środa, 23 października 2019. Imieniny Edwarda, Marleny, Seweryna

Jak się pozbyć wraków z miasta?

2018-04-16 15:00:08 (ost. akt: 2018-04-16 12:52:34)
Ostatnio strażnicy usunęli m.in. bmw, które stało przed byłym klubem Come In

Ostatnio strażnicy usunęli m.in. bmw, które stało przed byłym klubem Come In

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

58 zgłoszeń o wrakach dostali strażnicy miejscy z Olsztyna w ciągu trzech ostatnich miesięcy. Części z nich udało się usunąć, część stoi dalej i pewnie będzie stała jeszcze długo. Co jest już wrakiem, a co jeszcze nie?

Najwięcej sygnałów o wrakach dociera z osiedli, na których są bloki. To oczywiste, bo mieszka tam najwięcej ludzi, stąd i więcej jest samochodów. Porzucone samochody, które wydają się być niczyje, przeszkadzają mieszkańcom.

— Abyśmy mogli skutecznie interweniować, wrak musi stać na drodze publicznej. Tylko w takim przypadku prawo daje nam możliwość odholowania pojazdu — mówi Kamil Sułkowski, rzecznik prasowy Straży Miejskiej w Olsztynie. — Na terenie prywatnym albo spółdzielczym nie możemy zrobić w zasadzie nic. Nie pozwalają na to przepisy. Nie możemy działać na ich terenie.

Sułkowski przyznaje, że często mieszkańcy Olsztyna zgłaszający informacje o wrakach zaparkowanych latami na niektórych parkingach mają pretensje o brak reakcji. Skarżą się, że, mimo zgłoszeń, pojazd wciąż stoi tak jak stał.

— Bo to rzeczywiście skomplikowana sytuacja. Zareagować możemy w zasadzie tylko wtedy, kiedy pojazd stwarza zagrożenie dla bezpieczeństwa. Z taką sytuacją mamy do czynienia na przykład w sytuacji, kiedy szyby w pojeździe będą powybijane i ktoś może się o nie pokaleczyć — mówi.

Tylko w pierwszych trzech miesiącach tego roku mieszkańcy Olsztyna zgłosili strażnikom 58 wraków. Jak strażnicy oceniają, który pojazd już jest wrakiem, a który jeszcze nie?

— To oczywiście subiektywna ocena strażników będących na miejscu. Jeśli auto jest jednak nieużytkowane, faktycznie trzeba się nim zająć. Najczęściej widać, że karoseria samochodu rdzewieje, ma fizyczne uszkodzenia, czasami wybite szyby i brak powietrza w kołach. Bywa, że brakuje tablic rejestracyjnych. Zdarza się, że samochód niemal dosłownie wrasta w asfalt, pojawia się przy nim roślinność oraz gromadzą się odpady — wylicza Sułkowski.

Jeśli pojazd stoi na drodze publicznej, strażnicy starają się dotrzeć do właściciela. Bardzo często właściciel reaguje szybko i na własny koszt wzywa lawetę do odholowania pojazdu. Jeśli jest kłopot z ustaleniem właściciela samochodu albo właściciel odmawia reakcji, wrak jedzie na parking na jego koszt.

— Na takim parkingu może być pół roku, a później przechodzi na własność gminy — mówi rzecznik Straży Miejskiej.

Kilka dni temu jedna z pomorskich gazet pisała o samochodzie, który w centrum handlowym był zaparkowany od kilku lat. Dziennikarze wyliczyli, że kiedy właściciel się po niego w końcu zgłosi, będzie musiał zapłacić za parkowanie aż 60 tys. zł. W Olsztynie nie ma tego typu sytuacji. Zarówno w Aurze, jak i w Galerii Warmińskiej nie ma ani jednego wraku lub samochodu parkującego ponad miarę.

mk
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (46) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Usunąć #2486533 | 31.0.*.* 18 kwi 2018 13:30

  Wraki zalegające na stołkach pozbawić stolca.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. uchodźca #2486452 | 89.228.*.* 18 kwi 2018 10:44

  Jak się pozbyć wraków z miasta? Wezwać złomiarzy. Albo podpalić ;-)

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. WW #2486236 | 87.205.*.* 17 kwi 2018 22:05

  Swojego auta umyć na ulicy nie możesz bo będzie mandat. Ale jak z takiego wraku popłyną wszystkie płyny eksploatacyjne, to jest OK ??? o czym my dyskutujemy. Po prostu brak twardej ręki w mieście na takie coś.

  Ocena komentarza: warty uwagi (6) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. zdzich #2486006 | 79.188.*.* 17 kwi 2018 14:53

  W Galerii Warmińskiej też od dłuższego czasu stoi mocno przykurzony mercedes. Najwyraźniej czeka na umycie, bo pod myjnią.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. sygnalista #2486000 | 213.76.*.* 17 kwi 2018 14:46

  Ale w aquasferze jeden wrak mercedes s-classe stał i pewnie stoi...

  ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  Pokaż wszystkie komentarze (46)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages