Niedziela, 17 lutego 2019. Imieniny Donata, Gizeli, Łukasza

Problem na plantach przy ul. Pieniężnego. "Olsztyn to nie Zakopane" — mówią mieszkańcy

2018-04-28 15:26:34 (ost. akt: 2018-04-28 18:31:15)

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Takiego zjazdu to nawet Adam Małysz by się nie powstydził. Schody na plantach przy ulicy Pieniężnego w Olsztynie są strome i niebezpieczne. Wózkiem również nie ma jak zjechać. Temu, komu się to uda, należy się medal.

Przy murach katedry powstały planty. To taka miniatura parku Centralnego. Ale planty też mają swój absurd — schody, które na nie prowadzą od ulicy Lelewela. Ładne, solidne, ale... bardzo strome. Zejść się jeszcze da, ale zjechać już nie tak łatwo. Typowe nachylenie skoczni narciarskiej to 35 stopni, ale zdarzają się i te bardziej strome, które mają 40 stopni. Tu jest podobnie.

— Mieszkam na starówce, przyszłam z dziećmi na spacer. Jedno już chodzi, drugie jeździ w wózku. Bałam się zjechać. Byłaby to ostra jazda bez trzymanki. Zawróciłam — denerwuje się pani Michalina, młoda mama. — Wystarczyłoby dołożyć kilka schodów i od razu zrobiłyby się mniej strome. Takie jak większość w mieście. Albo podzielić je na dwie partie. Zastanawiające, kto wymyślił takie strome schody w tym miejscu? Czyżby naoglądał się skoków narciarskich? Olsztyn to nie Zakopane — dodaje.


Tuż przy schodach znajduje się plac zabaw. I w piaskownicy dzieci chciałyby rzeczywiście kopać i zakopywać. Rodzice, babcie czy nianie łatwego zadania jednak nie mają. A co mają powiedzieć osoby jeżdżące na wózkach inwalidzkich? — Osoby niepełnosprawne, rodziców z wózkami oraz rowerzystów zachęcamy, żeby na planty wchodzili i wjeżdżali od strony ulicy Pieniężnego — radzi Marta Bartoszewicz, rzecznik ratusza. — Tam został zaprojektowany bardzo wygodny podjazd, który z pewnością pozwoli korzystać z uroków nowych miejsc do rekreacji.

To ja odpowiadam pani rzecznik: ale ktoś, kto stoi przy schodach, skąd ma wiedzieć o podjeździe?

Planty mają jeszcze jeden solidny absurd. To drugie schody usytuowane bliżej katedry. Są mniej strome, ale wykonane z innego materiału, który... już się wyciera. Widać na nich, którędy najwygodniej się schodzi. To dziwne, bo te schody służą olsztyniakom zaledwie pół roku. — Ta inwestycja nie została jeszcze oddana do użytku, nie przeprowadziliśmy również odbioru technicznego schodów — dodaje Marta Bartosiewicz. — Proponuję ocenić ich jakość, gdy tylko całość będzie gotowa i będzie można korzystać z plant.

I znowu się dziwię, bo z plant już można korzystać. Nie ma zakazu wstępu. A schody wyglądają na skończone. Już od pół roku nikt przy nich nic nie robi.

AR

Schody Katedra

Olsztyn-strome schody w parku przy Katedrze

Schody Katedra

Olsztyn-strome schody w parku przy Katedrze

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (73) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. gość #2494300 | 88.156.*.* 30 kwi 2018 14:41

  Zobaczycie jakie planty urządzi Wam Wypij!

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. olsztyniak #2494265 | 213.76.*.* 30 kwi 2018 12:54

  Skończyły się żarty zaczęły się schody

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Partyzantów #2494095 | 79.190.*.* 30 kwi 2018 07:46

  No tu przynajmniej cisza. Poniedziałek i ani jednego robotnika na budowie. Piter tak trzymać !!! Na jesieni wypłata ...

  Ocena komentarza: warty uwagi (10) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. Wkurzona Olsztynianka #2494083 | 95.160.*.* 30 kwi 2018 06:55

  Fuszerka goni fuszerkę i.....końca nie widać ...może jak wytną grzyba będzie żyło się lepiej

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. Te schody to szczyt głupoty #2494066 | 213.76.*.* 30 kwi 2018 00:37

  Na te strome schody zwracałem już uwagę kilka miesięcy temu, gdy nie odważyłem się zjechać po nich wózkiem z dzieckiem. Trzeba zaprowadzić tam panią rzecznik i prezydenta miasta i poprosić aby zjechali wózkiem z tych schodów. W wózku powinno siedzieć ich dziecko lub wnuk. Chętnie bym to zobaczył i puścił filmik na YT. Byłby to dowód w sprawie.

  Ocena komentarza: warty uwagi (9) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (73)

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages