Niedziela, 20 października 2019. Imieniny Ireny, Kleopatry, Witalisa

Dobra wiadomość. Dworzec Olsztyn Główny nie jest zabytkiem!

2018-02-07 10:50:25 (ost. akt: 2018-02-07 19:45:20)

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Warmińsko-Mazurski Wojewódzki Konserwator Zabytków zdecydował, że dworzec Olsztyn Główny to nie jest zabytek. To wielki sukces mieszkańców Olsztyna, którzy opowiadali się przeciwko uznaniu tego PRLowskiego budynku za zabytek.

Zobacz także: PKP bierze sprawy w swoje ręce. Ogłoszono przetarg na nowy dworzec w Olsztynie PKP bierze sprawy w swoje ręce. Ogłoszono przetarg na nowy dworzec w Olsztynie Kolejarze chcą, by nowy olsztyński dworzec stał się wizytówką miasta. Budynek ma być przyjazny dla pasażerów. Maja w nim być wyeliminowane bariery architektoniczne...
Budowę nowego dworca w Olsztynie od dłuższego czasu blokowało trzy nieduże organizacje, które chciały by ten gierkowski, ponury gmach uznać za zabytek. Z takim wnioskiem wystąpiły do Wojewódzkiego Konserwatora zabytków.

W środę 7 lutego Warmińsko-Mazurski Wojewódzki Konserwator Zabytków odmówił wpisania do rejestru zabytków kompleksu dworca głównego PKP i PKS wraz z przylegającym budynkiem biurowym. Do rejestru wpisane będą natomiast historyczne wiaty na peronach 2, 3 i 4. W uzasadnieniu konserwator podkreślił ich wartość historyczną. Wiaty dokumentują bowiem historię pierwszego, XIX-wiecznego dworca w Olsztynie.

— Bardzo trudno było podjąć tę decyzję — przyznał Dariusz Barton, konserwator zabytków. — To sprawa wielowątkowa. I wiele emocji, od których musieliśmy się odciąć. Na początku poszliśmy w kierunku kompromisu. Ze względów prawnych okazało się to niemożliwe. Chcieliśmy wpisać do rejestru mozaiki czy relacje przestrzenne. Katalog nie przewiduje jednak obejmowania ochroną np. relacji przestrzennej. Powstałaby niezrozumiała formuła wpisu do rejestru, która dałaby możliwość interpretacji, co mogłoby skomplikować sytuację z dworcem w Olsztynie. Nie zostało nic innego jak decyzja albo na „tak”, albo na „nie”.

Dariusz Barton wymienił kilka elementów, które wpłynęły na decyzję. o niewpisywaniu dworca na listę zabytków. Wspomniał m.in. o dokonanych na dworcu przekształceniach, które doprowadziły do utraty autentyczności budynku, co negatywnie wpłynęło na jego wartości historyczne, artystyczne i naukowe, a także znacznie obniżyło wartości zabytkowe całego zespołu.

Stronom postępowania przysługuje odwołanie do ministra kultury, który może rozpatrywać sprawę przez 60 dni z opcją przedłużenia. Stowarzyszenia zapowiadają, że skorzystają z tej możliwości.

Przypomnijmy, że PKP w dokumentacji przetargowej na budowę nowego dworca zastrzegła, że chce zachować pewne elementy starego dworca kolejowego, które mogą mieć wartość sentymentalną. Chodzi o mozaiki zlokalizowane na ścianach w hali głównej dworca oraz zegary ścienne.

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (104) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Ben #2528122 | 88.156.*.* 29 cze 2018 17:52

  Zabytkiem?? Chyba dla komunistów! To może mój blok jest zabytkiem?? Nie dajmy się zwariować.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. cenzor #2436903 | 81.15.*.* 9 lut 2018 08:33

  Oho. Znowu komentarze moderowane pod kolejnym paszkwilem. Autorze tego czegoś! Wstydzisz się treści czy swojego nazwiska?

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Kto #2436847 | 37.249.*.* 9 lut 2018 06:51

  ma kamere dobrej jakości niech nagra video z wnętrza wieżowca olsztyńskiego dworca . Był ktoś tam na 10 piętrze ?

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. glos ameryki #2436546 | 88.156.*.* 8 lut 2018 16:06

  Wiadomość dobra czy zła, ale jeszcze nie do końca prawdziwa

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. Przez brak wyobraźni #2436535 | 81.190.*.* 8 lut 2018 15:54

  Teraz już możecie być pewni, że Olsztyn nie będzie miał dworca, może dwie kasy biletowe i tyle. Gratulacje.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (104)

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages