Sobota, 14 grudnia 2019. Imieniny Alfreda, Izydora, Zoriny

Skanska wycofuje się z Olsztyna. Firma planuje zwolnienia

2018-03-12 11:00:42 (ost. akt: 2018-03-12 09:34:52)
Zdjęcie jest ilustracją treści

Zdjęcie jest ilustracją treści

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Skanska chce ograniczyć swoje działania do kilku największych miast. Niestety w gronie tym nie ma Olsztyna. Tym samym firma planuje niebawem zwolnienia. Obawy co do wzrostu wartości ofert w przetargach mają też władze miasta.

Jak poinformowała Małgorzata Dobosz ze Skanska, firma zgodnie z nową strategią chce się koncentrować na dużych miastach, jak Warszawa, Katowice, Kraków, Gdańsk czy Wrocław.

— Przyszłość zamierzamy budować na tym, na czym Skanska zna się najlepiej — wyjaśnił Magnus Persson, nowy prezes Skanska S.A., spółki zajmującej się generalnym wykonawstwem w Grupie Skanska. — Stawiamy na lokalizacje i segmenty o sprawdzonym przez nas potencjale. Chcemy być tam, gdzie możemy wykorzystać wewnętrzne atuty Skanska i wiedzę płynącą m.in. ze współpracy z innymi spółkami Grupy, prowadzącymi deweloperską działalność biurową i mieszkaniową.


Nowa strategia została nazwana „Budujemy miasta”.
Dobosz dodała, że na początku lutego rozpoczął się też proces zwolnień grupowych pracowników. Nie ominie on i Olsztyna.
— Firma zmniejsza się o ponad dwa tysiące osób, o ile w samym Olsztynie, nie jestem w stanie w tej chwili powiedzieć — powiedziała przedstawicielka budowlańców.


Jaki to może mieć wpływ na olsztyński rynek pracy, to trudno określić. Dokładnie nie wiadomo, ile osób w mieście i okolicach, po zmianach w firmie, straci zatrudnienie, i których pracowników obejmą zwolnienia: czy z wykształceniem wyższym, średnim, technicznym, czy budowlańcy, czy też może pracownicy administracyjni?
Część z nich prawdopodobnie znajdzie pracę na własną rękę, część być może zawita do Miejskiego Urzędu Pracy w Olsztynie. Jak dowiadujemy się w tej instytucji, Skanska w zeszłym roku do urzędu składała zapotrzebowanie na pracę m.in. na stanowiskach: inżyniera budowy, monterów instalacji sanitarnych, elektromonterów, robotników drogowych, operatora sprzętu drogowego i kierownika budowy.

Część osób z takimi właśnie kwalifikacjami większych problemów ze znalezieniem nowego pracodawcy nie będzie miała, bo zapotrzebowanie na takie stanowiska pojawia się często w ofercie olsztyńskiego MUP. Jak zapewnia Krystyna Dudzińska, dyrektor Miejskiego Urzędu Pracy w Olsztynie, firmy cały czas szukają pracowników, a dodatkowo w sezonie liczba ofert pracy znacznie wzrośnie.


Jeżeli taka zwolniona osoba przyjdzie do nas, to możemy oprócz ofert pracy, zaoferować pomoc w rozpoczęciu własnej działalności albo zaoferować szkolenia — zaznacza dyrektor MUP. — Dysponujemy środkami, staramy się pomóc każdemu, jeśli nie finansowo, to w poszukiwaniu pracy. Nikogo, kto zechce się do nas zgłosić, nie zostawimy samego.

Rynek pracy to jedno, a prowadzone w mieście prace to drugie. Jak zaznaczyła przedstawicielka Skanska, jeśli chodzi o prowadzone w regionie inwestycje, to zostaną one dokończone, a okresy gwarancyjne zostaną dochowane. Wśród głównych zadań realizowanych teraz w Olsztynie przez firmę, są budowa zintegrowanego węzła przesiadkowego przy dworcu, przebudowa ul. Pieniężnego, budowa ulic w okolicach Łupstychu oraz doprowadzenie tras miejskich do obwodnicy wiodące od ul. Żołnierzy 5 Brygady AK przez teren dawnego poligonu w Pieczewie.

— Nie mamy sygnałów, by zakontraktowane i rozpoczęte prace, miały nie być zrealizowane — przyznaje Patryk Pulikowski, rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Olsztynie.
Dokończenie obecnie prowadzonych prac to jednak nie wszystko. Decyzja jednej z największych działających w kraju firm budowlanych, może mieć wpływ na to, co w regionie będzie się działo w przyszłości. Wycofanie się z Olsztyna oznacza bowiem, że Skanska nie będzie już startować w lokalnych przetargach. A to właśnie budzi obawy w miejscowym magistracie.


Oczywiście mniejsza konkurencja na rynku może negatywnie wpłynąć na wysokość przyszłych ofert, składanych przez innych wykonawców w przetargach ogłaszanych przez gminę — wyjaśnia Pulikowski.

Ale Olsztyn nie jest jedynym miastem w regionie, którego będzie dotyczyła decyzja Skanska.
Podobnie jest w Nidzicy. Ostatnio firma wydała tam oficjalne oświadczenie odnośnie prowadzonych w mieście i okolicach inwestycji: ,,Zgodnie z nową strategią pod nazwą „Budujemy miasta”, działalność generalnego wykonawcy, Skanska S.A. skupimy wokół siedmiu głównych miast Polski: Warszawy, Łodzi, Krakowa, Poznania, Wrocławia, Gdańska i Katowic. Oznacza to wyjście z rynku w Nidzicy. Pragniemy jednak zapewnić, że dokończymy przebudowę DW nr 545 i 604 w Nidzicy zgodnie z planem. Cenimy naszą dotychczasową współpracę we wszystkich regionach, w których byliśmy aktywni i jesteśmy dumni ze wspólnie realizowanych projektów w całym kraju. Pełne przejście do nowej struktury wynikające z nowej strategii firmy będzie następować stopniowo, po oddaniu do użytku kolejnych inwestycji.

Z uwagi na bardzo trudne warunki atmosferyczne i ujemne temperatury, w ostatnim czasie prace przy modernizacji DW nr 545 i 604 zostały przerwane. Gdy tylko będziemy mogli, wznowimy roboty na wszystkich frontach. Dołożymy też wszelkich starań, by mieszkańcy Nidzicy mogli wkrótce komfortowo i bezpiecznie poruszać się po mieście."

łr

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (59) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Greg #2479553 | 195.136.*.* 6 kwi 2018 21:26

  Mam niewątpliwą przyjemność dojeżdżać codziennie z Lidzbarka Warmińskiego do Olsztyna samochodem. To, co się przez te kilka lat wyprawiać zaczęło na drogach od Dywit do centrum to jawny sabotaż, głupota to za mało. Na szczęście zwijam się właśnie z tego miasta i wyjeżdżam do stolicy, pewnie na zawsze. Olsztyn to hamulec rozwoju północnej strony województwa, nie jestem jedyny, który nie wierzy w to województwo, gnijcie sobie tu sami. Z Mławy- 90 km jedzie się 50 minut, z Lidzbarka 50 km- 60 minut. Brawo wy!

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Dk #2467512 | 37.47.*.* 21 mar 2018 14:13

  Szkoda wmpd...załogi fajni ludzie dobrze się współpracowało pozdrawiam.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Piotr #2462714 | 109.241.*.* 14 mar 2018 20:07

  I zostaną po nich pękające szyny. Łatwo było opieprzyć WMPD, a teraz ludzie na bruk wylatują. Współczuję pracownikom!

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. zadowolony #2461373 | 89.228.*.* 13 mar 2018 11:57

  Czas najwyższy aby w tym miescie skonczylo się dziadowanie i wreszcie może zaczna prace drogowe wykonywać firmy, które się znaja na robocie a nie takie partacze co doskonale widać na ulicy Pienieznego nie wspominając centrum przesiadkowego które jest totalnym bublem. Niedlugo będzie trzeba rtam jezdzic rowerami bo nic szerszego się na ich pasach ruchu nie zmieści... WIECEJ MADRYCH DECYZJI a wreszcie miasto odzyje!!1

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. ~XYZ #2461003 | 81.190.*.* 13 mar 2018 07:03

  " ul. Żołnierzy 5 Brygady AK", "Piąta aleja", "Aleja Piątej Brygidy" :D Im dalej tym więcej nazw ulicy. Nie mogła zostać Pstrowskiego? Albo chociażby "Do Klewek"

  Ocena komentarza: warty uwagi (11) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (59)

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages