środa, 15 lipca 2020. Imieniny Henryka, Igi, Włodzimierza

Drogowcy zamkną jedną z ważnych ulic w Gutkowie?

2018-02-25 09:35:54 (ost. akt: 2018-02-25 09:57:09)
Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Wraca sprawa kościoła św. Wawrzyńca, wokół którego mieszkańcy Gutkowa chcieli położyć bruk. Trwa również przebudowa najważniejszych ulic osiedlowych. Drogowcy chcą zamknąć jedną z nich, a to może utrudnić życie mieszkańcom...

Wracamy do sprawy kościoła św. Wawrzyńca w Gutkowie, który mieszkańcy chcieli upiększyć, pozbywając się betonu okalającego świątynię. Potrzebowali na to jednak zgody konserwatora zabytków. Mieszkańcy chcieli wyremontować mur zewnętrzny, zagospodarować teren wokół, zająć się pielęgnacją zieleni i zabezpieczyć ściany przed wilgocią. Były też plany iluminacji obiektu.

— Przyszła odpowiedź z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Teraz Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków ma po raz drugi wydać decyzję w sprawie kościoła. Oprócz tego była komisja z WUOZ-u, żeby wpisać całe wzgórze do rejestru — mówi Ryszard Lasmanowicz, przewodniczący rady osiedla Gutkowo.

Na razie w rejestrze zabytków jest tylko kościół. Czy wpisanie do niego całego wzgórza pokrzyżuje plany mieszkańców?

— Raczej nie. Wzgórze po prostu zostanie zabytkiem — uspokaja Ryszard Lasmanowicz. — A to nie powinno nam skomplikować planów, bo przecież jakoś się dogadamy. Zresztą do konkursu trzeba było stanąć już w zeszłym roku, bo staraliśmy się o środki na remont. Teraz możemy się zająć sprawą na spokojnie.

Tymczasem w Gutkowie trwa też ważna inwestycja drogowa. Jest wspólnym przedsięwzięciem gmin: Olsztyn, Jonkowo i Gietrzwałd. A polega na budowie ulic: Gościnnej, Kresowej, Wołodyjowskiego, Żurawiej, Perkoza, wraz z odcinkiem drogi w gminie Gietrzwałd, jako połączenia drogi wojewódzkiej nr 527 z drogą krajową nr 16 – węzeł Olsztyn-Zachód. Obejmuje nie tylko budowę i przebudowę dróg o łącznej długości blisko 7,5 km, ale też budowę chodników i ścieżek rowerowych, zatok autobusowych, oświetlenia i zagospodarowanie zieleni. Przetarg na budowę wygrała firma Skanska, która zobowiązała się zrealizować inwestycję za nieco ponad 44 miliony złotych. Teraz wykonawca inwestycji zaproponował zamknięcie ul. Kresowej. Propozycja została złożona na ostatnim posiedzeniu miejskiej komisji bezpieczeństwa ruchu drogowego.

— Wykonawca ma przedstawić kolejną propozycję organizacji ruchu, w tym ewentualnych objazdów, w związku z budową ul. Kresowej — mówi Paweł Pliszka, rzecznik olsztyńskich drogowców. — Rozwiązania zaproponowane na ubiegłotygodniowym posiedzeniu KBRD zdaniem jej członków, stwarzałyby zbyt dużo niedogodności mieszkańcom. Choć tych zupełnie uniknąć nie można budując drogę.

Czy te niedogodności powodują sprzeciw?

— Podobno rada osiedla się nie zgadza, ale to nieprawda — przekonuje Ryszard Lasmanowicz. — Rozmawiałem już z kierownikiem budowy na ten temat. I to dość dawno. Uprzedzał mnie, że będą dwie możliwości, bo jest tam duża studnia. Albo zamkną ruch na kilka dni, zrobią szybko i będzie po sprawie, albo będą to robić przy normalnym ruchu, a to wydłuży prace. Jak dla mnie zamknięcie ulicy jest dobrym rozwiązaniem, choć gdzieniegdzie można przeczytać, że rada osiedla się nie zgadza — Lasmanowicz nie kryje zdumienia. — Jestem umówiony z kierownikiem budowy na piątek (rozmawiamy w czwartek — red.). Ma mi przedstawić rysunki i określić czas zamknięcia ulicy.

Była mowa nawet o 3 tygodniach. — To bzdura. Góra tydzień, bo inaczej i ja się nie będę zgadzał — zapowiada przewodniczący rady osiedla Gutkowo. — Mogą zamykać ulicę, ale muszą wykonać robotę błyskawicznie. Próbowałem nawet zrobić symulację objazdu, który prawdopodobnie zostanie wytyczony. Przez ulicę Gościnną do szosy na Jonkowo — wyjaśnia. — Normalnie jeżdżę ok. kilometra, a objazdem wyszło 6 kilometrów. Trzeba nadrobić, ale na to moglibyśmy pójść. A prace na Kresowej idą dosyć powoli. Termin jest na czerwiec, choć twierdzą, że się wyrobią. Najgorsze jest wyjście z ziemi, na razie jest kładziona kanalizacja. Ale myślę, że nie ma powodów do paniki, bo to normalne sprawy na budowie.

pj

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (19) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. super #2448565 | 213.184.*.* 26 lut 2018 14:01

  niedawno moi mili - na Słoneczenej drogowcy byli - cos nimby naprawiali -lecz dziury pozostawiali - i teraz jest nam miło - lecz dziur nam nie ubyło

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Skanska #2448535 | 88.156.*.* 26 lut 2018 13:15

  Przepraszamy na utrudnienia w ruchu wiemy że kierowców to denerwuje bo nie każdy lub stać w korkach bo korki to wypadki , stres , gniew kierowcy wiem to z własnego doświadczenia Apel kierowcy musicie z nami wytrzymać my nie decydujemy o tych ulicach nie robi na złość to ratusz więcej wszystkie zażalenia do ratusza a nie do nas , my w taki sposób zarabiamy na rodzinę .

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Zenon #2448271 | 83.9.*.* 25 lut 2018 22:25

  Do Gutkowa koniecznie potrzebny jest tramwaj.

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. zamknąć wszystko wPIS #2448113 | 89.228.*.* 25 lut 2018 17:53

   tu i tramwaje puścić

   Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. Dela #2448070 | 89.228.*.* 25 lut 2018 16:12

   Rysiu weź ty sam siebie posłuchaj. Przecież to bełkot.

   Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (19)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages