Sobota, 16 lutego 2019. Imieniny Danuty, Daniela, Juliany

Radni wspomogli kulturę

2018-02-04 08:30:00 (ost. akt: 2018-02-03 19:27:45)

Autor zdjęcia: Grzegorz Czykwin

Urząd Miasta przekaże 70 tys. zł na instytucje kultury podlegające Urzędowi Marszałkowskiemu. To pieniądze na festiwale i popularyzację Mikołaja Kopernika.

Chcielibyśmy z całą mocą podziękować panu prezydentowi Olsztyna Piotrowi Grzymowiczowi oraz radnym Rady Miasta Olsztyna za pomoc finansową w wysokości 20 tys. zł, która przekazana zostanie w całości na organizację kulturalnego wydarzenia wiosny w Olsztynie, czyli 26. edycję Olsztyńskich Spotkań Teatralnych — napisali w internecie pracownicy Teatru Jaracza. Z tegorocznego budżetu miasta olsztyńscy radni przeznaczyli łącznie 70 tys. zł na wsparcie właśnie Teatru Jaracza, a ponadto Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych oraz Muzeum Warmii i Mazur.


Zdaniem radnych OST to największy festiwal teatralny na Warmii i Mazurach. — Ich celem jest przybliżenie lokalnej publiczności aktualnych trendów panujących na scenie ogólnopolskiej — napisali w uzasadnieniu uchwały. — Mieszkańcy Olsztyna mogą obok tradycyjnego dramatu obejrzeć spektakle muzyczne, taneczne, pantomimę, spektakle eksperymentalne.

Pracownicy Jaracza do podziękowań za dotację dołączyli jedno długie zdanie: — Na zarzuty niektórych radnych, jakoby treści krzewione w Teatrze Jaracza były skrajnie lewackie i wręcz przeciwne ideom, które powinna nieść za sobą instytucja narodowa, odpowiadamy, prezentując niektórych tylko autorów sztuk wystawianych na naszych czterech scenach: Molier, Szekspir, Wyspiański, Dostojewski, Czechow, Różewicz, Mrożek, a już we wrześniu Lew Tołstoj.


Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych otrzyma 30 tys. zł na zorganizowanie w tym roku XLV Ogólnopolskich Spotkań Zamkowych Śpiewajmy Poezję. — Prestiżowej imprezy, która od kilkudziesięciu lat promuje kulturę Olsztyna — czytamy w uzasadnieniu uchwały. — Spotkania Zamkowe to przedsięwzięcie szczególnie ważne dla młodzieży próbującej swoich sił w śpiewaniu poezji, w doskonaleniu warsztatu wokalnego, rozwijaniu aktywności twórczej. Dzięki Spotkaniom Zamkowym mieszkańcy Olsztyna mają do dyspozycji niepowtarzalną ofertę wydarzeń artystycznych.


Z kolei Muzeum Warmii i Mazur otrzyma 20 tys. zł na upowszechnianie postaci i działalności Mikołaja Kopernika, historii Olsztyna oraz na obchody 80-lecia uchwalenia Pięciu Prawd Polaka. W uzasadnieniu uchwały czytamy, że dotacja ma pomóc w poszerzeniu oferty kulturalnej miasta, zwiększeniu dostępności dóbr kultury oraz ma wzbogacić przedsięwzięcia przygotowywane przez muzeum.

MZG
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (15) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. ??? #2433828 | 83.9.*.* 5 lut 2018 14:22

  Co tu rozdawać jak smamemu nie ma się kultury......

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. kulturę narodową ale czyjego narodu? #2433773 | 82.139.*.* 5 lut 2018 13:28

  W większości: Dostojewski, Czechow, Lew Tołstoj krzewią ale w większości kulturę narodową Rosji:). Szekspir Polakiem zadaje się nie był.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Prawda #2433509 | 178.235.*.* 5 lut 2018 01:16

  Tak, akurat radni wspomogli kulturę, tak jakby ze swojej kieszeni dali. Rozdali to co nam zabrano w podatkach, rozdali to co mieli rozdać, żadna ich zasluga. Radni kosztuja nas duzo wiecej niż "dali" na kulturę.

  Ocena komentarza: warty uwagi (6) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. Franio #2433392 | 188.146.*.* 4 lut 2018 20:12

  Będą darmowe wejściówki dla najbliższego grona swoich..........., a pospólstwo zapłaci.......

  Ocena komentarza: warty uwagi (7) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. pwo #2433127 | 88.156.*.* 4 lut 2018 12:44

  Za czasów Grzymowicza sport czy kultura zostały dosłownie zabetonowane :)

  Ocena komentarza: warty uwagi (16) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (15)

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages