Poniedziałek, 16 grudnia 2019. Imieniny Albiny, Sebastiana, Zdzisławy

Jakie będą nowe tramwaje w Olsztynie? Sprawdziliśmy!

2018-04-01 15:00:51 (ost. akt: 2018-04-03 08:59:35)

Autor zdjęcia: Beata Szymańska

W przetargu na nowe tramwaje wpłynęła tylko jedna oferta. Złożyła ją turecka firma Durmazlar z siedzibą w Bursie. Dostarczony przez nią tabor ma być między innymi o 3 metry dłuższy od obecnie jeżdżących po Olsztynie składów.

Kilka tygodni temu poznaliśmy wyniki przetargu na dostawę nowego taboru tramwajowego. Ofertę złożyła tylko jedna firma. To turecki Durmazlar. Jakie tramwaje będą jeździły w stolicy regionu, jeśli miasto zdecyduje się na ofertę przedstawioną przez turecką firmę? Przypomnijmy, że ratusz wciąż analizuje ofertę.

Jednym z kryteriów jest rozmiar składów. Nowe tramwaje mają być takiej samej szerokości jak obecnie jeżdżące po Olsztynie składy, czyli 2,5 m. Warto dodać, że są to obecnie najszersze tramwaje w Polsce. Nie zmieni się również szerokość rozstawu osi pojazdów. Oznacza to, że nowe składy będą mogły poruszać się po obecnych liniach tramwajowych, a nie tylko po nowych.

Inna będzie natomiast długość nowych taborów. W porównaniu do obecnych, tureckie tramwaje mają być ponad 3 metry dłuższe. Stalowo-limonkowe i trójwagonowe Solarisy mają 29,3 m. Zaproponowany przez Durmazlar tabor ma składać się z pięciu wagonów, a całkowita długość pojazdu ma wynieść 32,5 m. Jeśli chodzi o kolorystkę składów, będą w charakterystycznej dla Olsztyna wersji. — Firma, która wyprodukuje dla nas tramwaje, pomaluje je na kolor wskazany przez nas — mówi Marta Bartoszewicz, rzeczniczka Urzędu Miasta.

Zaproponowane przez turecką firmę tramwaje będą mogły przewieźć 210 pasażerów. 40 miejsc będzie siedzących, cztery miejsca będą rozkładane, a pozostałe 166 będzie stojących. Dużym utrudnieniem mogą być... drzwi. W przypadku tramino mamy sześć par dwuskrzydłowych drzwi o szerokości 1,3 m. W nowych tramwajach drzwi zostały zaprojektowane w układzie 1-4-1. Oznacza to, że skrajne drzwi będą jednoskrzydłowe. Czy nie będzie to stanowiło problemów na przykład w godzinach szczytu?

— Dopuściliśmy taką opcję w przetargu, gdyż jest to standardowe rozwiązanie stosowane nie tylko w Polsce. Ale, zgodnie z ofertą firmy Durmazlar, drzwi będą szersze niż standardowe, dzięki czemu zmieści się tam również wózek — tłumaczy Marta Bartoszewicz.


Nowe składy będą niskopodłogowe, klimatyzowane, podłączone do systemu ITS, znajdzie się w nich również system głosowy, informujący o przystankach, a także tablice z mapami i rozkładami jazdy. Zainstalowane zostaną też biletomaty.

Niektórzy mieszkańcy obawiają się, że ewentualna naprawa składów będzie trwała długo, ponieważ części do tureckich tramwajów produkowane są we wschodniej Azji. Ratusz uspokaja, że to nieprawda. — Wykonawca oświadczył, że tramwaje będą produkowane w Europie — stwierdza Bartoszewicz.

O tym, czy miasto zdecyduje się na zakup tramwajów od tureckiego producenta, dowiemy się najpóźniej w połowie kwietnia, bo do wtedy ważna jest oferta. Na razie... — ...poprosiliśmy firmę o złożenie dodatkowych dokumentów i oświadczeń, potwierdzających spełnienie wszystkich wymogów. Wspólnie z MPK i prawnikami analizujemy otrzymane informacje — dodaje Marta Bartoszewicz.

Kuch

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (57) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. ---UF--- #2477433 | 37.47.*.* 4 kwi 2018 09:10

  WSTYD------SZYNY ---PEKAJACE----BUDOWA LINI POD WIELKIM ZAPYTANIEM TABOR----- III-ci SWIAT.GLEBOKA ROSJA ...CO ZA WYBOR....I TO ;;;UNJA;;;--WSTYD.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Wiesław #2477340 | 77.114.*.* 4 kwi 2018 06:52

  Nie ma polskiej firmy produkującej tramwaje ? Wstyd .

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. szokista #2477254 | 176.221.*.* 3 kwi 2018 22:42

   Jestem w szoku. Co tu się wypisuje. Byłem w Olsztynie na święta. Wspaniałe miasto, świetna komunikacja, właśnie tramwajowa. Dlaczego wy tak nienawidzicie ludzi z ratusza, przecież to miasto zrobiło wielki postęp w porównaniu z czasami moich studiów. Opamiętajcie się!

   Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

   1. To prawda #2476826 | 37.47.*.* 3 kwi 2018 12:03

    Producent autobusów Solaris na sprzedaż - donosi "Dziennik Gazeta Prawna". Gazeta powołując się na swoje źródła podaje, że powodem decyzji nie są uwarunkowania rynkowe, ale przyczyny osobiste. Chętnych na wielkopolskiego producenta nie brakuje. W grze są m.in. podmioty z Chin i Turcji....

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

    1. endrju #2476757 | 46.171.*.* 3 kwi 2018 09:50

     Pieprzyć tramwaje w Olsztynie !!! Tureckie, polskie, niemieckie, eskimoskie. Każde!!! Precz z tramwajami w naszym mieście !!!

     Ocena komentarza: warty uwagi (7) ! - + odpowiedz na ten komentarz

    Pokaż wszystkie komentarze (57)

    Zagraj w GRY.wm.pl

    • Goodgame Empire
    • Goodgame Big Farm
    • Goodgame Poker
    • Shadow Kings - The Dark Ages