środa, 17 lipca 2019. Imieniny Aleksego, Bogdana, Martyny

Zaśmiecony cmentarz w Olsztynie. "Zostanie posprzątany zgodnie z harmonogramem"

2018-04-08 09:01:00 (ost. akt: 2018-04-07 21:40:37)
Śmieci przy wejściu na wojskowy cmentarz przy Szarych Szeregów

Śmieci przy wejściu na wojskowy cmentarz przy Szarych Szeregów

Autor zdjęcia: Ewa Mazgal

Czytelnicy zaalarmowali nas, że cmentarz wojskowy jest zaśmiecony. Sprawdziliśmy. Rzeczywiście, przy bramie leżą butelki i puszki. Natomiast nagrobki i alejki czekają na sprzątniecie liści i gałęzi, co ma nastąpić pod koniec kwietnia.

Na cmentarzu wojskowym przy ul. Szarych Szeregów spoczywają żołnierze różnych armii i narodów. Najwięcej — bo oficjalnie 4271 — jest żołnierzy radzieckich. Tylko 862 z nich jest zidentyfikowanych.

Na jednej z mogił od lat leży oprawiona w ramki fotografia chłopaka w furażerce. Zdjęcie się przebarwiło. Dzisiaj jest niebiesko-białe. Zatarły się też rysy żołnierza.
Na innym grobie leży oprawiony w ramki napisany po rosyjsku odręcznie list.
— Nie usuwamy tych przedmiotów, choć taki jest regulamin, bo rozumiemy, że mają znaczenie uczuciowe — mówi Zbigniew Kot, dyrektor Zakładu Cmentarzy Komunalnych w Olsztynie. — Jest ich zresztą bardzo niewiele.

Na cmentarzu przy ul. Szarych Szeregów są także pochowani lotnicy pułku Normandie-Niemen. Walczyli w Rosji od 1942 roku do zakończenia wojny. Było ich 96, a 42 nie wróciło z akcji. W Olsztynie prawdopodobnie spoczywa kilku francuskich lotników, których upamiętnia odsłonięty w 2004 roku niewielki pomnik. Na cmentarzu są również mogiły żołnierzy rosyjskich i niemieckich z czasów I wojny światowej oraz groby cywilnych Polaków.

Po zimie na mogiłach i alejkach leżą liście oraz drobne gałęzie.
— Cmentarz zostanie posprzątany zgodnie z harmonogramem — zapowiada Zbigniew Kot. — Wtedy wygrabimy liście i wywieziemy wszystkie odpady organiczne.
Jak mówi dyrektor Kot, wszystkie cmentarze podlegające ZCK są sprzątane kilka razy w roku.

— Są to bardzo duże powierzchnie, a liczba naszych pracowników jest ograniczona — tłumaczy. — Środki na sprzątanie cmentarza przy Szarych Szeregów przydziela nam wojewoda. Dostajemy od niego 22 tys. zł. Za te pieniądze cmentarz przy Szarych Szeregów sprzątamy trzy razy w roku i cztery razy kosimy. Pielęgnujemy też zieleń.

Wojskowy cmentarz zostanie posprzątany w końcu kwietnia. Chodzi nam o to, żeby był gotowy na wizytę Rosjan, którzy tradycyjnie przyjeżdżają tu w Dzień Zwycięstwa, obchodzony przez nich 9 maja — dodaje Zbigniew Kot.
Dyrektor dodaje, że butelki i puszki przy cmentarnej bramie pojawiają się regularnie. Mieszkańcy tej części Olsztyna traktują tę nekropolię jak skrót.
— Wyjęli całe przęsło w ogrodzeniu z siatki i przechodzą przez cmentarz — opowiada. — Wyprowadzają też tutaj psy i są bardzo oburzeni, kiedy zwraca im się uwagę.

Ofiarą „bywalców” cmentarza stały się też kosze na śmieci i ławki.
— Takie przedmioty były albo wynoszone, albo dewastowane — podkreśla. — Dlatego stwierdziliśmy, że lepsze jest „surowe” wyposażenie cmentarza. To powód, dla którego nie ma tam ławek, choć osobom odwiedzającym groby byłoby wygodniej.
mzg

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (20) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. do Allensteiner ! #2480577 | 93.231.*.* 9 kwi 2018 09:15

  A ty nie obrazaj Starszych ludzi Zasrancu jeden !

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. allensteiner #2480567 | 37.8.*.* 9 kwi 2018 08:52

  Słusznie zlikwidowano ławki. Jak wiadomo, służą one wyłącznie menelom, dlatego polikwidowano je przed blokami np. na Pieczewie. Stare dziady i baby mogą przecież siedzieć w domu.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. xxxx #2480519 | 79.184.*.* 9 kwi 2018 07:09

   A ostatnio Ziobro się chwalił że skazańcy wezmą się za robotę i co? Polityka powinna być taka. Jak skazany chce dostać przepustkę skorzystać z telefonu musi pracować !!!! Pijaków samochodowych powinni kierować do robót interwencyjnych na osiedla skąd pochodzą skazani. To byłaby kara piętnująca. A tak chłopaki leżą sobie na koszt społeczeństwa i co? źle jest za Jarka? Bardzo dobrze :-)

   ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. czytelnik #2480477 | 176.10.*.* 8 kwi 2018 22:18

   Gdyby to był cmentarz żydowski, już dawno by był posprzątany.

   Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  3. olsztyniak #2480459 | 94.254.*.* 8 kwi 2018 21:11

   Proponuję postawić pomnik 'smoleński",zarządca będzie sprzątał codziennie.Dodać do tego trzeci pomnik katyński i problemu ze śmieciami nie będzie.

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (20)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages