Czwartek, 17 stycznia 2019. Imieniny Antoniego, Henryki, Mariana

"Mieszkanie plus" nie dla Olsztyna?

2018-02-13 07:17:00 (ost. akt: 2018-02-12 15:51:09)

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Zainicjowany przez rząd program prospołecznego budownictwa mieszkaniowego realizowany jest w wielu miastach. Ale nie w Olsztynie. Miasto nie posiada odpowiednich terenów, a tych należących do państwa nie uwzględniono w planach.

W Olsztynie około 900 rodzin oczekuje na mieszkanie socjalne lub komunalne. Jednym ze sposobów rozwiązania tego problemu mogłoby być wykorzystanie rządowego programu „Mieszkanie Plus”. Jak podkreśla Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa, realizacja tego zadania to nie tylko wsparcie średniozamożnych rodzin, ale także impuls dla rozwoju lokalnej gospodarki. — Mieszkania, które powstaną we wskazanych przez poszczególne gminy lokalizacjach, będą się charakteryzować umiarkowanymi czynszami, dostępnymi także dla słabiej uposażonych rodzin. To pozwoli im ograniczyć konieczność zadłużania się oraz wzmocni ich możliwości na rynku pracy. W sposób szczególny program ma za zadanie poprawić sytuację młodych polskich rodzin, których uzyskanie mieszkania o odpowiednim standardzie może skłonić do podjęcia decyzji o posiadaniu większej liczby dzieci — podał serwis prasowy Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa.

Olsztyński ratusz już w 2016 roku przesłał do Urzędu Wojewódzkiego propozycje zagospodarowania gruntów stanowiących własność skarbu państwa, które mogłyby zostać wykorzystane pod cele mieszkaniowe. — Miasto wskazało na potrzeby programu „Mieszkanie Plus” działkę w pobliżu Instytutu Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN przy ulicy Bydgoskiej — powiedział w rozmowie z nami Patryk Pulikowski, rzecznik Urzędu Miasta w Olsztynie. Jak dodał: — Gmina nie odpowiada za realizację tego rządowego programu.

Z informacji, jakie płyną z biura prasowego wojewody warmińsko-mazurskiego wynika jednak, że Artur Chojecki zwrócił się do Krajowego Zasobu Nieruchomości z wykazem nieruchomości komunalnych zaproponowanych przez 24 gminy z terenu naszego województwa, które są możliwe do wykorzystania na cele mieszkaniowe przy okazji realizacji programu „Mieszkanie Plus”. — W piśmie wojewoda poprosił o informację zwrotną, jeśli KZN dokona weryfikacji przedstawionych nieruchomości pod względem potencjału inwestycyjnego i możliwości wykorzystania w zakresie budownictwa mieszkaniowego — poinformowała na Bożena Ulewicz, rzecznik wojewody warmińsko-mazurskiego.

Na liście tych gmin nie ma jednak Olsztyna. — My, jako gmina, nie mieliśmy własnego terenu, na którym taka funkcja mogłaby zostać zrealizowana — wyjaśnia Patryk Pulikowski. — Natomiast na samym początku prac nad tym programem, gdy poproszono nas o wskazanie nieruchomości skarbu państwa na terenie Olsztyna, które mogłyby być wykorzystane w tym programie, wskazaliśmy właśnie działkę przy ulicy Bydgoskiej — dodaje rzecznik olsztyńskiego ratusza. Wynikałoby z tego, że w stolicy Warmii i Mazur program budowy rządowych mieszkań nie będzie realizowany. To jednak nie oznacza, że lokali komunalnych w Olsztynie nie przybędzie. Przypomnijmy, że trwa właśnie inwestycja związana z modernizacją byłego akademika przy alei Wojska Polskiego. W dwuklatkowym budynku powstanie 28 lokali, w każdym będzie łazienka i kuchnia lub aneks kuchenny. Mieszkania będą jedno- i dwupokojowe. Remont ma się zakończyć w tym roku. Ponadto zbliża się modernizacja „samotniaka” przy alei Niepodległości. Powstaną tam 84 samodzielne mieszkania. Będzie w nich można zamieszkać w 2020 roku.

raz
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (52) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. mieciu #2457838 | 5.60.*.* 9 mar 2018 15:21

  to zasze będą indywidualne konta mieszkaniowe. ciekawe wiadomości są na http://ikm.org.pl/

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. aga #2451034 | 95.160.*.* 1 mar 2018 10:15

  Wstyd i hańba jak zwykle!! Olsztyn miasto komuchów i ubeków!! Podziękujmy waz w najbliższych wyborach!!

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. eryk #2439912 | 83.9.*.* 14 lut 2018 10:13

  a co arbuzowi udało się zrobić? że też wstudu gazeta nie ma wychwalając jego pseudoosiągnięcia i nagrody

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. Jk69 #2439854 | 188.146.*.* 14 lut 2018 08:56

  Gdy rocznik 50 -60 zacznie umierać ceny mieszkań pójdą w doł. Olsztyn miastem pustostanu.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-3) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. p #2439790 | 37.248.*.* 14 lut 2018 06:56

   W Polsce jest tak, że albo jesteś kumaty i pracowity a co za tym idzie potrafisz zarobić takie pieniądze żeby wziąć kredyt i go spłacać do końca życia albo jesteś nieudacznikiem i czekasz aż ktoś ci coś da za friko. Socjalizm zawsze prowadzi do biedy bo nie uczy ludzi samodzielnie walczyć o dobre życie. Nie ma nic pomiędzy, zamiast wybudować normalne mieszkania jako skarb państwa i wynajmować normalnym ludziom za przyzwoite pieniądze żeby żadna ze stron nie była stratna to budujecie baraki dla patologii...

   Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

   Pokaż wszystkie komentarze (52)

   Zagraj w GRY.wm.pl

   • Goodgame Empire
   • Goodgame Big Farm
   • Goodgame Poker
   • Shadow Kings - The Dark Ages