środa, 12 grudnia 2018. Imieniny Ady, Aleksandra, Dagmary

Pomimo interwencji prezydenta duża firma wycofa się z Olsztyna

2018-03-21 12:30:00 (ost. akt: 2018-03-21 12:27:52)

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

W ubiegłym tygodniu informowaliśmy, że Skanska S.A. wycofuje się z Olsztyna i kilku innych mniejszych miast w Polsce. Firmę próbował zatrzymać w stolicy Warmii i Mazur Piotr Grzymowicz. Niestety, nieskutecznie.

Zobacz także: Skanska wycofuje się z Olsztyna. Firma planuje zwolnienia Zdjęcie jest ilustracją treści Skanska chce ograniczyć swoje działania do kilku największych miast. Niestety w gronie tym nie ma Olsztyna. Tym samym firma planuje niebawem zwolnienia....
W miniony poniedziałek informowaliśmy, że firma Skanska, zgodnie z nową strategią chce się koncentrować na dużych miastach, takich jak Warszawa, Katowice, Kraków, Gdańsk czy Wrocław.

— Przyszłość zamierzamy budować na tym, na czym Skanska zna się najlepiej — wyjaśnił Magnus Persson, nowy prezes Skanska S.A., spółki zajmującej się generalnym wykonawstwem w Grupie Skanska. — Stawiamy na lokalizacje i segmenty o sprawdzonym przez nas potencjale. Chcemy być tam, gdzie możemy wykorzystać wewnętrzne atuty Skanska i wiedzę płynącą m.in. ze współpracy z innymi spółkami Grupy, prowadzącymi deweloperską działalność biurową i mieszkaniową.

Firmę, która w Olsztynie realizowała wiele projektów w tym m.in. przebudowę ul. Pieniężnego próbował zatrzymać Piotr Grzymowicz, prezydent Olsztyna. — Wykorzystując własną, lokalną bazę techniczną i kadrową Skanska S.A. była wykonawcą wielu kluczowych inwestycji, łącznie z zasadniczą częścią projektu budowy linii tramwajowych w Olsztynie i przebudowy głównych ulic. Wydawało się, że jest to bardzo wygodne dla wszystkich rozwiązanie. Niestety, Skanska zmieniła strategię rozwojową i dalszą działalność chce skupić tylko w siedmiu największych miastach Polski, już bez Olsztyna. Napisałem w tej sprawie list do prezesa zarządu, Magnusa Perssona, prosząc o pozostawienie Skanskiej w Olsztynie, tłumacząc jej znaczenie dla gospodarki miasta i regionu oraz fakt jej zakorzenienia w świadomości mieszkańców jako „naszej” olsztyńskiej firmy. Zarysowałem też atrakcyjną perspektywę dalszej współpracy z miastem, ale odpowiedź prezesa nie pozostawiła złudzeń – Skanska nie zmieni swojej strategii, a z kuluarowych rozmów wynika, że raczej będzie odchodziła od inwestycji drogowych na rzecz kubaturowych, o które łatwiej w dużych miastach — napisał na swoim blogu prezydent Olsztyna.

Jednocześnie Piotr Grzymowicz uspokoił mieszkańców, bo firma dokończy realizowane obecnie inwestycje. — Mam zapewnienie, że dotychczas prowadzone inwestycje zostaną dokończone w uzgodnionym czasie, natomiast na prowadzone przez firmę prace eksploatacyjne trzeba będzie znaleźć nowych wykonawców — zdradził prezydent.

Gospodarz miasta odniósł się również do przebudowy ul. Partyzantów na odcinku od ronda Bema do skrzyżowania z ul. 1 maja. Początkowo prace w tym miejscu przebiegały mozolnie. Wszystko wskazuje jednak na to, że jest o wiele lepiej. — Jedni z rynku wypadają, inni wchodzą, dlatego z satysfakcją odnotowuję rosnące zaangażowanie w prace na ulicy Partyzantów. Wykonawca, hiszpańska firma Balzola, a właściwie jej polska córka – Balzola Polska S.A., od początku kontraktu miała problemy z podwykonawcami, ale wydaje się, że najgorsze ma już za sobą — napisał prezydent.
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (88) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. M. #2471152 | 88.156.*.* 26 mar 2018 13:30

  Jeżeli wszystko mieliby robić w taki sposób i w takim tempie, jak ulicę Pieniężnego, to całe szczęście, że się wycofują. A komuś, kto zawiera umowę w taki sposób, że są ciągłe opóźnienia i nie ma z tego tytułu żadnych kar umownych, powinien się do tyłka dobrać prokurator. Tak samo jak tym, którzy "budują na próbę", węzeł przesiadkowy przy dworcu, aby po chwili znowu rozkopywać wszystko w tym miejscu.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Skanska #2470604 | 83.6.*.* 25 mar 2018 20:14

  drobna uwag Sanska w Olsztynie to 90 % luzi po PUDIZ I WMPD razem z majatkiem po tych firmch wuięc to tak na prawdę koniec ich historii tych firm. Wszyscy podwykonawcy Skanska to lokalne firmy które raz pracuja dla skanskaraz budimexu Balzoli Strabaga czy innych wszystkie korporacje budowlane tak działaja . Wiec cokolwiek piszecie to piszecie o tych ludziach waszych sąsiadach i Olsztyniakach . Nikt z nich nigdy nie widzial nawet prawdopodobnie Szweda bo niema ich w Polsce.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. trotyl #2468880 | 80.53.*.* 23 mar 2018 08:33

  jeżeli chodzi o pana G on ma ukrytą posadkę na UWM.wydział geodezji dla podpowiedzi dla zainteresowanych.więc to dużo wyjaśnia dlaczego on Miasto i UWM się dosyć nie tępią.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. Tadzio #2468586 | 5.172.*.* 22 mar 2018 18:40

  A jak będzie z Gwarancjami na wykonywane prace przez Skanska.Gwarancje były udzielane na 8 lat, więć kto będzie po nich poprawiał.Taka gwarancja jest na odcinek drogi wojewódzkiej 544 z Działdowa do Iłowa.W jaki sposób dokonano jej remontu, wszyscy wiemy.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. Otco #2468527 | 88.156.*.* 22 mar 2018 17:37

  Szkoda ,że nie interweniował u BAJZEL LOLI w sprawie przyspieszenia naprawy ul. Partyzantów. O zakończeniu burdelu na Towarowej i okolicach już nie wspomnę

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (88)

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages