Piątek, 18 października 2019. Imieniny Hanny, Klementyny, Łukasza

Niszczeje kolejny budynek w centrum Olsztyna. Ale są plany na jego przyszłość

2018-03-11 19:00:41 (ost. akt: 2018-03-11 17:12:50)
Akademik i Klub Luzak przy Niepodległości

Akademik i Klub Luzak przy Niepodległości

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Akademik przy alei Niepodległości w Olsztynie niszczeje. Kiedyś tętniło tu życie studenckie, teraz po pustych korytarzach hula wiatr. Ale niedługo znowu zacznie się tu coś dziać. W budynku będzie można znowu zamieszkać.

Akademik przy alei Niepodległości swoje pamięta. To tu, w „dwunastce”, w większości mieszkali studenci Humana, który swoją siedzibę miał przy ul. Szrajbera.
Tu była też stołówka i punkt ksero, który niejednemu żakowi ratował życie. Notatki w czasach, kiedy w akademiku tętniło życie, wyprzedzało dzisiejszą Wikipedię. O smartfonach wtedy niewiele się wiedziało, ale kto by się tym przejmował. Lepiej było zapukać do pokoju obok, niż pisać wiadomości kciukiem. Tak, to były czasy, że z ludźmi się siedziało na jednym tapczanie. Rodziły się tam przyjaźnie, a nawet miłości.

— Mieszkałam tam w latach 1990-1993. Przez pierwsze dwa lata studiów z koleżankami, a na trzecim roku w pokoju małżeńskim z moim najukochańszym mężem Darkiem — wspomina Edyta Chełchowska z Olsztyna. — Po drugim roku wzięliśmy ślub i wesele oczywiście zrobiliśmy w akademiku. Nawet nam do głowy nie przyszło, że można byłoby zrobić je w innym miejscu! Dostaliśmy do dyspozycji kuchnię i sprzęty, a całe przygotowanie wesela na 100 osób leżało na naszej głowie. Trudno teraz sobie wyobrazić, że młodzi robią zakupy. Dodam że nie w supermarketach, bo takich jeszcze wtedy nie było. Musieliśmy pamiętać o wszystkich produktach — od przypraw po tusze wieprzowe, a także ciasta, napoje i tak dalej. Przedsięwzięcie olbrzymie, a przecież były to czasy odległe, siermiężne, a my z daleka od domów rodzinnych. Ale uczyliśmy się życia, organizacji i radzenia sobie w trudnych warunkach.

Teraz pary młode szukają wielkich i pięknych sal. A przewagą akademika, choć z małymi pokojami i wąskimi korytarzami, była atmosfera. To był po prostu dom, w którym mieszkała jedna wielka rodzina.

— Tydzień po weselu wyjechałam na dwa miesiące na praktykę za granicę, a mój mąż zrobił w tym czasie remont pokoju i umeblował nam przepięknie pokój, który absolutnie nie przypominał pokoju w akademiku — opowiada pani Edyta. — Po powrocie nie mogłam uwierzyć w to, co zobaczyłam. Czuliśmy się tam jak w swoim prawdziwym domu. Atmosfera życia w naszym akademiku była wyjątkowa i niezapomniana. Za każdym razem, gdy przejeżdżam obok, zerkam w okna naszego pokoju i z sentymentem wspominam tętniący życiem nasz akademik z Niepodległości.

Takich wspomnień i opowieści nie brakuje. Ten dom studencki sentymentem darzą nawet ci, którzy tam nie mieszkali.
— Wspominam ten akademik bardzo miło, bo, będąc na studiach, codziennie wpadałam tam na obiad — dodaje Jelena Szczerbina-Daukszewicz z Olsztyna. — Na stołówce przesiadywało się z koleżankami przy książkach i kserówkach albo po prostu na studenckich pogawędkach. To był swojego rodzaju punkt spotkań z przyjaciółmi. Trudno mi dziś wyobrazić sobie swoje studia bez tego miejsca. Punkt ksera, który tam się znajdował, też nieraz ratował życie studenta. Za każdym razem, jak mijam ten pustostan, wspominam studia i robi mi się smutno, że budynek stracił swoją studencką duszę.

O zamknięciu akademika zdecydowała opinia strażaków. Ze względów bezpieczeństwa musiała powstać tam jeszcze jedna klatka. Remont miał zostać przeprowadzony dopiero po dwóch latach, bo w pierwszej kolejności odnowione miały zostać dwa inne domy studenckie. Do tego czasu uniwersytet w akademiku przy Niepodległości chciał wykorzystać do celów administracyjnych. Miały być tam dwa dziekanaty, ale nic z tego nie wyszło. Uniwersytet sprzedał budynek jednej z olsztyńskich firm budowlanych.

— Przed nami modernizacja budynku na mieszkania — mówi Marcin Stawarczyk, prezes firmy Masbud. — Chcemy też dobudować nową część. Taki mamy plan na dzisiaj. Na razie plan jest u projektanta, więc trudno mi powiedzieć, kiedy ruszymy. Myślę, że za miesiąc będę mógł powiedzieć coś więcej.
ar

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (34) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. lion #2459983 | 37.8.*.* 12 mar 2018 08:56

  Luzaka żal...

  Ocena komentarza: warty uwagi (14) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Pablo #2459894 | 88.156.*.* 12 mar 2018 06:32

  Mieszkania?! AKADEMIK to akademik i akademikiem powinien pozostać. Tak więc róbcie tam z powrotem akademik i LUZAKa tak jak kiedyś z tanim piwem "FUL...", dobrą muzyką z głośnika, automatami do Darta i jego wyjątkową atmosferą.

  Ocena komentarza: warty uwagi (11) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Napiszcie, dlaczego tam nie mógl być #2459876 | 78.88.*.* 12 mar 2018 00:48

  Akademik ??/ Dlaczego to tyle lat stoi puste ??/ Kto za to odpowiada i czy dobiorą się mu atouto do duuupy ??

  Ocena komentarza: warty uwagi (13) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. To jest GRANDA, że taki obiekt niszczeje #2459873 | 78.88.*.* 12 mar 2018 00:44

   w Centrum Miast. Toż to wymarzony Akademik dla Medyków. Wszystkie szpitale w garści. To jest NIEGOSPODARNOSĆ. ...... Najłatwiej było sprzedawać Ziemię z sadami

   Ocena komentarza: warty uwagi (26) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

   1. smakosz #2459846 | 178.235.*.* 11 mar 2018 23:29

    były tam dobre obiady po 4 zł

    Ocena komentarza: warty uwagi (14) ! - + odpowiedz na ten komentarz

   Pokaż wszystkie komentarze (34)

   Zagraj w GRY.wm.pl

   • Goodgame Empire
   • Goodgame Big Farm
   • Goodgame Poker
   • Shadow Kings - The Dark Ages