Piątek, 18 stycznia 2019. Imieniny Beatrycze, Małgorzaty, Piotra

Masz 18 lat i odbierasz paszport w Olsztynie? To czeka cię niespodzianka [ZDJĘCIA, FILM]

2018-02-14 16:26:10 (ost. akt: 2018-02-14 16:30:54)

Autor zdjęcia: Andrzej Sprzączak

Każdy osiemnastolatek, który w tym roku odbierze swój pierwszy paszport dostanie kopertę m.in. z flagą Polski. W środę (14.02) taki pakiet, jako pierwsza w regionie, odebrała 18-latka z Działdowa.

Kamery, flesze aparatów i 18-letnia Angelika Kamińska z Działdowa w ich blasku. W środę dziewczyna odebrała w Olsztynie swój paszport. A dokument wręczył jej dyrektor generalny Urzędu Wojewódzkiego Paweł Żukowski. Ale też powód tego był szczególny. Z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przygotowało dla 18-latków, którzy pierwszy raz odbierają paszporty, specjalny patriotyczny upominek.
I Angelika Kamińska jest pierwszą na Warmii i Mazurach, która odebrała taki pakiet. Dziewczyna była nieco zaskoczona i trochę onieśmielona tak uroczystą oprawą i tym, że znalazła się w centrum uwagi.
Co znajduje się w pakiecie? 

— Jest tu m.in flaga Polski i przewodnik, który mówi, jak taką flagę z pełną powagą prezentować — wyjaśnił dyrektor Paweł Żukowski, wręczając 18-latce paszport i upominek.Dyrektor życzył Angelice, by mogła jak najczęściej korzystać z paszportu, ale żeby jej życie i kariera zawodowa potoczyły się tak, by nie musiała opuszczać Polski.
Oprócz tego w pakiecie znajduje się wpinany znaczek „Niepodległa”, a przewodnik po symbolach narodowych mówi nie tylko jak szanować biało-czerwone barwy, ale też jak poprawnie śpiewać hymn Polski.
— Z tym akurat nie mam problemów, bo uczyliśmy się hymnu na lekcjach w szkole — uśmiechnęła się Angelika.Gdzie teraz wybierze się w podróż już ze swoim własnym paszportem. — Prawdopodobnie pojadę na wakacje do Egiptu — zdradziła.
Ilu osiemnastolatków z Warmii i Mazur może dostać taki pakiet, to trudno powiedzieć.

— Ale na pewno każdy, komu się należy, dostanie taki pakiet okolicznościowy — zapewniła Agnieszka Boczkowska, dyrektor Wydziału Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców UW w Olsztynie, który wydał w ubiegłym roku ponad 41 tys. paszportów. — Koperta z upominkiem przysługuje tylko tym, którzy po raz pierwszy otrzymują swój paszport i świętują swoje 18-lecie w tym roku. A trzeba pamiętać, że dzieci podróżując z rodzicami były wpisywane do ich paszportów, a wpis ten jest równoznaczny z posiadaniem paszportu. Poza tym już od kilku lat możemy podróżować na podstawie dowodu osobistego i większość młodzieży korzysta z tej możliwości — dodaje dyrektor Boczkowska.

MSWiA szacuje, że w tym roku wniosek o wydanie paszportu złoży ok. 18 tys. 18-letnich obywateli Polski.

Paszport w roku jubileuszowym, w walentynki i jeszcze w tak uroczystej oprawie, cóż lepszego mogłoby się jeszcze wydarzyć.

— To prawda — przyznał Angelika. — Na pewno zapamiętam tę chwilę.
Paszport, który odebrała działdowianka jest jeszcze starego wzoru. Nowe paszporty upamiętniające 100-lecie niepodległości Polski, swoją szatą graficzną będą nawiązywać do postaci i wydarzeń związanych z historią z 1918 roku. Powinny być gotowe w połowie roku.

Na kopercie, którą otrzymują 18-latkowie, znajdują się wizerunki: Piłsudskiego, Kwiatkowskiego, Dmowskiego, Narutowicza, Hallera, Paderewskiego, Witosa, Korfantego, Mościckiego, Wojciechowskiego i młodych ludzi. Są na niej wydrukowane też słowa marszałka Józefa Piłsudskiego „Naród, który traci pamięć przestaje być Narodem – staje się jedynie zbiorem ludzi, czasowo zajmującym dane terytorium”.
am
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (11) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Wakacje w Egipcie #2440821 | 178.9.*.* 15 lut 2018 13:34

  Polska jest taka piękna że niewarto u mośkow urlop spędzać......

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. MP #2440685 | 15 lut 2018 10:55

  Znieśli by opłatę z tej okazji za paszport a nie dają rzeczy które do kosza trafią.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. qcyk #2440653 | 37.47.*.* 15 lut 2018 09:56

  Na bank nie ustawione...

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. janosz #2440486 | 88.156.*.* 14 lut 2018 22:51

  O ja, a ja 43 mam i nie dostanę takiego fantu, przegrałem życie;(

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. Bedzie lepiej? #2440416 | 84.62.*.* 14 lut 2018 21:35

  I od tej flagi sie dobrze zrobi?

  Ocena komentarza: warty uwagi (6) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (11)

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages