środa, 23 października 2019. Imieniny Edwarda, Marleny, Seweryna

Młodzi olsztynianie przez dwa tygodnie pomagali innym. Stworzyli niezwykły projekt, aby dawać radość

2018-05-11 13:00:55 (ost. akt: 2018-05-11 13:41:39)
Wolontariusze podczas wyprowadzania psów ze schroniska

Wolontariusze podczas wyprowadzania psów ze schroniska

Autor zdjęcia: Good Things Happen/Facebook

Przez 2 tygodnie codziennie robili coś dobrego. Wyprowadzali psy ze schroniska, podwozili ludzi, którzy tego potrzebowali i odwiedzili dzieci w Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym. 18 olsztynian-wolontariuszy stworzyło niezwykły happening.

Na początku było ich dziewięcioro, ale szybko dołączyły do nich kolejne osoby. Wszyscy są w różnym wieku, uczą się w różnych szkołach bądź studiują i mają różne zainteresowania. Najmłodsza wolontariuszka ma 15 lat, a najstarszy członek nietypowej ekipy ma 23 lata. Wspólnie stworzyli happening "Good Things Happen", podczas którego przez dwa tygodnia ułatwiali i umilali życie wielu mieszkańcom Olsztyna. Z pierwszą akcją wyruszyli 18 kwietnia. Wyprowadzili wtedy na spacer psy z olsztyńskiego schroniska. Ale dlaczego w ogóle postanowili stworzyć taki projekt?

"Żyjemy w dobie galopującego konsumpcjonizmu, nie mamy czasu dla siebie, zamiast „być” wolimy „mieć”, a otacza nas gęsta atmosfera ponurej, szarej rutyny. Czasami potrzebny jest bodziec, by nas z niej wyrwać. Z potrzeby takiego bodźca powstał happening #goodthingshappen, zakładający 14 dni dobrych uczynków, pozytywnej aktywizacji mieszkańców Olsztyna i dawania radości" - czytamy na facebookowej stronie projektu.— Projekt rozpoczął się udziałem zaledwie dziewięciu wolontariuszy, teraz jest nas już osiemnastu, a zainteresowanych wciąż przybywa i przybywa — mówi Łukasz Michnik, jeden z wolontariuszy.
— Zaczęliśmy od wyprowadzenia psów, a potem wzięliśmy na tapetę propagowanie sztuki, rozdając reprodukcje znanych i mniej znanych obrazów mieszkańcom Olsztyna. Potem zajęliśmy się również pomocą bezdomnym, urządzając zbiórkę ubrań, a w niedzielę obdarowywaliśmy ludzi kwiatami — wylicza. — Poniedziałek spędziliśmy ekologicznie, sprzątając lasy dookoła Plaży Miejskiej. Wtorkowe popołudnie zajęło nam propagowanie zdrowego stylu odżywiania się – dzieliliśmy się z przechodnimi przepisami na alternatywne zdrowe, często wegetariańskie potrawy. W środę garstka mieszkańców Olsztyna skorzystała z naszej bezpłatnej taksówki. Podwoziliśmy głównie na terenie miasta, ale zdarzyły się też kursy i do bardziej oddalonych miejscowości.
Czwartek patronowało jedno słowo ,,uśmiech'', specjalnymi farbami do ciała robiliśmy najróżniejsze malowidła i tatuaże. W piątek w trochę zagadkowy sposób wręczaliśmy olsztyniakom koperty z różnymi ciekawymi, zwykle zabawnymi kartami, można było wylosować od nas memy, wydrukowane pieniądze, bilet lotniczy, krzyżówkę i wiele innych poprawiających humor obrazków. Sobota minęła nam ponownie na plaży miejskiej przy grze w bule z przypadkowymi spacerowiczami. Ostatnie trzy dni akcji spędziliśmy kolejno rozdając lemoniadę, grając w gry planszowe w Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym i finalnie rozgrywają mecz charytatywny pierwszego maja dla dzieci z fundacji Mam Marzenie — opisuje. Akcje wymyślali podczas burzy mózgów.— Część z nich mieliśmy zaplanowanych już wcześniej, część była planowana na akcji poprzedzającej, a niektóre były robione już stuprocentowo spontanicznie w dniu bieżącym. Taka jest też idea. Ta pomoc ma być prosta i trafiać prosto do serca — wyjaśnia Łukasz.

Głównym nurtem przekazu informacji przez grupę jest Facebook, ale dużą rolę odegrała też poczta pantoflowa. W ten sposób do grupy dołączało coraz więcej osób. I chętni wciąż mogą to zrobić.

— Ta pomoc ma być prosta i trafiać prosto do serca. Good Things Happen ma się odbywać w corocznym cyklu, mamy już osoby chętne do organizowania przyszłorocznej edycji w Warszawie, Poznaniu, Łodzi, Lublinie i Krakowie, ale nie zamierzamy teraz tylko wegetować. Będziemy robić małe pojedyncze eventy. Obecnie chcemy pojawić się na Kortowiadzie i pomagać tam w najróżniejszy sposób, ale nie chcemy jeszcze odkrywać kart — mówi Łukasz.
Jakie emocje towarzyszyły wolontariuszom podczas pomagania innym?
— Przy każdej akcji towarzyszy nam raczej uśmiech na twarzy. Z pomocy w najróżniejszy sposób płynie niesamowita satysfakcja, słyszymy też wiele miłych słów w odzewie, a to też pokrzepia i daje siłę do dalszego działania, ale doceniamy również to, że możemy się spotkać większą liczbą osób i porozmawiać, pożartować. Były oczywiście też akcje, które nasuwały refleksje. Wizyta w schronisku czy szpitalu dawała do myślenia — wspomina. —
Na co dzień raczej nie obcuje się z cierpieniem dzieci czy nawet zwierząt, toteż widząc w jakich warunkach są one zmuszane do życia, uświadamialiśmy sobie jeszcze bardziej jakiej pomocy potrzebują i jak wartościowe dla nich są te drobne gesty o których na co dzień zapominamy.

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (11) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. hycel #2499741 | 176.105.*.* 11 maj 2018 20:31

  pieski i kotki przerabiam na pyszny smalec !! palce lizać !! niebo w gębie !!

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-6) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. somsiad Polak #2499591 | 95.160.*.* 11 maj 2018 15:13

  a mnie w takich akcjach wq_rwia jedno, nie mozna takiej akcji nazwac po polskiemu? Tak po za tym to akcja zajefajna, pozytywna i budzaca nadzieje, ze nie pochlonie nas calkowicie konsumpcjonizm.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Lisiczka #2499571 | 94.254.*.* 11 maj 2018 14:37

  No i młodzież co niektórych zaskoczyła :) pozytywnie ! Super inicjatywa i zarażająca jak widać :)

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. Daria #2499539 | 88.156.*.* 11 maj 2018 13:37

  Fajnie że się młodym chce, zawsze to pozytywna informacja przy tym jak zachowuje się nada " klasa polityczna". powodzenia!

  Ocena komentarza: warty uwagi (12) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. wolę psa niż sąsiada #2499529 | 66.160.*.* 11 maj 2018 13:21

  wasi sąsiedzi też do wora, ok ?

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages