Poniedziałek, 18 lutego 2019. Imieniny Konstancji, Krystiana, Sylwany

Policja odzyskała historyczną tablicę

2018-05-02 16:55:54 (ost. akt: 2018-05-02 16:59:56)

Autor zdjęcia: KMP Olsztyn

Policjanci z Komisariatu Policji w Biskupcu po kilku latach od przywłaszczenia odzyskali tablicę upamiętniającą Bogumiła Labusza – mieszkańca, na którego cześć, miejscowości leżącej w gminie Biskupiec nadano nazwę Labuszewo. Tablica o znaczeniu historycznym została znaleziona w piwnicy jednego z mieszkańców Labuszewa.

W ubiegłym tygodniu, policjanci z Komisariatu Policji w Biskupcu otrzymali informację na temat miejsca w którym może znajdować się historyczna tablica, która w nieznanych okolicznościach kilka lat temu zniknęła z budynku zamkniętej już Szkoły Podstawowej w Labuszewie. Wykonana z marmuru tablica upamiętniająca Bojownika o Wyzwolenie Narodowe i Społeczne Warmii i Mazur została powieszona na budynku dawnej szkoły na cześć Współzałożyciela i Przewodniczącego Mazurskiej Partii Ludowej Bogumiła Labusza żyjącego w latach 1860 – 1919. Prawdopodobnie od jego nazwiska pochodzi nazwa miejscowości, dziś znanej jako Labuszewo.

Policjanci w jednej z piwnic należącej do 47-letniego mieszkańca Labuszewa znaleźli zaginioną tablicę. O ustalenie wartości historycznej policjanci zwrócili się z pomocą do Warmińsko - Mazurskiego Konserwatora Zabytków. Okazało się, że wykonana z marmuru płyta nie jest objęta ochroną prawną na podstawie ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami, jest natomiast zewidencjonowana jako miejsce pamięci narodowej – dla tablicy utworzono kartę ewidencyjną miejsca pamięci narodowej w 1963 r., nad którą nadzór sprawuje Instytut Pamięci Narodowej.

Funkcjonariusze przesłuchali 47-latka na okoliczność zdjęcia pamiątkowej tablicy. Okazało się, że mężczyzna zdjął tablicę z elewacji szkoły i schował w swojej piwnicy nie mając wiedzy o jej wartości historycznej. W chwili obecnej, policjanci dokładnie sprawdzają wartość odzyskanej tablicy aby w dalszej kolejności odpowiednio zakwalifikować zdarzenie. W zależności od opinii biegłego, mężczyzna może usłyszeć zarzut kradzieży lub przywłaszczenia mienia.

Źródło: KMP Olsztyn/RP
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (9) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Polak #2496178 | 188.146.*.* 4 maj 2018 22:31

  http://petycja.eu/petycja-o-wpisanie-kon stytucji-ojcostwa-jako-wartosci-chronion ej/

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. zwykły kradziej i tyle #2495905 | 88.156.*.* 4 maj 2018 12:00

  współczuje jego dziecią i wnuką.

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Zenon #2495417 | 185.240.*.* 3 maj 2018 08:26

  Iasz babo placek.Co z tym zrobić. Z drugiej strony nie powinien jej ruszać. Facet może chciał sobie przywłaszczyć tabliczką jako sentymentalną. Oj to teraz za wszystkie koszty będzie musiał pokryć z własnej kieszeni.

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. Parapetu.. #2495339 | 46.215.*.* 2 maj 2018 20:13

  kawał z marmuru w tej tablicy zobaczył i tyle..

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. ASD #2495294 | 109.241.*.* 2 maj 2018 18:07

  Chore prawo. Rozumiem, żeby probowal to sprzedac, zniszczyl czy cos, ale schował w piwnicy i nic się temu nie stało. Może zwyczajnie nie wiedział, że tablica jest jakas nadzwyczajna. Może uczeszczał do zamknietej szkoły a tablice wział na pamiątke pokazywać i opowiadać historie wnukom? Czy odrazu trzeba w tym kraju robić z każdego kryminaliste? A gośc ktory samochodem zabija ludzi dostaje zawiasy, pedofile chodza po miescie, a za batonika zamykaja. Mam nadzieje, że doczekam się Sądów dla których kazdy obywatel będzie równy a prawo wobec niego respektowane jednakowo, bez kolesiostwa i tego kto ile ma 0 na koncie, a wyroki bedą wydawane mądrze, a nie tylko, żeby nabić statystyke. Prokurator, który składa wniosek do Sądu o taką bzdure powienien płacić za to z własnej kieszeni.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-6) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (3)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages