Czwartek, 26 listopada 2020. Imieniny Leona, Leonarda, Lesławy

Film o magii starego Zatorza

2018-03-19 07:15:00 (ost. akt: 2018-03-18 22:45:28)
pierwsza połowa lat 50. Dzieciaki z SP 1

pierwsza połowa lat 50. Dzieciaki z SP 1

Autor zdjęcia: archiwum prywatne

Grupa miłośników starego Zatorza przygotowuje film dokumentalny o swojej dzielnicy i jej mieszkańcach. Jego reżyserem jest Józef Burniewicz, karykaturzysta, rysownik i publicysta.

Jedna z fotografii, z pierwszej połowy ubiegłego wieku, przedstawia drewniany wiadukt nad torami, przy wjeździe na ulicę Limanowskiego. Na wiadukcie widać wóz konny, należący zapewne do jakiegoś rolnika, który jechał na bazar na zapleczu ulic Żeromskiego i Okrzei.

Po dobiciu targu niejeden z nich opijał transakcję w barze Zatorze, który po pracy okupowali głównie olsztyńscy kolejarze. Inni konsumenci mocnych trunków podążali do baru Zgoda, znajdującego się u zbiegu ulic Jagiellońskiej i Żeromskiego.

drewniany wiadukt nad torami, pierwsza połowa XX wieku

— Fotografowanie wiaduktów było wówczas zabronione — opowiada Józef Burniewicz, który ma bogate archiwum fotograficzne. — To zdjęcie jest więc unikalne.

Inna fotografia, z początku lat 50. Dorożka na ulicy Paderewskiego. Za dorożką widać sklep spożywczy. — W tym czasie mieliśmy też w Olsztynie jedną dorożkę mechaniczną, czyli taksówkę — wspomina publicysta.

Burniewicz mieszkał wtedy przy ulicy Szymanowskiego, uczył się — podobnie jak jego brat Tadeusz, też później rysownik — w Szkole Podstawowej nr 1 przy ulicy Moniuszki, najstarszej podstawówce w Olsztynie. Z tamtego okresu zachowała się fotografia grupy dzieciaków przed murowanym barakiem, gdzie miały zajęcia klasy I-IV.

W tym miejscu stoi teraz budynek handlówki, której wieloletnim dyrektorem był Jan Kochanowicz, pasjonat sportu. Kiedy w 1960 roku Józef Szmidt bił na Stadionie Leśnym rekord świata w trójskoku (17,03 m), Kochanowicz był wśród trzech sędziów, którzy mierzyli ten skok.

Kolejna fotografia, rok 1961, boisko SP nr 1, mecz piłki ręcznej pomiędzy chłopakami z „jedynki” a reprezentacją Technikum Samochodowego. Na bramce stoi zawodnik klubu ZS Kolejarz Olsztyn, potem przemianowanego na KKS Warmia. Niezapomniane dla mieszkańców Zatorza były boje Warmii w II lidze, a szczególnie w eliminacjach do tej ligi. Na przykład na meczu ze Starem Starachowice pojawiło się... 15 tys. kibiców.

— W piłkę nożną graliśmy głównie na podwórkach, a dziewczyny grały w gumę — wspomina Józef Burniewicz. — Zimą chodziło się na sanki na Górkę Jasia, a latem nad jezioro Podkówka. Wielkim świętem dla całej rodziny były majówki przy Wojewódzkim Domu Kultury, gdzie występowały zespoły folklorystyczne i grała orkiestra. W pobliżu stała wieża spadochronowa.

Przy drodze, od kościoła św. Józefa do stadionu Warmii, były sady, zakradało się tam po jabłka. Niedaleko szkoły istniało natomiast letnie kino Zatorze. Chodziło się tam na bajki, westerny, ale wyświetlano również filmy, takie jak „Czapajew” czy „Złote Łany”. Potem kino zamknięto.

Na tyłach ulicy Limanowskiego był ogródek jordanowski. Niedawno w Olsztynie zawiązała się grupa, której celem jest rewitalizacja dawnego Jordana, i która prowadzi zbiórkę pieniężną.

Dzieciaki z Zatorza były bardzo przedsiębiorcze, żadna pusta butelka, która nadawała się do sprzedaży na skupie, przed nimi się nie uchowała. Ale sprzedawano tam również makulaturę i złom. Konkurencja w tej branży była ogromna.
Zatorze miało w Olsztynie nieciekawą sławę, niektóre dzieciaki, wzorem dorosłych, też schodziły na złą drogę. Ale tak naprawdę więcej w tym było „przyprawiania gęby”.

Inna fotografia ze zbiorów Burniewicza pokazuje przygotowania szkoły do udziału w miejskim korowodzie organizowanym corocznie w maju z okazji Dni Kultury, Oświaty, Książki i Prasy. Dzieci przebierały się za bohaterów dzieł literackich.
Wielu z nich to dzisiaj osoby znane. Na przykład bracia Burniewiczowie, wydawca „Kalendarza Olsztyńskiego” Tomasz Śrutkowski, fotograf Mieczysław Wieliczko, z nieżyjących pisarze Stanisław Piechocki i Jerzy Ignaciuk.

Projekt przygotowywanego właśnie filmu „Magia olsztyńskiego Zatorza” został nagrodzony w drugim konkursie Warmińsko-Mazurskiego Funduszu Filmowego na wspieranie produkcji filmowej w kategorii dokument. Producentką jest Barbara Fedoniuk, a reżyserem Józef Burniewicz. To będzie jego debiut. Premiera filmu planowana jest na październik. Inne nagrodzone w konkursie filmy to: „Mydło” w reżyserii Małgorzaty Imielskiej (film fabularny), „Ostatni poganie Europy” w reżyserii braci Laurisa i Raitisa Abele (dokument) i „Miasto nad Łyną — Krótka historia Olsztyna” w reżyserii Andrzeja Wojnacha (animacja).

wk

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (41) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Grotek #2818151 | 89.228.*.* 13 lis 2019 12:12

  też byłem uczniem I-IV klasy A -nie mogę odszukać swojej gęby!pomóżcie to jest cholernie stresujące!!!

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. § #2466905 | 37.201.*.* 20 mar 2018 16:57

  Pamietam tez kino Odrodzenie. Chodzilam tam na bajki. A dzieci naszych dzieci beda wspominac kino Kopernik, ktore bardzo krotko stalo.

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Marcin Techniczny #2466741 | 213.76.*.* 20 mar 2018 12:34

  Premiera mogła by być w plenerze na wzór właśnie starych kin sezonowych, szkoda że pażdziernik .

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. Pamiętam kuźnię na Limanowskiego #2466517 | 78.88.*.* 19 mar 2018 23:21

  róg Żeromskiego i cudowne kasztany na ul. Limanowskiego i gorący, pachnacy, okrągły chleb prosto z pieca Piekarni Pana Kowalewskiego na ul Waryńskiego. Do kuńni zachodziłam codziennie wracając ze szkoły. Stawałam w zawsze otwartych drzwiach i patrzyłam jak kują rozgrzane do czerwoności podkowy, a potem przysmalaja do kopyt końskich. Jeszcze mam w oczach iskryna kuźni i zapach

  Ocena komentarza: warty uwagi (6) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. lov #2466442 | 213.76.*.* 19 mar 2018 21:06

   Komentarz nisko oceniony. Kliknij aby przeczytać. Złodzieje i pijaki - taki z tobą rozmawia a później robi ci kwadrat - patologia, wyprowadziłem się, miałem dość tej patologi - KLIMAT !!!

   Pokaż wszystkie komentarze (41)

   Zagraj w GRY.wm.pl

   • Goodgame Empire
   • Goodgame Big Farm
   • Goodgame Poker
   • Shadow Kings - The Dark Ages