Sobota, 24 lutego 2018. Imieniny Boguty, Bogusza, Macieja

Antoni Górski mówi "szubienicom" nie i o interwencję prosi ministra kultury

2018-02-06 19:21:50 (ost. akt: 2018-02-06 19:40:50)

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Antoni Górski rozpoczął zbieranie podpisów pod petycją w sprawie wykreślenia olsztyńskiego pomnika z rejestru zabytków. Liczy na to, że w ten sposób Pomnik Wdzięczności Armii Czerwonej zostanie wykreślony także z przestrzeni miasta.

Antoni Górski w swoim liście informującym o zbieraniu podpisów pod petycją do ministra kultury i dziedzictwa kultury przypomina historię powstania pomnika, który - jak informuje Górski - odsłonięty został w 1954 roku z inicjatywy ówczesnego wojewody, Mieczysława Moczara.

Górski zwraca w swoim liście także uwagę na wątpliwe autorstwo pomnika. — Kłamliwie przypisuje się projekt pomnika Xsaweremu Dunikowskiemu — pisze Górski, przekonując, że tymczasem artysta... — jedyne firmował go (pewnie na zakrapianym posiedzeniu) swoim podpisem.

Wpisu do rejestru zabytków dokonano w 1993 roku. I z tego powodu "szubienic" nie obowiązuje ustawa dekomunizacyjna nakazująca usunięcie wszystkich symboli systemu komunistycznego z przestrzeni publicznej. Warto przy tym zaznaczyć, że pomnik w spisie widnieje nie jako „Pomnika Wdzięczności Armii Czerwonej”, ale jako „Pomnik Wyzwolenia Ziemi Warmińsko-Mazurskiej”.

W liście skierowanym do mediów, Antoni Górski informuje, że zebrał już 170 podpisów pod petycją, a zajęło mu to zaledwie 3 dni.

Antoni Górski: Spotykam się z różnymi reakcjami i opiniami. Mówią, że gdyby nie Armia Czerwona to byśmy gnili w niemieckich obozach koncentracyjnych. I tu jest sposobność, by wymienić drugiego zbrodniarza. Sami dają okazję, by wśród wrzawy politycznej wszczętej przez polskojęzyczne media i nieprzychylnych Polsce polityków, niestety również rodzimych, przypomnieć, że niemieckie obozy śmierci powstały przy wydatnej pomocy ówczesnego przyjaciela III Rzeszy Niemieckiej, drugiego zbrodniarza – Rosji Sowieckiej (CCCP). A Armia Czerwona czuwała, by tej przyjaźni nic nie zakłóciło, tym samym pomagała budować te obozy już przed i jeszcze dwa lata (do 22.06.1941r.) w czasie trwania II Wojny Światowej, dopóki obydwaj bandyci nie pokłócili się ze sobą. Dzisiaj, wreszcie oszczercy Polski i Polaków mają za swoje. Prezydent RP podpisał nowelę ustawy o IPN i oszczercy nie będą mogli już bezkarnie nas opluwać. W tych okolicznościach, jeżeli zwolennicy nadal chcą pozostawienia pomnika jako zabytku mogą przecież wystąpić z wnioskiem o wpisanie go do Rejestru Zabytków zgodnie z prawdą - pod nazwą „Pomnik Wdzięczności Armii Czerwonej” (lub Radzieckiej – do wyboru).
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (209) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Olsztyn ® #2447229 | 89.228.*.* dzisiaj, 01:19

  żadne przyjezdne wsiuny jak np. wsiokolajama nie powinny mieć głosu co do przyszłości pomnika , poszli na wiochę skąd przypełzli, nie potrzeba tu waszych mądrości, w doopie byliśta kupę widzieliśta i tyle mata do gadania

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. dalajlama #2444520 | 94.254.*.* 20 lut 2018 09:49

  Antoni Górski nie tylko na pysk padnij przed pomnikiem "wolności i radości" ( w tamtych czasach był to pomnik dziękczynienia za co wówczas za ową radość z wolności ) - bo tak się nie ubawiłem jak chora determinacja jak pewnego fruita z innej beczki, ale niech pan te swoje pseudo anty komusze dupsko posadzi w kościelnej nawie i tam zgłasza postulaty, wnioski i petycje. Czarne go wysłucha... ba na tacę niema, no cóż to nie to samo co łaska.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. dalajlama #2444509 | 94.254.*.* 20 lut 2018 09:39

  szkoda słów na Antoniego...

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. Taras #2441662 | 83.9.*.* 16 lut 2018 13:18

  Jestem za dobrą posadą dla pana Antoniego jego nienawiść do Rosji jest dużo, dużo większa jak miłość do ojczyzny a to powinno promować na zajmowane stanowisko.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. Czy ten pan stara się o jakąś posadę ? #2440110 | 188.146.*.* 14 lut 2018 14:01

  Ostatnio znowu się uaktywnił i nie wiem o co chodzi

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (209)

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages