środa, 5 sierpnia 2020. Imieniny Emila, Karoliny, Kary

W Olsztynie powstanie centrum techniki kryminalistycznej. Jedyny taki ośrodek w kraju

2018-03-28 07:14:00 (ost. akt: 2018-03-27 16:31:58)

Autor zdjęcia: Andrzej Mielnicki

Zdejmują odciski i zabezpieczają ślady, które zostawiają po sobie przestępcy. Nad Łyną robią to tak dobrze, że w Olsztynie ma powstać centrum techniki kryminalistycznej służb celno-skarbowych. Będzie to jedyny taki ośrodek w kraju.

Ich praca przypomina trochę życie na walizkach. A dokładnie siedmiu, tyle że nie są to zwykłe walizki. Niemal opancerzone, żeby chronić to, co w środku, a więc sprzęt i środki do zbierania i zabezpieczenia choćby odcisków palców, zapachów czy śladów pozostawionych przez przestępców. Praca służb celno-skarbowych coraz bardziej przypomina policyjne dochodzenia. Coraz większą rolę odgrywa tu technika.

— Technik zabezpiecza materiał do potrzeb dalszego postępowania. Wyjeżdżając na akcje, musimy być przygotowani na każdą ewentualność. Stąd ta duża liczba walizek, tyle różnego sprzętu, który musimy zabrać ze sobą — tłumaczy asp. Krzysztof Milinkiewicz, technik kryminalistki z Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Celno-Skarbowego.

I coraz bardziej rośnie kaliber, ciężar spraw, z którymi funkcjonariusze celno-skarbowi mają do czynienia. To już nie jest drobny przemyt, ale walka z mafią paliwową, gangami zajmującymi się przemytem papierosów czy szajkami czerpiącymi zyski z nielegalnego hazardu.

Właśnie w Olsztynie ma powstać centrum kompetencyjne techniki kryminalistycznej służb celno-skarbowych, które będzie wyznaczało standardy pracy techników kryminalistyki, którzy pracują w Krajowej Administracji Skarbowej w całym kraju. Centrum będzie pomagało i szkoliło. Z czasem ma też dysponować własnym laboratorium. Bo na razie technicy celno-skarbowi korzystają z pomocy laboratorium w policji.

Dlaczego wybór padł Olsztyn? — Przede wszystkim potencjał Izby Administracji Skarbowej w Olsztynie. Jest to bardzo dobra jednostka pod wieloma względami, szczególnie, jeśli chodzi o zwalczanie przestępczości. Urząd Celno-Skarbowy w Olsztynie pod tym względem wyróżnia się w kraju. Są tutaj prowadzone bardzo poważne śledztwa — mówił wiceminister finansów Piotr Walczak, zastępca szefa Krajowej Administracji Skarbowej, który wczoraj odwiedził Olsztyn.

I dodał: — Dziś na Opolszczyźnie mamy centrum do walki z cyberprzestępczością oraz centrum informatyki śledczej. I chcemy podobne centrum budować w Olsztynie, które będzie się specjalizowało w kryminalistyce do zwalczaniu przestępczości ekonomicznej.

— Bo jednym z podstawowych zadań Krajowej Administracji Skarbowej jest właśnie walka z taką przestępczością — podkreślił zastępca szefa KAS. — A jedynym z elementów tej walki jest szeroko rozumiana kryminalistyka, oczywiście kryminalistyka związana z przestępczością ekonomiczną.

Mafie, gangi szukają coraz większych zysków. A dziś zysk z produkcji nielegalnych papierosów wynosi 1000 procent, podczas gdy na produkcji amfetaminy „tylko” 700 procent. Dlatego zorganizowane grupy przestępcze przenoszą swoją działalność do sfery przestępczości ekonomicznej, bo ta jest bardziej opłacalna.
Służby celno-skarbowe walczą też z nielegalnym hazardem. Jednak mimo drastycznych kar — 100 tysięcy złotych za każdy nielegalny automat — jednoręcy bandyci dalej rujnują kieszenie Polaków.

— Jednak po wejściu w życie nowej ustawy i powstaniu KAS sytuacja na rynku hazardowym wygląda zupełnie inaczej — zauważył wiceminister Piotr Walczak. — Rok temu, gdybyśmy przeszli się po ulicach Olsztyna, to hazard byłby widoczny, byłyby reklamy, punkty. Dziś tego nie widać. Udało nam się wypchnąć nielegalny hazard do podziemia — ocenił.

I zaznaczył: — Oczywiście istnieje, bo walka z nim jest trudna i żadne państwo z tym do końca sobie nie poradziło. Ale przez ten rok zrobiliśmy bardzo dużo. To 1500 domen, które zamknęliśmy w internecie i prawie 30 tys. automatów, które zabezpieczyliśmy. I cieszę się, że mówię to tutaj, bo IAS w Olsztynie i Urząd Celno- Skarbowy w Olsztynie odnoszą jedne z największych sukcesów w kraju.

am

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (16) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Jan sehn #2472515 | 213.76.*.* 28 mar 2018 10:17

  Niech każdy bank otwiera centrum kształcenia ekonomicznego, każda restauracja uczy w zakresie technologii żywienia, każdy szpital własne studia medyczne, firmy deweloperskie studia budowlane, a serwisy komputerowe kształciły informatyków.O co chodzi w tym pomyśle ? Jak nie wiadomo o co chodzi to chodzi o pieniądze. Ile to ma kosztować i kto na tym zarobi ?

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. jan sehn #2472513 | 213.76.*.* 28 mar 2018 10:10

  A nie taniej i skuteczniej byłoby gdyby służby zatrudniały już wykształconych kryminalistyków ? Może gdyby UWM otworzył kierunek "kryminalistyka " jako pełne 5-letnie studia jako jedyny w kraju to policja i inne służby, które maja taka potrzebę mieć kryminalistyka zwyczajnie zatrudniałyby fachowca tak wykształconego. Te 7 walizek kupic albo wyleasingować to taniej niż tworzyć tzw. centrum kształcenia KAS.

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Jan sehn #2472503 | 213.76.*.* 28 mar 2018 09:53

  To właśnie przykład marnotrawienia państwowych pieniędzy i chorych ambicji ludzi którzy kierują służbami. Tworzą "swoje" służby mnożąc wydatki. Każdy z ministrów chce mieć swoją formacje, z bronią, prawem podsłuchiwania itd. Dzisiaj zwalczaniem przestępczości narkotykowej zajmują się : policja kryminalna, CBA. CBŚ, Żandarmeria wojskowa, KAS, Straż Graniczna i każda z tych służb rywalizuje o wyniki. Nie dzielą się informacjami, tylko chowają dla siebie, żeby " konkurencja" nie wypadła lepiej. Jaki sens jest tworzyć kolejny pion kryminalistyki w KAS ? Tym bardziej, że to bardzo, ale to bardzo kosztowna zabawa. W krajach zachodnich odchodzi się od kryminalistyki w służbach, robią to wyspecjalizowane zewnętrzne firmy działające na zlecenie policji. Wystawiają rachunek, a potem te koszty obciążają sprawcę przestępstwa. To słuszny kierunek, a w Polsce też są tego przykłady. krakowski Instytut Ekspertyz Sądowych. To oni badali wypadek szydło i czarne skrzynki ze Smoleńska. A jakiś ambitny urzędniczyna z KAS wymyslił sobie, że za dziesiątki milionów złotych zrobi dla celników własną kryminalistykę. Niech puknie się środkowym palcem w czoło.

  Ocena komentarza: warty uwagi (9) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. xxxx #2472451 | 79.184.*.* 28 mar 2018 08:22

   Kolejne etaty dla byłych policjantów. Emeryturka 3000 + praca w daktyloskopii w celnym i co źle się żyje za Jarka? A jak bardzo dobrze się żyje !!!!!

   ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

   1. śnieżka #2472444 | 89.228.*.* 28 mar 2018 08:14

    kolejne bicie piany; brakuje jeszcze archiwum X

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

    Pokaż wszystkie komentarze (16)

    Zagraj w GRY.wm.pl

    • Goodgame Empire
    • Goodgame Big Farm
    • Goodgame Poker
    • Shadow Kings - The Dark Ages