Czwartek, 9 lipca 2020. Imieniny Hieronima, Palomy, Weroniki

W Olsztynie będą jeździć tureckie tramwaje. Jest rozstrzygnięcie przetargu

2018-05-16 17:32:18 (ost. akt: 2018-05-16 17:35:50)
Zdjęcie jest ilustracją treści!

Zdjęcie jest ilustracją treści!

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Jest rozstrzygnięcie przetargu na tramwaje, jakimi będą podróżować olsztynianie. Pojazdy do stolicy regionu dostarczy turecka firma Durmazlar.

Firma z Bursy była jedyną, jaka zdecydowała się na złożenie oferty w tym postępowaniu. Zaoferowane tramwaje spełniają wymagane, określone w specyfikacji parametry.

Pojazdy - podobnie, jak dotychczas kursujące po olsztyńskim torowisku - będą mieć 2,5 metra szerokości. Podróżować nimi będzie mogło 210 pasażerów, z czego 40 na miejscach siedzących. Deklarowany przez producenta poziom hałasu to 73,6 dB, czyli nieco mniej, niż w obecnych.

Tureckie tramwaje będą mieć skrętne skrajne wózki, dzięki czemu mniej zużywać będzie się torowisko oraz elementy podwozia. Drzwi zlokalizowane za kabinami motorniczego będą jednoskrzydłowe, pozostałe, środkowe cztery pary - dwuskrzydłowe.

- Wartość całego zamówienia obejmującego 24 pojazdy to nieco poand 206 mln złotych - informuje prezydent Olsztyna, Piotr Grzymowicz. - W podstawowym wariancie dostarczonych zostanie 12 tramwajów za niemal 108 mln złotych. Pierwsze dwa mają trafić do Olsztyna w 21 miesięcy od podpisania umowy, ostatnie - pięć miesięcy później. Kolejne będą mogłyby być dokupowane w zależności od możliwości finansowych.

Rozstrzygnięcie przetargu na dostawę taboru to jeden z najważniejszych elementów inwestycji związanej z rozbudową sieci tramwajowej stolicy regionu. Trwa postępowanie na wykonawcę trakcji wiodącej z Pieczewa wzdłuż ulic Wilczyńskiego, Krasickiego, Synów Pułku i al. Piłsudskiego do skrzyżowania z Kościuszki. Termin składania ofert to 12 czerwca.

Źródło: Urząd Miasta Olsztyna

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (158) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. trol warminski #2620813 | 83.31.*.* 9 lis 2018 21:53

  A gdzie qźwa byliście , jak wybierali prezydenta ?Olszczyniaki .

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. LS #2517449 | 81.190.*.* 11 cze 2018 23:17

  A dlaczego polskie firmy nie złozyły oferty????? Kurna żeby mając w kraju przynajmniej 2 producentów zamawiać tabor u islamistów?????!!!!!! Panu Arbuzowi ( z wierzchu zielonemu,a w środku czerwonemu) podziekujemy i "docenimy" w nadchodzących wyborach....

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Olsztyn® #2515290 | 89.228.*.* 7 cze 2018 23:55

  W najczarniejszych snach bym nie przypuszczał że może przyjechać ktoś z okolicznej wiochy i tak bezpowrotnie zniszczyć Olsztyn. Straszne.

  Ocena komentarza: warty uwagi (6) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. AP #2503929 | 195.136.*.* 18 maj 2018 09:57

   Nowa linia? Może najpierw otworzyć komunikację na nowe osiedla. Np. na Osiedle LEŚNA. Mieszka tu już masa ludzi a nawet małego "busika" nie ma, a stan dróg dojazdowych jest żalosny.

   Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. tutejszy #2503891 | 195.205.*.* 18 maj 2018 09:11

   Wszyscy ekscytują się wyborem nowych składów tramwajowych co paradoksalnie po nieprzystąpieniu Pesy i Solarisa do przetargu może być wyjątkowo korzystną opcją dla Olsztyna. Tymczasem mało kto zwraca uwagę na szczegóły nowej trasy na ulicy Piłsudskiego a zgodnie z obowiązującymi planami rondo Piłsudskiego/Dworcowa ma być klasycznym skrzyżowaniem z sygnalizacją świetlną - lepszego przepisu na korek totalny w tej części miasta nie można było wymyślić... Jeździcie jednopasową ul. Kościuszki czy Piłsudskiego w centrum? To mam dla was kolejną "dobrą wiadomość". Miasto zamierza dokonać zwężenia kolejnych odcinków Piłsudskiego do jednego pasa w każdym kierunku. Odcinek od Obiegowej do Kościuszki i od Leonharda do nowego skrzyżowania Piłsudskiego i Dworcowej nie będzie miał już jak dotąd dwóch pasów w każdym kierunku. Wyobraźcie sobie dojazd do centrum w porannych godzinach od strony zjazdu z Obiegowej lub od strony Urzędu Skarbowego. Do tego jednopasmowa Piłsudskiego na całej długości w okolicach Aquasfery z paraliżem komunikacyjnym wywołanym skrzyżowaniem i światłami zamiast ronda na krzyżówce z Dworcową. Wisienką na tym torcie będzie przejeżdżający systematycznie tramwaj notorycznie kasujący kolejność zapalania się sygnalizacji świetlnej (zainteresowani zapewne wiedzą o co chodzi). Chciałbym się mylić ale po zapowiadanych zmianach, godziny szczytu całej Piłsudskiego, luźnej dotychczas Obiegowej oraz i tak zapchanej już Dworcowej zamienią się w istny koszmar. Paraliż komunikacyjny na całego.

   Ocena komentarza: warty uwagi (26) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (5)

   Pokaż wszystkie komentarze (158)

   Zagraj w GRY.wm.pl

   • Goodgame Empire
   • Goodgame Big Farm
   • Goodgame Poker
   • Shadow Kings - The Dark Ages