Piątek, 18 października 2019. Imieniny Hanny, Klementyny, Łukasza

Mróz jeszcze się utrzyma. Służby i instytucje dostarczą jedzenie bezdomnym

2018-02-27 14:37:37 (ost. akt: 2018-02-27 14:43:46)
Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: materiały policji

Według prognoz z kilkunastostopniowymi mrozami będziemy musieli przetrwać do końca tygodnia. W tym czasie służby i instytucje skontrolują miejsca przebywania bezdomnych i dostarczą im posiłki.

W okresie wyjątkowo zimnej pogody policja, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, straż miejska, wolontariusze Caritas oraz pracownicy schroniska dla bezdomnych łączą siły. Będą oni stale kontrolować miejsca przebywania osób bezdomnych oraz dostarczać ciepłe posiłki. Ponadto przedstawiciele służb docierają do tych osób, by przekazać im informacje na temat instytucji pomocowych funkcjonujących w mieście i zachęcić do skorzystania z ofert noclegowni.

Podczas rozmów z osobami bezdomnymi i żebrzącymi policjanci przekazują ulotki z wykazem miejsc noclegowych i zachęcają do schronienia się w nich w czasie zimy. Ulotka zawiera m. in. informacje o placówkach, które zapewniają pomoc medyczną, wydają ciepłe posiłki, bony żywnościowe, odzież i oferują możliwość skorzystania z kąpieli.

Bezdomni otrzymują również koce i termosy z ciepłą herbatą. Jeśli np. ze względu na zły stan zdrowia lub objawy wychłodzenia organizmu potrzebna jest pomoc medyczna, to na miejsce wzywane jest pogotowie. Taka potrzeba zaistniała podczas piątkowej kontroli miejsc koczowania bezdomnych, gdzie okazało się, że przebywający w pustostanie mężczyzna ma głęboką ranę dłoni.

— Każdego dnia sprawdzamy nie tylko przygotowane przez bezdomnych tzw. koczowiska, ale również okolice dworca PKP/PKS, opuszczone altanki ogrodowe czy zsypy. Objazdy prowadzone są również w godzinach nocnych kiedy temperatury są najniższe. Osoby, które przyjmą pomoc są przewożone do schroniska, natomiast ci, którzy z takiej formy pomocy nie chcą skorzystać są informowani, gdzie mogą otrzymać ciepły posiłek czy odzież, a także sami je dostarczamy. Pomagając osobom bezdomnym współpracujemy między innymi z wolontariuszami Caritas, pracownikami Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej czy schroniska dla bezdomnych — czytamy w komunikacie straży miejskiej.

Pamiętajcie, że wy również możecie wezwać pomoc jeśli zauważycie koczującego bezdomnego. Wystarczy zadzwonić pod jeden z poniższych numerów:

- 997 lub 112 – Policja;

- 986 – Straż Miejska;

- 89 522 81 12 – Dyżurny Miasta;

- 89 534 04 14 – Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej;

- 89 521 04 49 – Schronisko dla bezdomnych.


Przypomnijmy, że w Wojewódzkim Centrum Zarządzania Kryzysowego od 1 listopada do 31 marca funkcjonuje bezpłatna, całodobowa infolinia dla osób bezdomnych. Pod numerem telefonu 800 165 320 osoby zainteresowane będą mogły uzyskać informacje na temat miejsc noclegowych, jadłodajni oraz punktów udzielania pomocy rzeczowej, finansowej, prawnej i medycznej na terenie całego województwa warmińsko-mazurskiego.

Według prognoz Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej poprawa pogody nastąpi dopiero pod koniec tygodnia. W piątek temperatura w stolicy województwa wyniesie około -7°C. W kolejnych dniach będzie to -5°C i -3°C.

Źródło: KMP Olsztyn, Straż miejska Olsztyn
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (8) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Ka #2450787 | 37.47.*.* 1 mar 2018 00:06

  Brawo dla służb i ludzi dla ludzi! Pomagamy zwierzętom, a często zapominamy o ludziach! Nikt nie staje się bezdomnym z wyboru, to często trudne dzieciństwo, splot różnych okoliczności, utrata pracy, choroba, niezaradność, uzależnienia, etc. Tym ludziom trzeba i należy pomagać!!! Utrzymujemy przestępców, często żyją lepiej niż Ci, którzy ich utrzymuja! Bezdomni cierpią, chociaż mogliby być przestępcami, nie są, to ludzie głęboko skrzywdzeni!

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. brawo bezdomni #2450747 | 176.105.*.* 28 lut 2018 22:37

  Oni, czyli bezdomni robią dobrą robotę, czyli jak mawiają anglosasi :"good job" Oni, mianowicie siusiają i walą kupy, pod okolicznymi drzewkami i krzaczkami. Ku zadowoleniu okolicznych piesków i ich właścicieli,czyli tzw."psiarzy", bo pieski te mają co wąchać i co lizać, a właściciele, którzy im mordy liżą, też!! smacznego!!

  ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. pieczewianka #2449943 | 88.156.*.* 28 lut 2018 08:36

   Buteleczki z procentami też im donoszą? Jakim trzeba być człowiekiem,żeby w mróz nie chcieć być w schronisku? Oni nie chcą waszej pomocy. Gdyby chcieli, to musieliby chcieć sobie pomóc.Szanowni wielcy urzędnicy, czy byście chcieli,żeby do was pod próg przychodzili inni sprawdzać,czy jeszcze żyjecie?

   Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. Upadek cywilizacji. #2449335 | 83.9.*.* 27 lut 2018 15:31

   "Bądź miłosierny ,albowiem oni miłosierdzia dostąpią" Ludzkie dramaty w często nieludzkim państwie.Ograbieni,osaczeni przez komorników sądy policję ,bez nadziei na godność,chorzy na multum chorób ,znieczuleni alkoholem.Obsypywani inwektywami,podpalani ,wyśmiewani często bici. To nie tylko ich wybór i wina.To wina Nas jako społeczeństwa.Efekt zbrodniczych działań tzw"państwa prawa" w którego imieniu wielu doprowadzono do upodlenia i bezdomności.Gdzie były te doraźnie pomagające osoby gdy eksmitowano ich na bruk ?Gdzie byli ci ludzie gdy bestialskie "prawo budowlane" burzyło domy lub wyrzucało z altanek tych niezasobnych ludzi? Państwo w osobach tych ludzi popełniło i popełnia zbrodnię eksterminacji.Wielu w tym kraju zawiesiło serce na kamieniu.Propagandowy przekaz w mediach to się liczy.

   Ocena komentarza: warty uwagi (9) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   1. strzez sie #2449307 | 5.172.*.* 27 lut 2018 15:01

    MO psow.

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

   Zagraj w GRY.wm.pl

   • Goodgame Empire
   • Goodgame Big Farm
   • Goodgame Poker
   • Shadow Kings - The Dark Ages