Siedmioro wspaniałych z XII LO walczy o czytelnictwo

2018-03-02 12:00:00(ost. akt: 2018-03-03 15:04:19)

Autor zdjęcia: Katarzyna Janków-Mazurkiewicz

Licealiści z XII LO chcą połączyć pokolenia i zachęcić, by starsi i młodsi czytali więcej. Dzięki projektowi „Czyta(m)nie”. Spotkanie z nimi 3 marca, o godz. 14 w Planecie 11. Możecie wziąć udział w kursie szybkiego czytania.
Kim są? Na co dzień są uczniami pierwszej klasy XII Liceum Ogólnokształcącego. W klasach o profilu matematyczno-fizycznym i biologiczno-chemicznym. Ich pasją jest czytanie i postanowili, że chcą do czytania przekonać innych. Statystyki czytelnictwa podobno spadają, więc postanowili działać. A ci więcej, chcą, by literatura połączyła pokolenia. Seniorów i młodzież. Stworzyli projekt „Czyta(m)nie”, który bierze udział w olimpiadzie „Zwolnieni z teorii”. To z kolei platforma dla licealistów i studentów do tworzenia własnych projektów społecznych.

— Mieliśmy już jedno spotkanie w Senioriadzie i bardzo serdecznie nas przyjęto. Byliśmy trochę zestresowani, ale wszystko poszło bardzo dobrze — ocenia Julia Ciemięga, jedna z uczestniczek projektu. — Co chcemy osiągnąć? Po pierwsze, by zarówno młodzież, jak i seniorzy czytali więcej. Chcemy też poprzez wspólne czytanie zlikwidować barierę międzypokoleniową. W czasie naszych spotkań młodsi mają dostać propozycje lektur polecane przez starszych, a młodzież ma polecić swoje książki. Może dzięki literaturze uda się nam bardziej zintegrować? Taki mamy cel.

Teraz licealiści na portalach społecznościowych projektu zamieszczają książki, które warto przeczytać. Te, które polecają zarówno doświadczeni seniorzy, ale też te, które, które sami odkrywają.
— Jedną z książek, która okazała się dla mnie odkryciem, było „451 stopni Fahrenheita” Raya Bradbury’ego. To science-fiction z lat 50., a przeczytałam ją jednym tchem — tłumaczy Julia Szymla.
W grupie jest też Mateusz Drózd, który poleca by czytanie traktować jak dobrą zabawę.
— Chcemy skupić się na tym, co przekazują nam inni. Będziemy też zbierać tytuły polecanych nam książek, które będziemy selekcjonować — tłumaczy Mateusz Drózd. —Nasz projekt ma zmienić postrzeganie osób starszych. U nas te osoby są często poza marginesem życia społecznego. A oni też mają mnóstwo interesujących rzeczy do przekazania. Ale też ma pokazać, jak dużo jest błędnych stereotypów na temat młodzieży, że np. czytamy bezwartościowe książki. To nieprawda.

Oni sami czytają dużo książek. I mają nadzieję, że nie są wyjątkiem.
— Zrobiliśmy sondę wśród olsztyniaków, co myślą o książkach, seniorach, wypowiadały się w niej przypadkowe osoby — dodaje Wiktoria Wilczewska. — Pytaliśmy ludzi w różnym wieku. Byli nawet obcokrajowcy. Przeprowadzamy też specjalne ankiety w gimnazjach i liceach, gdzie zadajemy pytania, ile czytamy w ciągu miesiąca czy co sądzimy o osobach starszych.


Chcą zmienić postrzeganie starszego pokolenia, ale też skłonić do dyskusji. Co łączy, a co dzieli młodzież i seniorów? A może literatura stanie się platformą porozumienia? Może czytaniu powieści towarzyszą i młodym, i starszym podobne emocje? Może dzięki wspólnemu czytaniu znajdą w końcu wspólny język? Dzięki projektowi chcą spróbować poszukać odpowiedzi na te pytania.
— Mam nadzieję, że dzięki wspólnie przeczytanym książkom pojawią się tematy do rozmowy — dodaje Wiktoria Wilczewska.

A co poleca młodzież? Kryminały, romanse, literaturę obyczajową, science-fiction, fantasy. Uczestniczki polecają Isaaca Asimova, ale też Stephena Kinga. Wiktoria Wilczewska poleca z kolei dramaty Williama Szekspira. Młodzież podkreśla, że czytanie ma być przyjemnością. Nie jest ważny styl czytania.
— Mistrzynią gatunku jest moim zdaniem Agatha Christie. Jej książki są jedyne w swoim rodzaju i niewielu autorów mogło jej dorównać — ocenia z kolei Marta Chełchowska. — To ona ukształtowała ten gatunek literacki i to moja ulubiona autorka. Czytam wszystko, ale główną rolę odgrywają tutaj kryminały. Polecam Arthura Conana Doyle’a.
— Uwielbiam romanse, naprawdę. Zaczytywałam się w w powieści Jane Austen „Duma i uprzedzenie”. Uwielbiam też biografie. Ważne, by były to książki osadzone w przeszłości — dodaje Zosia Chodorowska.
Młodzi skupiają się nie tylko na lekturze, ale też technice. Dlatego też jedna z uczestniczek zorganizowała nietypowy kurs.
— Udało nam się zdobyć partnera i razem z Akademią Nauki organizujemy warsztaty szybkiego czytania i ze zrozumieniem, który odbędzie się 2 i 3 marca — dodaje Ula Dudek.


To, czy dzięki czytaniu pokolenia znalazły wspólny język okaże się już wkrótce. Teraz seniorzy i młodzież zabierają się do czytania. Jednak, jak podkreślają inicjatorzy projektu, lektura ma być zabawą. Podsumowanie projektu 9 marca w Planecie 11. Tam odbędzie się wielki finał. Czy seniorom spodobała się współczesna literatura? Jak mówią to będzie walka pomiędzy Panem Samochodzikiem a Harrym Potterem. Zobaczymy kto wygra!


Czytaj e-wydanie


Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste.
Swoją stronę założysz TUTAJ ".
Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor HrywnaCzytaj e-wydanie

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Stefan #2452859 | 89.161.*.* 2 mar 2018 20:24

    Zacznij w końcu zarabiać poważne pieniądze! 5000$ tygodniowo! Sprawdź http://tiny.pl/gnvbz

    odpowiedz na ten komentarz

  2. mol #2452798 | 212.160.*.* 2 mar 2018 19:41

    Pana Samochodzika to ja szanuję :) zaczytywałem się w nim 15 lat temu i chyba czas przeczytać go jeszcze raz :)

    odpowiedz na ten komentarz

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5