Piątek, 3 lipca 2020. Imieniny Anatola, Jacka, Mirosławy

Z Dajtek prosto do Warszawy? Olsztynianie czekają na nowy przystanek

2018-04-14 17:00:00 (ost. akt: 2018-04-15 12:28:12)

Autor zdjęcia: Katarzyna Janków-Mazurkiewicz

Trwa remont linii kolejowej z Olsztyna do Działdowa. Postęp prac wzbudza ogromne emocje. I rozpala wyobraźnię mieszkańców. — Czy trwające w tym miejscu prace dotyczą budowy nowego przystanku na Dajtkach? — pytają olsztyniacy.

Do 2023 roku na Warmii i Mazurach ma być zmodernizowanych kilka głównych linii kolejowych. Dzięki modernizacji linii Olsztyn — Działdowo, która ma się zakończyć jesienią przyszłego roku, pociągi będą mogły jechać z prędkością 120-140 km/h. Dzięki temu do Warszawy dotrzemy z Olsztyna w 2 godziny i kilka minut.

Co zmieni się na trasie kolejowej z Olsztyna do Działdowa? Przede wszystkim wybudowane będą dwa nowe przystanki osobowe o nazwie „Olsztyn-Śródmieście” oraz na Dajtkach w okolicy ulicy Bławatnej. Dodatkowo na linii Olsztyn — Działdowo wyremontowane zostaną przystanki. Ta inwestycja to modernizacja 83 km torów, przebudowa rozjazdów i zwiększenie bezpieczeństwa na kilkudziesięciu przejazdach kolejowych. I choć prace w okolicach Dajtek dotyczą obecnie głównie torowiska, to mieszkańcy oczami wyobraźni już widzą, jak wsiadają do pociągu, który zawiezie ich do stolicy.

Jeden z czytelników poinformował nas, że trwają prace na torowisku w okolicach Dajtek i zapytał, czy trwa już budowa nowego przystanku kolejowego w tym miejscu. Sprawdziliśmy.

— Obiecano nam przystanek i tak naprawdę nie mogę się już doczekać, kiedy powstanie — mówi nam pan Krzysztof, mieszkaniec Dajtek. — Teraz na torach stoją ogromne maszyny i kręcą się robotnicy. Jak widać, dużo prac już wykonano. Wygląda to tak, jakby stawiano tam ogromne betonowe słupy. Czyżby to już budowa naszych peronów?

— Oczywiście, że to dobry pomysł, że powstanie przystanek kolejowy na Dajtkach. Wszystko jednak zależy od tego, jakie pociągi będą się tam zatrzymywały — podkreśla Maria Pośniak, mieszkanka Dajtek. — Jeżeli tylko osobowe, to nie byłoby to praktyczne. Ale jeśli te, które zatrzymują się również na Dworcu Zachodnim, byłoby to wygodne.

Cieszą się też już studenci.

— Pochodzę z Lidzbarka Warmińskiego, ale w Olsztynie studiuję, a na Dajtkach wynajmuję pokój — mówi Piotr, student trzeciego roku budownictwa UWM. — Mam dużo znajomych w Warszawie, a jeśli przystanek byłby w pobliżu, byłoby super. Nie mam samochodu, więc na dworzec muszę dotrzeć autobusem. A rano nie kursuje ich zbyt wiele. Kiedy stacja byłaby na Dajtkach, ten problem miałbym z głowy. Kilka minut i już byłbym na miejscu.

Sprawdziliśmy też, kiedy mieszkańcy Dajtek doczekają się przystanku na swoim osiedlu.

— Można powiedzieć, że przystanek „Dajtki” budujemy zgodnie z obietnicą złożoną w ubiegłym roku — zapewnia Ireneusz Merchel, prezes spółki PKP Polskie Linie Kolejowe. — Przystanek i perony będą gotowe już wiosną przyszłego roku. I będą dostępne dla pasażerów.
Prezes spółki dodał, że to miasto zobowiązało się wybudować infrastrukturę towarzyszącą.

O komentarz poprosiliśmy Piotra Grzymowicza, prezydenta Olsztyna.

— Dwa dni temu otrzymaliśmy od przedstawicieli kolei dokładną lokalizację przystanku w centrum Olsztyna — tłumaczy prezydent. — W tej chwili kolej nie dostarczyła nam jeszcze dokładnego usytuowania lokalizacji przystanku „Dajtki”. Kiedy tylko otrzymamy taką informację, będziemy mogli podjąć działania w zakresie projektu dowiązań do tego przystanku — dodaje.

Jednym z pomysłów, który już się pojawił, jest budowa ścieżki rowerowo-pieszej od strony Kortowa.

Kajot

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (41) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Daro #2510869 | 83.28.*.* 31 maj 2018 09:43

  Przystanek kolejowy jest ważny na Dajtkach ale i światłowód ORANGE bo jest 4k a nie Inntell

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. UWAGA! UWAGA! #2485424 | 79.188.*.* 16 kwi 2018 14:17

  Ekspres z Dajtek do Stawigudy odjeżdża z toru 8 przy peronie 7. Proszę wsiadać.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. RAM #2485396 | 37.47.*.* 16 kwi 2018 13:37

  zróbcie przystanek przy wiadukcie na Towarowej to bede miał 200 m do pracy

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. Bardzo dobry pomysł !!!! #2485171 | 78.88.*.* 16 kwi 2018 08:31

  Zrobić tory wokół Olsztyna i objazd Olsztyna koleją, a nie tylko tramwaje i tramwaje po mieście. W mieście nie ma parkinów bezpłatnych. Ludzie chca dojezdzać pociągiem. Rządzący ruszcie wreszcie GŁOWĄ. GŁOWĄ !!!!

  ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Dajtkowicz #2485116 | 188.146.*.* 16 kwi 2018 03:56

   Jeszcze znajdzcie mądrego żeby wpadł na pomysł odnośnie przejścia z ul. rolnej bezposrednio do lasu kortowskiego, gdzie wszyscy bardzo dobrze wiedzą, że obecnie dzikie przejście jest najlepszą drogą do poruszania się na odcinku dajtki kortowo

   Ocena komentarza: warty uwagi (12) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (41)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages