Poniedziałek, 21 października 2019. Imieniny Celiny, Hilarego, Janusza

Badania dla alergików w laboratorium Szpitala Miejskiego!

2018-05-17 12:00:00 (ost. akt: 2018-05-18 12:58:31)

Autor zdjęcia: pixabay.com

Kichanie, zatkany nos i zaczerwienione oczy? Znacie to? W sobotę 19 maja w Laboratorium Miejskiego Szpitala Zespolonego w godzinach 9-13 będzie można zrobić sobie test i sprawdzić, co nas uczula.

W sobotę w laboratorium szpitala miejskiego podczas akcji „Rozkwitnij na wiosnę” będzie można skorzystać z nowoczesnej metody badań. Pozwala ona w czasie jednego badania krwi wykryć 40 najczęściej występujących w Polsce alergenów. Warto skorzystać, bo alergia jest epidemią XXI wieku i cierpi na nią coraz więcej osób.

— Mechanizm powstawania alergii jest związany z oddziaływaniem substancji tzw. alergenów, które mobilizują układ odpornościowy do produkcji przeciwciał — tłumaczy Marek Drozdowski, kierownik Laboratorium Miejskiego Szpitala Zespolonego w Olsztynie. — W mechanizmie powstawania alergii rozróżnia się etapy. Alergeny rozpoznają makrofagi, czyli komórki licznie występujące na skórze i błonach śluzowych. Informacja o obcej substancji przekazywana jest potem limfocytom B, które po przekształceniu w plazmocyty produkują przeciwciała Immunoglobuliny typu E (IgE). Ich zadaniem jest ochrona organizmu przed zagrożeniem zewnątrzkomórkowym, a więc m.in. alergenami. W drugim etapie, kiedy mamy już przeciwciała i po raz drugi kontaktujemy się z alergenem, rozpoczyna się dopiero proces alergizacji. Zaczynamy odczuwać negatywne skutki całego procesu.

Czym są alergeny? Zazwyczaj białkami wchodzącymi w skład komórek roślin lub zwierząt albo fragmentami substancji, takich jak niektóre produkty żywnościowe czy lateks. Alergia wywołuje wiele nieprzyjemnych dolegliwości. Może to być katar, pokrzywka alergiczna czy alergiczny typ atopowego zapalenia skóry.
— Dziś nowoczesna diagnostyka laboratoryjna ma szerszy wachlarz możliwości, które pomagają w wykryciu alergii — dodaje kierownik Laboratorium Szpitala Miejskiego. — Mamy do dyspozycji sprzęt, który pozwala na określenie jednorazowo 40 alergenów. Test z krwi polega na oznaczeniu przeciwciał IgE, specyficznych dla najczęściej występujących alergenów pyłkowych, roztoczowych, pleśniowych, pokarmowych i zwierzęcych.
Panel alergologiczny wykonuje się zaawansowaną technologicznie metodą chemiluminescencyjną ilościową. Co więcej, z tego badania mogą skorzystać dzieci, kobiety w ciąży. W tej technice nie wprowadzamy do organizmu alergenu, a pobieramy małą kroplę krwi. W dniu badania nie trzeba być na czczo. Test można wykonać dwie godziny po lekkim śniadaniu.
Trzeba podkreślić, że molekularna diagnostyka alergii umożliwia indywidualną ocenę ryzyka wystąpienia objawów alergicznych oraz pozwala na rozróżnienie uczulenia pierwotnego od objawów wywołanych reakcją krzyżową. Badanie nie wymaga też odstawienia leków przeciwhistaminowych.
Ustalenie alergenu, który uczula pozwala zastosować odpowiednie leczenie, które poprawi nasz komfort życia. Warto też pamiętać, że nasza podatność na alergeny zmienia się z wiekiem, więc testy kontrolne trzeba przeprowadzać co jakiś czas. Warto, ponieważ nieleczona alergia może prowadzić do powikłań, m.in. ciężkiej astmy oskrzelowej.

— W sobotę zachęcamy do badań, które będziemy oferować w wyjątkowo atrakcyjnej cenie — dodaje Marek Drozdowski. — Chcemy zaprosić rodziny również do wykonania innych badań, które będą tego dnia dostępne w promocyjnej ofercie. Zaplanowaliśmy prezenty dla dorosłych i najmłodszych, konkursy dla dzieci. Osoba, która wykupi panel alergiczny, otrzyma też w prezencie badanie całkowitego poziomu immunoglobulin typu E (IgE), które wspierają wiedzę o alergii.

W czasie akcji profilaktycznej „Rozkwitnij na wiosnę” będzie można też skorzystać z bezpłatnego badania glukozy, cholesterolu, wskaźnika protrombinowego (układu krzepnięcia krwi) oraz ciśnienia krwi. Dodatkowo tylko tego dnia panel 40 alergenów będzie można kupić z 20-procentowym rabatem. Podobna promocja obowiązuje też na inne badania, m.in. pakiety diagnostyczne chorób tarczycy, serca, wątroby czy trzustki. Tańsze będą też pakiety badań dla dzieci czy kobiet w ciąży.
Kiedy dorośli będą się badać, na najmłodszych czekają atrakcje. Będzie to m.in. stoisko dziecięcego tatuażu i drobne upominki.
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Olo #2504550 | 77.112.*.* 19 maj 2018 10:21

  Po rabacie koszt 240zł.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. marek #2504406 | 94.254.*.* 18 maj 2018 23:26

  Wczesna wiosna Alergia a lekarze każą mi przyjmować leki po których jestem bardzo senny i dzień wygląda przez to okropnie. Na jednym z forum przeczytałem pozytywna opinie na temat syropu konopnego z Rokitnikiem ( rokitnik ma w sobie 20 razy więcej wit C niż cytrusy ) … już wyjaśniam … stres podnosi poziom histaminy, a ta jest zapalnikiem reakcji alergicznych -kiedy poziom histaminy rośnie spada poziom witaminy C i odwrotnie kiedy dostarczamy witaminę C spada poziom histaminy przez co rośnie aktywność limfocytów i zmniejszają się reakcje alergiczne … syrop pije miesiąc i zero alergi polecam spróbować a syrop kupiłem na konopiafarmacja pl

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages