Poniedziałek, 28 września 2020. Imieniny Libuszy, Wacławy, Wacława

Park[ing] Jakubowo? Kierowcy rozjeżdżają olsztyński park mimo interwencji i mandatów [ZDJĘCIA]

2018-03-29 17:00:50 (ost. akt: 2018-03-30 10:12:40)

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Mimo licznych skarg mieszkańców kierowcy wciąż wykorzystują park Jakubowo do parkowania. Nie pomagają interwencje straży miejskiej i mandaty. Czy ktoś zatrzyma tę dewastację? I co na to administrator parku, czyli ZDZiT?

Sytuacja nie zmienia się od lat: Poliklinika i Wojewódzki Zespół Lecznictwa Psychiatrycznego codziennie przyjmują setki pacjentów. Tych hospitalizowanych odwiedzają też rodziny. I wszyscy przyjeżdżają samochodami. A ponieważ ani jedna, ani druga placówka nie dysponują parkingiem — kierowcy parkują gdziekolwiek. Najczęściej na skraju parku Jakubowo. Dodajmy: w 2005 roku wpisanego do rejestru zabytków.
Park powstał w 1862 roku i od samego początku był centrum relaksu mieszkańców Olsztyna. Już w 1867 roku powstała w nim sala taneczna i strzelnica, a w latach 1884-1886 — promenada wzdłuż lewego brzegi Łyny. W roku 1910 Park gościł wystawę przemysłową, przekształconej później w park miejski z kortami tenisowymi, a w 1920 roku do użytku oddano Stadion Leśny.

A dziś? Sąsiedztwo dwóch bardzo dużych szpitali i brak miejsc parkingowych przy stale rosnącej liczbie samochodów powoduje, że kierowcy — nie bacząc na historię i walory przyrodnicze parku — parkują swoje samochody wprost pomiędzy drzewami.

Rzecznik straży miejskiej, Kamil Sułkowski, przyznaje że park Jakubowo jest pod stałą kontrolą służb dzielnicowych. — W tym roku mieliśmy w sprawie parku siedem zgłoszeń. Straż Miejska podjęła w tym miejscu 34 interwencje. W 2017 roku interwencji było 87. Kilka razy zgłaszaliśmy też sprawę tzw. dzikiego parkowania administratorowi, tj. Zarządowi Dróg, Zieleni i Transportu.Rzecznik ZDZiT Paweł Pliszka, przyznaje, że sprawa jest znana, jednak zarząd nie posiada uprawnień do egzekwowania prawa.
— To zadania policji i straży miejskiej. Cały czas zachęcamy jednak mieszkańców do zgłaszania wszelkich nieprawidłowości na numer 986. Taka informacja pozwoli służbom miejskim na podjęcie szybkich, stosownych do zaistniałej sytuacji działań.

Są plany, by w rejonie skrzyżowania ulic Sybiraków i Rataja powstał duży parking na prawie 200 samochodów i kilkanaście autokarów. Sprawa jednak rozbija się o pieniądze, których miasto nie ma w budżecie.Czy z tego powodu drzewa w parku Jakubowo padną? Czy postęp technologiczny weźmie górę nad historyczno-kulturową wartością tego miejsca? A najstarszy dąb w parku ma 28 m wysokości i 430 cm obwodu — dużo cienia, by schronić się w upalne dni...


Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (86) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. szofer #2474853 | 37.8.*.* 30 mar 2018 15:42

  Jadąc do szpitala parkuję nawet kilkaset metrów od wejścia. Ale nie wszyscy są w stanie tyle przejść - do szpitala przyjeżdżają ludzie chorowici i słabowici. A na szpitalnym płatnym przeważnie nie ma miejsc.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. pacjent #2474846 | 83.6.*.* 30 mar 2018 15:38

  Szpital Wojewódzki - wszędzie na około płatne parkingi. Biedni pacjenci przyjeżdżają z całego województwa i bulą, bo nie mają wyjścia, biznes kwitnie a ta mafia się bogaci!!!

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Andrzej #2474681 | 84.241.*.* 30 mar 2018 13:00

  Itak jest teraz "przepiekny"park jakubowy, zastanawia mnie kto wydał zgodę na rewitalizację tego obiektu, ok zgodzę się fajne latarnie i ławki, ale niszczyć coś co było przez nas mieszkańców radiowej nazywane park kafelkowy, tam wszystko było ok, bez problemu w deszcz można było iść na spacer i ok, a teraz proszę wybrać się na spacer, wysypali tluczen ze zwirem i ubili, mimo to jest tam nonstop błoto, widząc co zrobili w pierwszej części wkoło stawku byliśmy pewni że nie popełnia tego błędu na kafelkowym, cóż pomylilismy się, ale za to jesteśmy eko, prezydencie dawaj jeszcze zakaz wjazdu diesla do miasta i będziemy już na maxa najbardziej porabanym miastem

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. problemy ? #2474550 | 89.228.*.* 30 mar 2018 10:40

  Dlaczego Szpital MSWiA , który się bardzo rozbudował , łącznie z lądowiskiem na dachu /koszty ogromne/ , nie wybudował ani jednego miejsca parkingowego ? Myślę, że władze miasta nie miały tu nic do gadania. Przy Szpitalu Miejskim /ul. Mariańska/ został urządzony parking. Już kilkadziesiąt lat wszyscy mówią o parkingu dla szpitala MSWiA i jeśli nic nie wychodzi to chyba chodzi o pieniądze . A park zostawcie w spokoju. Jak tak dalej będzie , to trzeba park ogrodzić.

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. parkujcie na lądowisku!!! #2474541 | 83.6.*.* 30 mar 2018 10:31

   Lądowisko helikopterów (kasa wydana) mają, ale parkingu już brakuje. Olsztyn to wiocha koło Ostródy....

   Ocena komentarza: warty uwagi (6) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (86)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages