Niedziela, 21 lipca 2019. Imieniny Danieli, Wawrzyńca, Wiktora

Na plaży miejskiej brakuje ławek dla rodziców. Będzie ich więcej? [cykl Ada gada, VIDEO]

2018-05-18 10:08:17 (ost. akt: 2018-05-18 15:54:26)
Dostawiona ławka na plaży miejskiej

Dostawiona ławka na plaży miejskiej

Autor zdjęcia: Ada Romanowska

#GOnimyabsurdy\\\ Dziecko bawi się na placu zabaw. A co robi rodzic? Stoi. Na plaży miejskiej w miejscach, gdzie dzieci szaleją, brakuje ławek dla rodziców. Zwróciliśmy uwagę, że jest ich za mało. OSiR dostawił jedną. Czy będzie ich więcej?

Rodzic zawsze musi stać na straży dziecka. Przede wszystkim, gdy dziecko bawi się na placu zabaw. Ale czy wtedy rodzic na pewno stać powinien? Ławka w „bawialni pod chmurką” to genialny wynalazek. Na każdym placu zabaw takich ławek jest dużo. Rodzic, który nie bawi się z dzieckiem, może usiąść, odpoczywać i jednocześnie mieć je na oku. Niestety na plaży miejskiej w Olsztynie na placu zabaw nie ma ani jednej ławki. Podobnie przy trampolinach. Dzieci bawią się w najlepsze, a rodzice stoją.

— Gdy moja córcia była mała, musiałam stać przy niej cały czas. Potrzebowała, żebym była blisko. Teraz ma prawie sześć lat i nie chce, żebym jej asystowała — opowiada Marta Gałowiec. — Gdy idę na plażę miejską, muszę uzbroić się w cierpliwość. Córka uwielbia bawić się długo, a ja muszę stać z boku i czekać, aż się wyhasa. Często przyjeżdżam na plażę na spacer, ale i na plac zabaw. Córka aż się trzęsie na myśl o zabawie.

— Można niby usiąść na trawie pod drzewami, ale rodzicom nie wypada — zauważa Marek Białobrzeski. — Czasami widzę, że rodzice siadają na grzybkach, które otaczają trampoliny. Ale dzieci po nich skaczą i trzeba cały czas wstawać, co jest oczywiste. Ławki są zbawieniem w takim miejscu.

Na plaży miejskiej rzeczywiście ławek poskąpiono w miejscach, gdzie bawią się dzieci. Wyjątkiem jest sznurkowa choinka do wspinania. Z niej korzystają starsze dzieci. Młodsze wolą trampoliny i zjeżdżalnie.


— Ławek jest tu za mało. Przy trampolinach ustawiono jedną, a powinny być jeszcze co najmniej trzy. Jedna ustawiona jest tyłem, więc ona się nie liczy — twierdzi Barbara Chodyko, która często przychodzi na plażę z wnuczką. — Dziecko przecież nie bawi się pięciu minut. Kwadrans to na pewno, a może nawet i dłużej. Ja mam swoje lata. Jak długo stoję, to po prostu nogi mnie bolą. Na placu zabaw, który jest w lasku, też nie ma gdzie usiąść. Ławki są, ale gdy się na nich siedzi, nie widzi się dziecka. Poza tym na tamtejszych huśtawkach przesiaduje młodzież. Gdy się zwróci uwagę, słyszy się wiązankę. Gdyby były tam ławki, może huśtawki byłyby wolne?— Ze trzy, cztery ławki by się tu na pewno przydały — dodaje Katarzyna Zamaro. — Mój syn już jest na tyle duży, że świetnie bawi się sam albo z innymi dziećmi. Nie muszę mu towarzyszyć w zabawie. Ale chcę go widzieć.

Plaża miejska zgarnia nagrody za infrastrukturę. Ktoś jednak o rodzicach nie pomyślał. A przecież dorosły i dziecko inaczej mierzy czas. Dla samodzielnie bawiącego się dziecka godzina to zaledwie chwila. Dla rodzica to długie 60 minut. Gdy zwróciliśmy uwagę, że ławek brakuje, OSiR zapowiedział, że weźmie to po uwagę. I rzeczywiście ławka przy trampolinach stanęła
.

— Jedna ławka już jest. I uważamy, że to wystarczy. Bo jak ławek będzie więcej, to mamy będą przesiadywały godzinami i zrobi się tłok — tłumaczy Zbigniew Szymula, rzecznik OSiR. — Chcemy uniknąć niepotrzebnych nerwów, że jedno dziecko bawi się pół godziny, a drugie czeka na swoją kolej. Dlatego dostawiliśmy jedną ławkę. Ta i druga, obrócona tyłem do trampolin, wystarczą. Co do placu zabaw, to na pewno weźmiemy pod uwagę potrzeby rodziców. Natychmiast przeanalizujemy sytuację, bo wsłuchujemy się w potrzeby ludzi. Po to jesteśmy.
Ławek nie ma również na odnowionym placu zabaw przy Jeziorze Długim. Jest tam jednak alternatywa — siłownia pod chmurką dla rodziców.

Polub nas na Facebooku:

Komentarze (39) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. xyz #2505103 | 81.190.*.* 20 maj 2018 19:47

  lawek jest za mało to fakt ,było by super gdyby pojawiły się kosze plażowe .

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. DONPEDRO #2504965 | 79.184.*.* 20 maj 2018 11:50

  Koło plaży miejskiej powstaje Hotel VISTA .... Ciekawe kto jest inwestorem?

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Jakub #2504834 | 176.221.*.* 20 maj 2018 00:19

  Znowu tym razem po północy ktoś dał zgodę na napieprzanie fajerwerkami. Czy więc inaczej nie potrafi się bawić i zawsze musi straszyć zwierzęta? Wystarczająco dużo szkód narobiono betonując jezioro i wycinając krzewy i drzewa. Zatrzyma kiedyż ktoś tych szkodników?

  ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. jak nikt nie patrzy #2504816 | 176.105.*.* 19 maj 2018 22:38

   tam psy robią kupy, nawet takie grube kloce!! siusiu, oczywiście, też, bezpośrednio na piasek! a różne pijane żule leją, grubym strumieniem , jak nikt nie patrzy!

   Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. lucyfer #2504768 | 83.6.*.* 19 maj 2018 20:58

   ilość ławek powinna być dostosowana do pogody jak jest słonecznie to powinni dostawić w miejsca oblegane przez emerytów albo zgłaszane o potrzebie odpoczynku i po sprawie

   ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   Pokaż wszystkie komentarze (39)

   Zagraj w GRY.wm.pl

   • Goodgame Empire
   • Goodgame Big Farm
   • Goodgame Poker
   • Shadow Kings - The Dark Ages