środa, 17 lipca 2019. Imieniny Aleksego, Bogdana, Martyny

Antoni Macierewicz: trzeba przywrócić obowiązkowa służbę wojskową

2018-03-04 11:14:54 (ost. akt: 2018-03-04 20:45:46)

Autor zdjęcia: Andrzej Sprzączak

- Obowiązkowa służba wojskowa powinna zostać przywrócona jak najszybciej. Wszystkie państwa świadome zagrożenia – nawet pacyfistyczna Szwecja – przywracają albo wprowadzają zasadniczą służbę wojskową - tłumaczy były szef MON.

Antoni Macierewicz ma częściowo rację. Rzeczywiście Szwedzi przywracają obowiązkową służbę wojskową, ale pobór obejmie 1,5 tysiąca osób. Zwolennikiem przywrócenia obowiązkowej służby wojskowej jest też prezydent Francji Emmanuel Macron. Uważa, że trzeba "dać wszystkim młodym ludziom bezpośrednie doświadczenie z wojskiem i jego wymogami”.

Obowiązkowa służba wojskowa miałaby trwać od trzech do sześciu miesięcy. Podlegaliby jej obywatele Francji w wieku 18-21 lat.

Gdyby obowiązkowa służba trwała w Polsce od 3 do 6 miesięcy, nie stanowiłoby to chyba specjalnego problemu. Jednak jej wydłużenie spowodowałoby kolejna dziurę na polskim rynku pracy.

- Chcemy, żeby ludzie na powrót zapoznali się z wojskiem, jako prawdziwą, wielką wartością. Efektem tego ma być zaproponowanie powrotu do obowiązkowej służby wojskowej, bo ona jest państwu i narodowi konieczna – twierdzi Macierewicz.

Ostatni pobór do wojska przeprowadzono w Polsce w 2008 roku. W Europie pobór wojskowy obowiązuje w Szwecji, Austrii, Grecji i Szwajcarii.

Czy w Polsce powinniśmy przywrócić obowiązkową służbę wojskową?
Tak
44.69%
Nie
55.31%
Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij

Polub nas na Facebooku:

Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: AnnaKloska

Zobacz także

Komentarze (39) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Nur #2648335 | 22 gru 2018 09:00

  Oj boja sie boja tego wojska miekie siusiaczki boja

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. antek a ty byles w wojsku? #2521232 | 88.156.*.* 18 cze 2018 16:17

  Co? Braluje chetmuch do armmi zawodowej? Nie dzowie soe bo nikt na te warunki co proponujecoe soe nie zgodzi

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Polska i Izrael #2458447 | 95.90.*.* 10 mar 2018 13:53

  Izrael jest otoczony przez żywioł arabski. Bez przygotowania wojskowego obywateli nie ma żadnych szans na przetrwanie. Służba wojskowa dla mężczyzna trwa najczęściej tam 3 lata, dla kobiet 2 lata. Nie do wszystkich dociera informacja, że jesteśmy w bardzo podobnej sytuacji jak Izrael. Jesteśmy między młotem i kowadłem, czyli żywiołem niemieckim i rosyjskim, które od stuleci chcą unicestwić Polskę. Na 123 lata udało im się to. Po wojnie byliśmy ponad 50 lat kolonią Rosji. Według szacunków na podstawie danych przedwojennych, gdyby nie II wojna światowa, czyli agresja Rosji i Niemiec mielibyśmy dziś ponad 60 mln ludności, a powierzchnia przed wojną przypominam wynosiła 390 tys. km kwadratowych, czyli bylibyśmy prawie o 1/3 więksi powierzchniowo. Gospodarczo według obliczeń stalibyśmy wyżej od Francji, w przybliżeniu tak jak Niemcy. I teraz pytanie, czy w takich okolicznościach powinna być w Polsce obowiązkowa służba wojskowa? Uważam, że tak. Macierewicz myśli bardzo rozsądnie i racjonalnie. W takiej sytuacji geopolitycznej, w jakiej się znajdujemy, powinniśmy podobnie jak Izrael mieć obowiązkową służbę wojskową.

  Ocena komentarza: warty uwagi (23) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  1. tsenre #2456307 | 83.6.*.* 7 mar 2018 20:47

   Antoni Macierewicz jest najlepszym kandydatem do zamieszkania w ośrodku w Barczewie. Mam nadzieję że konfiskata mienia i dziesięcioletnia odsiadka była by sprawiedliwa za to co Macierewicz świadomie poczynał sobie w resorcie . Czy tak się stanie , Pan Bug jest nierychliwy ale sprawiedliwy.

   Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. magneto #2456279 | 86.135.*.* 7 mar 2018 19:53

   Antek chyba ci słoneczko przygrzało. Już dobrze. Schowaj się w cień.

   Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (39)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages