Poniedziałek, 14 października 2019. Imieniny Alany, Damiana, Liwii

Kobiety z Warmii i Mazur chciały mieć dobrą pracę, ale zostały oszukane

2018-05-09 13:26:01 (ost. akt: 2018-05-09 13:30:10)
Zdjęcie jest ilustracją do treści

Zdjęcie jest ilustracją do treści

Autor zdjęcia: Archiwum GO

Olsztyńscy policjanci pracują nad sprawą dotyczącą rekrutacji pracowników na podstawie fałszywych ogłoszeń o pracę. W przestępczy proceder dały się wciągnąć dwie mieszkanki Warmii i Mazur.

Kobiety zorientowały się, że coś jest nie tak, gdy na ich koncie bankowym pojawiły się pieniądze, które następnie miały być przelane na kolejne rachunki bankowe.
Wtedy zgłosiły się do Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie. A zaczęło się od tego, że zatrudniły się w jednej z firm działających w branży turystycznej. Mieszkanki Warmii i Mazur na jednym z portali ogłoszeniowych trafiły na ciekawą, dobrze płatną ofertę pracy. Stosując się do poleceń przyszłego pracodawcy, z każdą kolejną informacją mailową przekazywały one coraz więcej informacji dotyczących swoich danych osobowych.

Metoda działania wyglądała następująco: wyjątkowa oferta zatrudnienia została zauważona przez kobiety na jednym z portali ogłoszeniowych. Nie zwlekając ani chwili kobiety od razu napisały wiadomość z pytaniem „Czy oferta jest nadal aktualna?”. Po kilku dniach przyszła odpowiedź z prośbą o wysłanie CV. Na skrzynkę mailową wpłynęła informacja dotycząca opisu stanowiska pracy i charakteru działalności firmy. Miało to być m.in. przygotowywanie prezentacji i projektów imprez oraz wyjazdów turystycznych. Przyszły pracodawca duży nacisk kładł na znajomość języków obcych, co znacznie podnosiło rangę firmy. Dalej było tylko gorzej. Właściciel przedsiębiorstwa w kolejnej wiadomości przekazał instrukcję według której kobiety miały postępować.

Jak to wyglądało? Kobiety dostały specjalny link do formularza informacyjnego. Po kliknięciu w niego przeglądarka internetowa automatycznie przekierowywała użytkownika na kolejną zakładkę w której znajdował się formularz zgłoszeniowy. Następnego dnia do zainteresowanych ofertą pracy kobiet zadzwoniła kadrowa. Kolejną rzeczą, którą miały zrobić kobiety było wypełnienie drugiego już formularza, tym razem był to kwestionariusz osobowy dla pracowników przed zatrudnieniem.


Następnie działające w dobrej wierze kobiety przekazały takie informacje jak: imię i nazwisko, miejsce zamieszkania, adres do korespondencji, numer konta bankowego i nazwa banku w którym założony jest rachunek, dane z dowodu osobistego, skan dowodu osobistego z dwóch stron, skan wyciągu z konta bankowego. Po otrzymaniu umowy o pracę na okres próbny następnym krokiem było skonfigurowanie poczty ze wskazaną przez oszustów przeglądarką internetową.

Po kilku dniach pracy, pracodawca poinformował, że na rachunki bankowe kobiet zostały przelane środki pieniężne w kwocie prawie 30 tysięcy złotych, które polecił podjąć w gotówce w kasie banku, aby przelać je w punkcie opłat na pięć numerów kont przesłanych w informacji mailowej. Po zalogowaniu się na stronie swojego banku, kobiety potwierdziły otrzymanie pieniędzy. Na szczęście w tym przypadku wypłata gotówki była niemożliwa, ponieważ na posiadanych przez kobiety rachunkach była ustawiona tzw. blokada transakcji wychodzących.


Pracownik banku poprosił, aby kobiety nawiązały kontakt z infolinią banku. Podczas rozmowy telefonicznej, konsultant poinformował właścicielki rachunku, że prawdopodobnie uczestniczą w przestępczym procederze, a pieniądze na ich rachunkach mogą pochodzić z kradzieży. Mając taką informację, kobiety wykonały przelew zwrotny na rachunek z którego otrzymały pieniądze i o zajściu powiadomiły olsztyńskich policjantów, którzy prowadzą czynności pod kątem prania brudnych pieniędzy za co kodeks karny przewiduje karę nawet do 8 lat pozbawienia wolności.
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (24) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Xc #2504996 | 20 maj 2018 14:14

  Wania i Sasza juz do nich jada.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. ania #2502920 | 213.76.*.* 16 maj 2018 17:26

  poszkodowani/ oszukani prosze o kontakt na adres oszukaniAK@gmail.com

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. czytelnik ! #2498707 | 84.138.*.* 10 maj 2018 09:27

  Nie kupoj nigdy kota w worku ?

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. trol warmiński #2498567 | 217.99.*.* 9 maj 2018 22:40

  Jaki kolor włosów tych pań jest?

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  1. Polak #2498536 | 188.146.*.* 9 maj 2018 22:04

   http://petycja.eu/petycja-o-wpisanie-kon stytucji-ojcostwa-jako-wartosci-chronion ej/

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

   Pokaż wszystkie komentarze (24)

   Zagraj w GRY.wm.pl

   • Goodgame Empire
   • Goodgame Big Farm
   • Goodgame Poker
   • Shadow Kings - The Dark Ages