Sobota, 31 października 2020. Imieniny Augustyny, Łukasza, Urbana

Miał przygotowywać zamach na konstytucyjne organy państwa. Ruszył proces w tej sprawie

2018-05-22 19:06:17 (ost. akt: 2018-05-22 21:02:18)

Autor zdjęcia: Grzegorz Czykwin

Wojciech K. spod Olsztyna aktu oskarżenia słuchał jak dobrej opowieści. Prokurator uważa jednak, że szykowanie zamachu na Sejm i prezydenta to nie fantazja.

Kiedy agenci Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego weszli na posesję Wojciecha K., złapali się za głowy. Takiej ilości broni, amunicji, materiałów wybuchowych i komponentów do produkcji broni nie widzieli nawet na szkoleniach.

Prokuratura już od ponad dwóch lat zajmowała się tą sprawą. Na początku śledztwo prowadziła Prokuratura Okręgowa w Olsztynie. Pierwsze zatrzymania odbyły się w czerwcu 2016 roku. Wtedy do aresztu trafił właśnie Wojciech K.

Prokuratorzy mówili, że materiały wybuchowe, które zebrał, miał zamiar wykorzystać do „wywołania poważnych zakłóceń w ustroju Rzeczypospolitej Polskiej”. Później sprawę przejęli prokuratorzy z białostockiego wydziału Prokuratury Krajowej i to oni przesłali akt oskarżenia do sądu.

Znalezionej broni, amunicji i materiałów wybuchowych było szokująco dużo. W domu i innych budynkach znaleziono m.in. 24 tys. sztuk amunicji, w tym 7 tys. sztuk amunicji z rdzeniem stalowym ocenionej przez śledczych jako szczególnie niebezpieczna. Jest także oskarżony o handel amunicją. A także o poświadczenie nieprawdy.

Wojciech K. przyznał się do posiadania amunicji i broni. W czasie śledztwa kilka razy zmieniał wyjaśnienia. We wtorek rozpoczął się proces jego i trzech innych oskarżonych w tej sprawie mężczyzn. Na czas składania przez nich zeznań Sąd Okręgowy w Olsztynie utajnił proces.

— Jawność będzie wyłączona tylko na czas składania wyjaśnień przez oskarżonych, bo prowadzenie rozprawy jawnie mogłoby naruszyć ważny interes państwa. Mogłoby doprowadzić do ujawnienia tajemnicy państwowej — uzasadniał sędzia Andrzej Kamiński.

Prokurator Aneta Czokało-Deptuła z białostockiego wydziału Prokuratury Krajowej mówiła, że Wojciech K. szykował zamach na Sejm, Senat i prezydenta, a akty terrorystyczne planował od 2014 roku.

Trzej pozostali oskarżeni to mężczyźni, których Wojciech K. poznał przez internet. Mają mniej zarzutów i nie są to zarzuty o charakterze terrorystycznym. Chodzi głównie o posiadanie przez nich nielegalnie amunicji lub broni albo o handel nimi. Na początku razem z kominiarzem aresztowany został Krzysztof G. Szybko jednak wyszedł zza krat. Oskarżeni zapewniali w śledztwie, że militariami interesują się od dziecka i tylko dlatego agenci ABW się nimi zainteresowali. Część z nich miała pozwolenia na broń sportową.

Wszyscy oskarżeni stawili się przed sądem na rozpoczęciu procesu. Wojciech K. słuchając aktu oskarżenia odczytywanego przez prokuratora, miał minę, jakby słuchał arcyciekawej opowieści. Sąd przez cały dzień za zamkniętymi drzwiami wysłuchiwał wyjaśnień oskarżonych mężczyzn. Akta sprawy mają ponad 50 tomów.
W środę kolejny dzień procesu.

Małgorzata Kundzicz

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (23) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Niespełna #2506937 | 176.119.*.* 24 maj 2018 09:19

  Miał tyle broni i dał się zatrzymać bez walki? AMATOR!

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. zorientowany #2506704 | 213.73.*.* 23 maj 2018 21:41

  To bzdura i oszczerstwa że chciał wysadzić sejm! Bp to nie sejm ale kneset!

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Hans #2506690 | 37.47.*.* 23 maj 2018 21:15

  Zaraz okarze się że oskarżeni tworzyli zorganizowaną grupę przestępczą składającą się z ich 4 i 20 agentów ABW.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. zamach #2506531 | 89.228.*.* 23 maj 2018 16:22

  chyba na siebie, zalosne, uparli sie na chlopa, brak zajecia, amunicji to na w-m w lasach pewnie w chuj, miejscowi znaja gdzie proch i amunicja poniemiecka, zmarowane pieniadze i ludzki czas

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. allensteiner 2 #2506414 | 81.190.*.* 23 maj 2018 12:23

  A kto poważny chciałby zamachnąć się na ADRIANKA, KARTOFLA-który już ledwo zipie, SEJM i inne tam- ONI sami się wykończą a my tylko stwierdzimy ich ZGON.

  Ocena komentarza: warty uwagi (10) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  Pokaż wszystkie komentarze (23)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages