Sobota, 24 sierpnia 2019. Imieniny Bartosza, Jerzego, Maliny

Mieszkańcy błądzą w ciemności

2018-02-10 16:22:09 (ost. akt: 2018-02-10 17:03:29)

Autor zdjęcia: Kajot

Po raz kolejny Olsztyn został nagrodzony w konkursie dotyczącym oświetlenia przestrzeni miejskiej. Ta wiadomość wywołała kontrowersje wśród części mieszkańców. Zwracają uwagę na ciemności, które spowijają niektóre ulice.

Władze Olsztyna nie kryją zadowolenia. Podczas zorganizowanej w Warszawie pod koniec stycznia uroczystej gali prezydent Piotr Grzymowicz odebrał laur w konkursie na „Najlepiej oświetloną gminę i miasto 2017 roku”.

Piotr Grzymowicz: — To już kolejna nagroda w tym konkursie i cieszę się, że cały czas jesteśmy na oświetleniowym topie kraju. Nie mniej jednak najważniejsze, że inteligentne, efektywne i efektowne oświetlenie pojawiło się w wielu miejscach naszego miasta i będzie nam służyć przez wiele lat.


Jak podaje olsztyński ratusz, miasto zostało nagrodzone „za szereg nowych zadań”. — Docenione zostało nowoczesne oświetlenie, jakie pojawiło się m.in. przy przebudowie parkingu przy CH Manhattan, remoncie i przebudowie terenów zielonych u zbiegu ulic Jagiellońskiej i Poprzecznej (Górka Jasia), przy przebudowie ul. Pieniężnego, przy budowie plant miejskich, ścieżki pieszej pomiędzy zapleczem sklepu Auchan a osiedlem Brzeziny, przy rewitalizacji parku Jakubowo, a także podczas Warmińskiego Jarmarku Świątecznego — czytamy w oficjalnym komunikacie.

I dalej: — Komisja wzięła pod uwagę różnorodność i kompleksowość inwestycji obejmujących swym zakresem zarówno oświetlenie uliczne, jak i oświetlenie terenów publicznych oraz rekreacyjnych. Podkreślała efekty uzyskane dzięki zastosowaniu nowoczesnych opraw LED-owych przyłączonych do ogólnomiejskiego systemu sterowania oświetleniem.

Urzędnicy nie omieszkali przypomnieć, że Olsztyn był laureatem tego konkursu za 2015 rok. Wówczas doceniono prace związane z oświetleniem wykonanym przy inwestycji tramwajowej oraz nad jeziorem Ukiel.

Wyróżnienie cieszy, ale nie wszystkich olsztynian. Na komentarze internautów pod postem dotyczącym wyróżnienia, zamieszczonym przez miasto w portalu społecznościowym, nie trzeba było długo czekać.

„A na ul. Brylantowej wciąż nie ma latarni...”; „Ulice Oleńki i Basieńki, mimo zasiedlenia 12 lat temu, ciągle toną w ciemnościach, nie ma tam ani jednej latarni! Ratusz dba o turystów, mieszkańcy nic nie znaczą!”; „Na Sikorskiego ciemno wieczorem jak nie powiem gdzie... No ale LED-y, ekologia, oszczędności” — to niektóre z opinii mieszkańców.


Co na temat doświetlenia ulic mają do powiedzenia władze miasta? Jak wyjaśnia Patryk Pulikowski, rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego, lampy są modernizowane na bieżąco — przy okazji rewitalizacji parków, skwerów, podczas przebudowy ulic. Nowe oświetlenie pojawi się także przy okazji budowy drugiej linii tramwajowej.

— Od końca 2015 roku zmodernizowano oświetlenie na alejach: Sikorskiego, Warszawskiej, Niepodległości i Piłsudskiego na odcinku od Kościuszki do pl. Jana Pawła II, ulicach: Tuwima, Płoskiego, Bukowskiego, Kanta, Kościuszki, 11 Listopada, 1 Maja, Żołnierskiej na odcinku kod Kościuszki do Obiegowej, Obiegowej, pl. Konstytucji 3 Maja, Pieniężnego, Lotniczej, Jeziornej, Olimpijskiej, Żeromskiego, Jagiełły, Kromera, w parkach: Podzamcze, Centralny, Jakubowo, na terenie rekreacyjnym Centrum Ukiel, na terenie rekreacyjnym Górka Jasia, a także na parkingu w strefie płatnego parkowania przy al. Warszawskiej — wylicza Patryk Pulikowski. — Łącznie w Olsztynie zmodernizowano około 3000 latarń wyposażonych w zdalny system zarządzania oświetleniem.

Olsztyniacy wskazują jednak inne miejsca, w okolice których lepiej nie zapuszczać się wieczorami. Jednym z nich jest przejście w parku Kusocińskiego. Zdaniem mieszkańców wieczorami to miejsce nie należy do najbardziej bezpiecznych. Tym bardziej że w ciemnościach chętnie kryją się tutaj miłośnicy mocnych trunków. Rano świadectwem ich bytności są pozostawione puste butelki.

— Ten tunel niewiele zmienił się od lat. Tylko przybywa kolejnych graffiti. Jarzeniówki się świecą, ale jest tutaj niebezpiecznie — twierdzą Agata i Radosław Socha, rodzice 7-letnich bliźniaczek Julii i Mai. — Zawsze jest tutaj mnóstwo śmieci, niezależnie od pory dnia. I oczywiście w tunelu koniecznie trzeba zamontować nowe oświetlenie.

Wydaje się jednak, że sytuacja długo się nie zmieni, bo w najbliższym czasie nie planuje się tutaj dużych remontów. — Nie posiadamy środków w tegorocznym planie budżetowym na kapitalny remont przejścia, ani na wykonanie jego oświetlenia — informuje Paweł Pliszka, rzecznik ZDZiT.

raz, Kajot
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (53) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Tomek #2439045 | 212.160.*.* 13 lut 2018 08:39

  Polecam film Amator...K. Kieślowskiego. Nagrodzony i nadawany dawno, dawno temu a wciąż aktualny. Olsztyn jak w tym filmie ...Z przodu piękny a z tyłu syf...

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. mik #2438438 | 89.228.*.* 12 lut 2018 09:35

  Na Sikorskiego to ciemno, gorzej niż w jakiejś mieścinie. Zauważyłem, że światła raz świecą mocniej a raz słabiej. Jedzie człowiek samochodem a tu w trakcie jazdy przygasa oświetlenie ulicy.... To nie jest bezpieczne!! A gdyby w tym momencie pieszy przechodził przez jezdnię. Wkracza na jezdnię i przygasa oświetlenie... Kierowca ma raptem gorsze warunki i różnie to może być...... Naprawić TO!!!!!

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Da #2438258 | 83.9.*.* 11 lut 2018 19:09

  Połowa lamp ulicznych na Starówce nie działa. Córka mi się przewróciła na zniszczonych schodach. Cudem nic nie połamała!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  Ocena komentarza: warty uwagi (6) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. Zatorzak #2438196 | 90.254.*.* 11 lut 2018 16:43

  Moniuszki - po skreceniu z Limanowskiego trzeba przez minute oczy przyzwyczajac do ciemnosci zeby odroznic kontury drzew przy ulicy.

  Ocena komentarza: warty uwagi (7) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. Olek #2438184 | 89.228.*.* 11 lut 2018 16:08

  W Olsztynie może i jest oświetlenie, ale służy ono przede wszystkim samochodom, piesi mieli i mają ciemno na większości olsztyńskich chodnikach.

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (53)

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages