Wtorek, 22 października 2019. Imieniny Haliszki, Lody, Przybysłąwa

Spore utrudnienia przy przebudowie węzła przesiadkowego przy dworcu w Olsztynie. Piesi: poczta rozjeżdża nam chodniki!

2018-04-07 14:30:24 (ost. akt: 2018-04-07 18:10:38)
ciężarówki Poczty Polskiej niszczą chodnik na Partyzantów

ciężarówki Poczty Polskiej niszczą chodnik na Partyzantów

Autor zdjęcia: Przemysław Getka

Przebudowa węzła przesiadkowego przy dworcu to spore utrudnienie dla pieszych, ale i kierowców. Poczta zdjęła więc bramę wjazdową na swoją posesję, żeby mieć łatwiej. Zdaniem pieszych, jej samochody rozjeżdżają teraz chodnik.

Budowa węzła przesiadkowego przy olsztyńskim dworcu to jedna z tych inwestycji, na którą mieszkańcy Olsztyna czekają najbardziej. Ma za zadanie zintegrować komunikację publiczną i prywatną w rejonie dworca.
Prace nad nim ruszyły pod koniec lipca 2017 roku. Od wtedy też olsztynianie muszą się liczyć z dużymi zmianami w ruchu w okolicach dworca. Na utrudnienia narzekają zarówno kierowcy, jak i pasażerowie komunikacji miejskiej. Ale pieszy też nie ma tu teraz łatwo.

— Dwa razy dziennie pokonuję drogę na dworzec kolejowy i mijam tam pocztę. Węzeł przesiadkowy w przebudowie, a samochody rozjeżdżają chodnik przy poczcie — mówi Tadeusz Zalewski, który dojeżdża do Olsztyna do pracy. — Przed rozpoczęciem inwestycji było tam solidne ogrodzenie i brama wjazdowa. Samochody pocztowe nie jeździły wtedy po chodniku. Czy po zakończeniu inwestycji wrócą i ogrodzenie i brama?


Wygląda na to, że chodnik będzie cierpiał tylko do jej końca. W planach związanych z budową węzła przesiadkowego znalazły się bowiem nowe przejścia dla pieszych i ścieżki rowerowe. Tak ma być i w tym przypadku.
Bramę zdjęła poczta, więc nie wiem, czy wróci, ale z naszej strony mogę zapewnić, że będzie cały nowy układ drogowy. Nowa nawierzchnia i nowe chodniki — mówi Grzegorz Orłowski z firmy Skanska, wykonawcy inwestycji. — Były tam dwa wjazdy na posesję, jeden zostanie na pewno.

Prace związane z przebudową węzła przesiadkowego idą zgodnie z planem.
— Dzisiaj jest już ciepło, ale w ziemi dalej trafiamy na ostatnią zmarzlinę — opowiada Grzegorz Orłowski. — Z pracami wystartowaliśmy niedawno. Na szczęście zapowiadany od jakiegoś czasu bardzo ciepły tydzień bardzo nam pomoże.


Kwestia chodnika została wyjaśniona, ale w sprawie poczty przy ul. Partyzantów (koło dworca PKP) może niebawem dojść do nieco większych zmian...
— Nie odpowiadam za węzeł spedycyjny, ale nie wiem, czy w końcu nie zostanie przeniesiony w inne miejsce — precyzuje Waldemar Zwierko, dyrektor Regionu Sieci w Olsztynie Poczty Polskiej. — Co do parkowania to tam zawsze mieliśmy problemy i z samochodami, i z samymi miejscami parkingowymi. Bo parkingi są tam bardzo małe, a jeżdżą tam przecież załadowane samochody ciężarowe. Dlatego odbywały się rozmowy o możliwości parkowania na chodnikach, gdzie dotychczas były zakazy, ale może problem rozwiąże się inaczej...

Jak? Jest duża szansa na to, że nowy węzeł spedycyjny powstanie w podolsztyńskim Tomaszkowie. Na razie jednak nie jest to oficjalna informacja. O to, czy brama wróci na swoje miejsce po wybudowania węzła, zapytaliśmy też rzecznika Poczty Polskiej, ale do zamknięcia wydania nie otrzymaliśmy odpowiedzi.

Przypomnijmy, że centrum przesiadkowe tworzyć będzie osiem przystanków. Bez zmian pozostanie ostatni przystanek tramwajowy przy dworcu, ale powstanie za to tor dostawczy dla tramwajów. Krańcowe przystanki autobusów pozostaną przy budynku dworca kolejowego. Główny przystanek dworcowy będzie przy wieżowcu, czyli tam, gdzie dzisiaj postój mają taksówki.

Zanim ruszyła budowa węzła, pojazdy przewoźników prywatnych zatrzymywały się i odjeżdżały z trzech przystanków: przy ul. Partyzantów (okolice DH Dekada), ul. Kościuszki (w sąsiedztwie hotelu) oraz przy ul. Lubelskiej. Dwa ostatnie na czas trwania prac, przeniesiono. Tymczasowy przystanek utworzono na skrajnym pasie ruchu ul. Dworcowej (w kierunku skrzyżowania z Kętrzyńskiego). Pojazdy przewoźników prywatnych zatrzymują się za peronem komunikacji miejskiej
Do tematu samochodów ciężarowych poczty wrócimy.
pj, dbp

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (34) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Malkontent #2481123 | 89.228.*.* 9 kwi 2018 21:51

  Czekam cierpliwie jak będzie Olsztyn wyglądał po tych wszystkich przeróbkach. I chociaż mógłbym wiele pierdół powypisywać na temat jak to prymitywne umysły lubią pokazać swoje ograniczenia, oceniając innych. Ale każdy umysł che być w czymś dobry, nawet w pisaniu głupot? :)

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. asasa #2480613 | 88.156.*.* 9 kwi 2018 10:33

  Nawet sam "fotograf" stoi za znakiem B-41 - zakaz ruchu pieszych ;)

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. JA #2480428 | 185.140.*.* 8 kwi 2018 19:48

  dlaczego nie ma wizualizacji tego wielkiego dzieła? czyżby w ratuszu nie mieli planu i roboty prowadzone są według widzimisię wykonawcy?

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  1. @#@#@ #2480232 | 88.156.*.* 8 kwi 2018 12:37

   Mieliśmy już RONDO TURBINOWE PRZY BAŁTYCKIEJ , TERAZ GENIUSZ ZASERWOWAŁ NAM KOLEJNY "CÓT" - WĘZEŁ (ek) PRZESIADKOWY. CO JESZCZE TEN GENIUSZ WYDUMA ZANIM ODEJDZIE W PIS du Z RATUSZA

   Ocena komentarza: warty uwagi (8) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. busik #2480149 | 89.228.*.* 8 kwi 2018 10:12

   osoba która to 'coś' projektował powinna dostać zakaz wykonywania zawodu

   Ocena komentarza: warty uwagi (10) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (34)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages