Obchody Dnia Flagi Rzeczpospolitej Polskiej w Olsztynie

2018-04-28 08:17:32(ost. akt: 2018-04-27 10:34:54)

Autor zdjęcia: Kamil Foryś

W heraldyce biały symbolizuje srebro, czerwień - ogień i krew. Za symbole narodowe te barwy zostały uznane 3 maja 1792, w rocznicę uchwalenia konstytucji. Hołd polskiej fladze oddajemy jednak 2 maja od 2004 roku. W Olsztynie uroczystości odbędą się przed ratuszem i urzędem wojewódzkim, ale atrakcji nie zabraknie w wielu punktach miasta.
Uroczystości na pl. Jana Pawła II rozpoczną się o 12:00. W programie m.in. oficjalne wystąpienia, występy artystyczne i słodki poczęstunek. Harcerze będą rozdawać flagi, przypinać kotyliony i malować chętnym twarze w narodowe barwy.

Ośrodek Sportu i Rekreacji
* CRS Ukiel - każdy, kto przyjdzie do wypożyczalni w barwach narodowych (białe i czerwone elementy odzieży) może liczyć na dwie godziny z 50-procentowym rabatem na wypożyczenie sprzętu sportowego (rowery, nartorolki, łyżworolki, nordic walking);
* CRS Ukiel - Rodzinny Festiwal Nordic Walking; zbiórka o 11:00 przy Kapitanacie, czas spaceru ok. 90 minut;
* basen przy ul. Głowackiego - dwie jednostki z 50-procentowym rabatem (cała sekcja w godzinach 20:00-21:00);
* sala przy ul. Głowackiego - turniej tenisa stołowego, początek o 16:30
Każdy odwiedzający obiekty OSiR-u zostanie obdarowany patriotycznym gadżetem – flagami lub balonikami w biało-czerwonych barwach.

Miejski Ośrodek Kultury
* Amfiteatr (10:00-14:00) – akcja "Szyjemy flagę"
Zapraszamy mieszkańców do wspólnego szycia ogromniastej, przepięknej flagi biało-czerwonej, która być może przemieni się w motyla. Pod tymi barwami wszyscy jesteśmy jednością. Pomimo różnic ideowych, religijnych, tożsamościowych, pomimo odmiennych światopoglądów te dwa kolory nas łączą.
* Scena Staromejska (18:00-24:00) - koncerty w Dniu Flagi
Zagrają: Michał Niedźwiedź, młody olsztyński skrzypek i warszawska kapela miejska CzessBand, a zabawę do późnych godzin wieczornych poprowadzi VDJ Worek. W programie taneczne polki, walce, foxtroty i tanga, piosenki znane z lat 20., 30., czasów przed i powojennych.

Olsztyńskie Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne
* wieża ciśnień zostanie podświetlona na biało-czerwono
* w planetarium udostępniamy wystawę "Pod przewodnią gwiazdą nauki" przygotowaną przez Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Maius oraz Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UJ w stulecie śmierci Mariana Smoluchowskiego. W ubiegłym roku wystawa ta była prezentowana w Senacie RP. Ekspozycja przedstawia w sposób wszechstronny postać Mariana Smoluchowskiego, wybitnego polskiego naukowca, jednego z twórców fizyki statystycznej, prezentuje jego osiągnięcia naukowe i osobiste pasje, a przede wszystkim umiłowanie przyrody i wędrówek górskich, zainteresowania muzyczne i artystyczne, a także jego działalność społeczną, m.in. w Towarzystwie Tatrzańskim oraz w Polskiej Akademii Umiejętności.

Biblioteka Planeta 11
* konkurs filmowy na Facebookowym profilu
Bibliotekarze przygotowali konkurs na temat ważnych filmów w historii polskiej kinematografii. Wystarczy odpowiedzieć prawidłowo na pytanie i będzie można wygrać m.in. zaproszenia do kina Helios.

Multicentrum
* Biało- czerwone barwy w roztworach wodnych;
* Rytm polskich serc. Poznajemy i gramy polskie tańce narodowe;
* Przynależność narodowa poprzez barwy na fladze - flaga 3D.
Warsztaty od 25 kwietnia do 2 maja, obowiązują zapisy.


***

Warmińsko-Mazurski Urząd Wojewódzki, główne wejście, od strony ul. Kopernika

9.00 – podniesienie flagi
- wystąpienie wojewody Artura Chojeckiego
- Kartoniada – ułożenie flagi i zbiorowe zdjęcie na schodach UW
– otwarcie wystawy „Twarze Ojców Niepodległej”
– Wykład nt. autorów twórców polskiej niepodległości
dr hab. Karol Sacewicz, dyrektor Delegatury IPN w Olsztynie

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5