Poniedziałek, 21 stycznia 2019. Imieniny Agnieszki, Jarosława, Nory

Jakub Żulczyk z Wawrzynem! [ZDJĘCIA]

2018-05-15 16:02:41 (ost. akt: 2018-05-15 16:04:03)

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Jakub Żulczyk, autor „Wzgórza psów”, został laureatem Wawrzynu — Literackiej Nagrody Warmii i Mazur. Uhonorowała go kapituła nagrody i czytelnicy. Laureat podziękował za wyróżnienie z ekranu. Na uroczystości reprezentowali go rodzice.



Jakub nauczył się czytać i pisać w wieku trzech lat — powiedział nam Wojciech Żulczyk, ojciec laureata Wawrzynu — Literackiej Nagrody Warmii i Mazur za rok 2017. — I już wtedy wiedzieliśmy, że będzie związany z literaturą. Kiedy miał 4 lata napisał pierwszą książkę i sam ją zilustrował. Była to logiczna komiksowa historia.


Wczoraj w Starym Ratuszu, siedzibie Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej, rodzice Jakuba Żulczyka Irena i Wojciech odebrali w jego imieniu nagrodę — statuetkę oraz czek na 5 tysięcy złotych.


Sam autor nie mógł przyjechać do Olsztyna, ale podziękował za nagrodę z ekranu. — Jestem bardzo szczęśliwy i dumny — mówił. — Czuje się uhonorowany i doceniony. I choć „Wzgórze psów” jest trudną lekturą, ale znalazła swoich czytelników.


Laureat podkreślił, że pochodzi z Warmii i Mazur i że nadal jest tutaj zameldowany. 
Przypomnijmy, że Jakub Żulczyk urodził się w 1983 roku w szpitalu w Szczytnie. Przez pierwsze 6 lat życia mieszkał w miejscowości Zabiele niedaleko Wielbarka, potem w Nidzicy, a I Liceum Ogólnokstzałcące ukończył w Olsztynie. Teraz mieszka w Warszawie. Jest autorem m.in. „Zrób mi jakąś krzywdę”, „Radia Armagedon” i „Ślepnąc od świateł”. Według tej powieści powstał w kanale HBO serial, który czeka na premierę.


Podczas wczorajszej uroczystości laudację wygłosił redaktor Robert Lesiński, dziennikarz Radia Olsztyn, członek kapituły Wawrzynu. — Jest to książka szczególna — mówił o „Wzgórzu psów”. — Powiedzieć, że to kryminał, jest uproszczeniem. A w tej książce nic nie jest proste. I choć powieść liczy 860 stron, czytelnik nie traci cierpliwości i śledzi z zainteresowaniem losy bohaterów. Jest to obraz świata młodych dorosłych, opisanego wiarygodnym, choć czasem brutalnym językiem. 


Na końcu Lesiński zacytował francuskiego współczesnego pisarza Daniela Pennaca: — Istnieje przenośnia nazywająca grubą książkę „cegłą”. Otóż gdy czyta się z pasją, cegła staje się obłokiem i ulatuje wysoko, unosząc nas ze sobą...


Przypomnijmy, że do konkursu zgłoszono blisko 300 tytułów. Kapituła do nagrody nominowała 5 z nich. Poza „Wzgórzem psów” była to „Kronika z życia ptaków i ludzi” Aidy Amer, autorki polsko-palestyńskiej. Akcja powieści rozgrywa się m.in. w Prusach Wschodnich.


Kolejna nominacja to „Zakładnik” Przemysława Borkowskiego, urodzonego w Olsztynie felietonisty, scenarzysty i aktora, współtwórcy Kabaret Moralnego Niepokoju. Jest to opowieść kryminalna.

Wśród nominowanych była również kolejna powieść Mariusza Sieniewicza, olsztyńskiego pisarza i animatora kultury „Plankton”. To ponura wizja przyszłości, której akcja rozgrywa się w 2092 roku w kraju o nazwie Polacja. Jego stolicą jest Olsztyn.

Wśród tegorocznych nominowanych był Kazimierz Brakoniecki, poeta, tłumacz i publicysta. Kapituła Wawrzynu nominowała do nagrody jego „Notes kurlandzki”, zapis pobytu w małym porcie Ventspils i podróży po Łotwie.
 Laureatowi i nominowanym pogratulowali marszałek Gustaw Marek Brzezin oraz prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz. 


W ubiegłym roku Wawrzyn — Literacką Nagrodę Warmii i Mazur za rok 2016 zdobył tom wierszy „Cno” Alicji Bykowskiej-Salczyńskiej. Czytelnicy swoją nagrodę przyznali Joannie Jax za „Sagę von Becków”.


Podczas wczorajszej uroczystości Andrzej Marcinkiewicz wręczył też tytuły Bibliotheca Bona Dekady. Otrzymały ją biblioteki w Działdowie, Morągu i Świątkach. Bibliotekarką Roku 2017 została Izabela Frąckowiak.

MZG




Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Ala #2502207 | 188.146.*.* 15 maj 2018 18:07

  Szanowna Redakcjo uroczystość odbyła się w dniu dzisiejszym.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages