Sobota, 24 sierpnia 2019. Imieniny Bartosza, Jerzego, Maliny

Kobiety rzadko stają się patronkami ulic. Czas to zmienić?

2018-03-17 19:20:00 (ost. akt: 2018-03-18 19:04:29)
Monika Falej

Olsztyn-Monika Falej uważa że jest za mało ulic z nazwiskami kobiet

Monika Falej Olsztyn-Monika Falej uważa że jest za mało ulic z nazwiskami kobiet

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Marii Skłodowskiej-Curie? Balbiny Świtycz-Widackiej? A poza tym? W Olsztynie na palcach ręki policzyć można ulice, których patronkami są kobiety. — Czas to zmienić! — mówi Monika Falej, działaczka Inicjatywy Kobiet Aktywnych.

Stulecie wywalczenia przez polskie kobiety praw wyborczych byłyby idealnym pretekstem, by pochylić się nad tą rażącą dysproporcją. Monikę Falej refleksja na ten temat dopadła już kilka lat temu.

Pracując przy ulicy, której patronką jest polska noblistka, zauważyła dziwną rzecz. — Zwróciłam uwagę, że raz na szyldach znajduje się ul. Curie-Skłodowskiej, a raz ul. Skłodowskiej-Curie — wspomina inicjatorka akcji „Ulice dla kobiet. Olsztynianki na ulice”.

Ciekawą sprawą jest to, że do niewielkiej liczby damskich ulic zaliczają się ulice Czerwonego Kapturka, Oleńki czy Królewny Śnieżki. Czy mityczne postacie ważniejsze są od tych z krwi i kości?

— Do Bajkowego Osiedla pretensji nie mam. Taka stylistyka. Nie jestem też zwolenniczką zmieniania nazw już istniejących ulic. Ale na wylocie na Szczytno powstaje nowe osiedle. Wspaniale byłoby ochrzcić je nazwiskami kobiet, które u nas działały i tworzyły, a których nikt nie pamięta — podkreśla Monika Falej.

Od czasu do czasu mówi się, że kobiet na tablicach z nazwami ulic nie ma właśnie dlatego, że są nieznane. Przepytałam kilka przypadkowo spotkanych osób. Wymieniłam kilku patronów ulic, znajdujących się w centrum Olsztyna. Nikt nie wiedział, kim jest Jan Żiżka czy Jan Bażyński...

W ubiegłym roku Urząd Miasta wydał bardzo ciekawą broszurę „Kobiety Warmii”. Na kolorowej okładce znajdziemy Warmiaczki. To np. Izabella Garglinowicz, współtwórczyni olsztyńskiej szkoły muzycznej, czy Maryna Okęcka-Bromkowa, olsztyńska literatka, dziennikarka i folklorystka. — Niestety, ciężko mi powiedzieć, czy za wydaniem tej broszury poszło coś jeszcze. Czy były jakieś działania edukacyjne, czy zorganizowano jakieś budzące świadomość prelekcje na temat tych postaci? Osobiście o niczym takim nie słyszałam — mówi Monika Falej.

— Podobno mamy też w naszych szeregach jakąś utalentowaną lekkoatletkę. Nie zdradzę jej nazwiska. Borussia wydała bardzo dobry numer poświęcony kobietom na Warmii i Mazurach. W numerze 59. znajdziecie ją i wiele innych utalentowanych kobiet, którym trzeba przywrócić pamięć — zauważa pani Monika.

Wychodzi również na to, że liczba patronek ulic zamiast rosnąc, maleje. Ulica Hanki Sawickiej przestała niedawno istnieć. Zastąpiła ją Wrocławska, którą — nawet przy bardzo dobrych chęciach — trudno nazwać kobiecą. — Ja od początku byłam tej zmianie przeciwna. Młoda dziewczyna, która zginęła tragicznie na Pawiaku. Czego od niej chcieć? A nawet jeśli zmiana była konieczna, to dlaczego nikt nie zaproponował, aby nadać ulicy imię innej patronki? Pomysł na Wrocławską zgłosił mężczyzna. Całe nasze osiedle gremialnie go poparło — wspomina Elżbieta Osenkowska, przewodnicząca rady osiedla Podleśna.
— My, kobiety, musimy o siebie zawalczyć, musimy być aktywne. Ja z chęcią przyłączę się do inicjatywy pani Moniki — dodaje Osenkowska.

Cały czas poruszamy się w obrębie kobiet, które działały na naszych ziemiach. Ale do pani Moniki zgłaszają się ludzie, którzy proponują osoby niezwiązane z naszym regionem. Przecież nie każdy męski patron olsztyńskiej ulicy również był związany z Olsztynem.

Marzy mi się ulica Papuszy. Była wspaniałą poetką, przez jakiś czas nawet przebywała w Olsztynie. Może dzięki takiej ulicy w życie miasta włączyłaby się społeczność romska? Można byłoby organizować romskie koncerty, pomalować na kolorowo domy. Fajnie, aby nie zatrzymać się tylko na nazwach, a przełożyć to wszystko na konkretne czyny i działania — zaznacza Irena Telesz-Burczyk, olsztyńska aktorka.

Monika Falej prosi o informacje o kobietach, które trzeba wyróżnić. Chce stworzyć konkretną listę, a także specjalny fanpage poświęcony zasłużonym kobietom Warmii i Mazur. — Listę chcę przedstawić radnym z prośbą czy apelem o podjęcie uchwały intencyjnej, żeby w ten sposób uhonorować i podkreślić Rok Praw Kobiet w Olsztynie — mówi aktywistka. — Wszystko trzeba robić zgodnie z prawem. I to radni w tej sprawie będą podejmować ostateczne decyzje. Ale my, jako społeczność lokalna, możemy na radnych wpływać — podkreśla.

Znacie kobiety, które zasługują na to, by zostać patronkami ulic, placów czy skwerów w Olsztynie? Piszcie do Moniki Falej na adres: fika.olsztyn@gmail.com.

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (48) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. facet #2466200 | 217.153.*.* 19 mar 2018 16:03

  Widocznie kobiety nie dokonały niczego wielkiego, ileż to można przytaczać Słodowską, która wielu dokonań dokonała dzięki mężowi Piotrowi.

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. elf #2466074 | 37.47.*.* 19 mar 2018 13:23

  Ja naliczyłem ponad 20 kobiecych ulic. Żiżkę i Bażyńskiego powinien kojarzyć każdy kto ma maturę. A o tych jej kandydatkach wiedzą tylko rodziny i ona sama NAWIEDZONA

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. mik #2466067 | 89.228.*.* 19 mar 2018 13:19

  tak na szybko to w Olsztynie naliczyłem 14 ulic gdzie kobieta jest patronką. A jest jeszcze Królewny Śnieżki...

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. Walentyna #2465813 | 213.73.*.* 19 mar 2018 07:36

  Partia Razem była pierwsza z tym pomysłem.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Szpital psychiatryczny #2465751 | 217.99.*.* 18 mar 2018 22:26

   im Julii Pitery.

   Ocena komentarza: warty uwagi (14) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (48)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages