sadzonkami. Planujemy też wprowadzić drzewa w innych miejscach tej ulicy — przy skrzyżowaniu z Moniuszki i Paderewskiego.

Najczęściej sadzimy lipy srebrzyste odmiany Brabant, które znoszą trudne miejskie warunki, oraz klony. Przy Limanowskiego posadzimy około 50 drzew. Te zmiany wzdłuż ulicy będziemy wprowadzali stopniowo w zależności od środków finansowych, jakimi będziemy dysponować — dodaje.


Przypomnijmy, że Zatorze będzie miało swój program. — Będzie to dokument strategiczny, który określi cele, kierunki działań przestrzennych i wytyczne do dokumentów planistycznych, w tym planów miejscowych — poinformowała nas Marta Bartoszewicz, rzeczniczka ratusza. — Program to wielobranżowy dokument graficzno-tekstowy. Nie jest prawem miejscowym, ale będzie miał na to prawo wpływ.

Koncepcja założeń programu będzie przedstawiona na pierwszym spotkaniu konsultacyjnym, które odbędzie się 4 czerwca o godz. 17.30 w Zespole Szkół Ekonomiczno-Handlowych. — Podczas konsultacji będzie mowa o celach programu i kierunkach działań na różnych polach — dodaje Bartoszewicz. — Program dotyczy zabytków, zieleni, przestrzeni publicznych, komunikacji i infrastruktury.

Rzeczniczka tłumaczy, że konsultacje są po to, aby w pełni poznać bolączki mieszkańców Zatorza i wypracować społeczny wniosek do założeń programu.
Konsultacje będą trwały do końca września. Zaplanowano spotkania, warsztaty i spacery badawcze. Realizacja poszczególnych elementów programu będzie uzależniona od możliwości finansowych.

Czy taki program jest potrzebny? Zapytaliśmy o to Wojciecha Hieronymusa Borkowskiego, poetę, który na Zatorzu pod jednym adresem mieszka od 55 lat.

— Taki program na pewno jest potrzebny — powiedział nam. — Zatorze to wyjątkowa dzielnica, pierwsza, gdzie po wojnie osiedlali się pierwsi nowi mieszkańcy Olsztyna.


Zdaniem Borkowskiego, na Zatorzu zbyt często burzy się stare domy. — Deweloperzy budują nowe, które otaczają płotami — opowiada. — W ten sposób znikają tradycyjne szlaki spacerowe — mówi i zauważa, że następuje też zmiana pokoleniowa wśród mieszkańców dzielnicy. — Kiedyś znałem z nazwiska wszystkich mieszkańców ulicy — wspomina. — Dzisiaj nie wiem, kto mieszka w mojej kamienicy. Dlatego potrzebne są programy integrujące mieszkańców.

MZG

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (59) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. @@@@@ #2509840 | 88.156.*.* 29 maj 2018 08:56

  Program wyborczy Arbuza dla Zatorza ogłoszony . Wizje też same z nieba spadły. A z realizacją będzie tak jak ze wszystkim w Olsztynie - vide ul. PARTYZANTÓW (i nie tylko )

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. ANATOL #2509635 | 88.156.*.* 28 maj 2018 20:23

  W obrębie ul.Żeromskiego stoi tyle starych budynków nadających się do wyburzenia.Przynoszą wstyd nie tylko tej dzielnicy ale i całemu miastu.Można byłoby zbudować jakieś nowe osiedle mieszkaniowe.

  Ocena komentarza: warty uwagi (13) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Z TEGO MIASTA #2509541 | 89.228.*.* 28 maj 2018 17:34

  WYBORY SIĘ ZBLIŻAJĄ WIĘC PRZYPOMNIANO SOBIE O ZATORZU UL. SYBIRAKÓW CZY TEŻ PARKING PRZY SZPITALU CZEKAJĄ NA REALIZACJĘ A ONI PIEPRZĄ O JAKIŚ DONICACH GDZIE KOSZT PARU SETEK (WYSTARCZY WYWIEŹĆ) PRZEKROCZY TYSIĄCE ZŁOTYCH BO I OKAZJA JEST UKRAŚĆ

  Ocena komentarza: warty uwagi (6) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. pytamy #2509535 | 77.247.*.* 28 maj 2018 17:28

  Zarraz -po kiego sadzą jak przecież planują wycinać ?? Na wiosnę społecznicy alarmowali że ratuszowi chcą tam czyli Limanowskiego puścic tramwaj i dołożyć buspas -betonując wszystko wokoło,więc po co to mydlenie oczu sadzonkami ? Przez wybory ? Cały ten olsztyński trend to szleństwo -porównujac z zachodem Europy "ekomobilnosć" po olsztyńsku=grzymińsku to maksymalne poszerzanie ulic o kolejne pasy i wyrącbywanie wszystkeigo co zielone.Zobaczcie co zrobili z Kościuszki.Kiedyś ładna ulica Wojska Polskiego ma być poszerzona o 2 pasy obetonowana i trwale przekształcona w drogę krajową . Kategoria Z . Kto nie wierzy niech poszuka .Tak planują.Aż nie chce sie słuchać co sie w Olsztynie obecnie wyprawia.

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Normalny program! #2509300 | 37.248.*.* 28 maj 2018 10:01

   To powinno być normą. Nie wymyślać jakichś specjałów.

   Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (59)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages