Szkoły średnie znikają z Olsztyna

2018-02-03 15:04:12(ost. akt: 2018-02-03 15:09:28)
ZSO nr 4 Olsztyn

ZSO nr 4 Olsztyn

Autor zdjęcia: archiwum GO

Olsztyńscy radni zgodzili się na rozpoczęcie procedury likwidacji dwóch liceów ogólnokształcących. To efekt reformy edukacji. Jest szansa, że zmiany wypełnią luki w zapotrzebowaniu na miejsca szkołach dla najmłodszych uczniów.
Wszystko wskazuje na to, że VIII Liceum Ogólnokształcące i Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 4, a także IX Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Integracyjnymi przestaną istnieć. Na ostatniej sesji Rady Miasta (31 stycznia) radni podjęli decyzję o przystąpieniu do wygaszania tych placówek.

„W związku z likwidacją gimnazjów i brakiem zainteresowania uczniów i ich rodziców ofertą edukacyjną VIII LO w Olsztynie proponuje się je zlikwidować wraz z oddziałami klas III Gimnazjum nr 8 w Olsztynie z dniem 31 sierpnia 2018 roku. Uczniowie w roku szkolnym 2018/2019 będą kontynuować naukę w tych oddziałach w ramach oddziałów Gimnazjum nr 24 w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 7 w Olsztynie, a uczniowie III klas VIII LO będą kontynuować naukę również w tych samych oddziałach w ramach V Liceum Ogólnokształcącego” — czytamy w uzasadnieniu jednej z podjętych uchwał.

Uczniowie, o których mowa, będą kontynuować naukę w dotychczasowym obiekcie przy ul. Turowskiego 3, który ratusz zamierza przekazać w zarząd Zespołowi Szkół Ogólnokształcących nr 7 przy ul. Krasickiego 2. Mają tam powstać oddziały sportowe w dyscyplinach siatkówki chłopców i dziewcząt, piłki ręcznej chłopców i koszykówki chłopców.

Natomiast w pozostałej części budynku nadal mieściłyby się: Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli i Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna nr 1. Ponadto, jak mówią urzędnicy, trwają też prace nad możliwością dostosowania pozostałej części obiektu do potrzeb związanych z funkcjonowaniem centrum usług wspólnych informatycznych, które zapewni obsługę między innymi wszystkim szkołom.

Takie uzasadnienie planów nie wszystkich z radnych na sesji przekonało. Wśród radnych Prawa i Sprawiedliwości (radni z tego klubu zagłosowali przeciwko uchwale) pojawiły się głosy o potrzebie reaktywowania szkoły podstawowej w budynku przy ulicy Turowskiego. Argumentowali, że w południowych dzielnicach Olsztyna brakuje miejsc dla najmłodszych uczniów. Zdaniem radnych PiS w uchwale nie ma jasnej deklaracji, że w ZSO nr 4 ma być szkoła podstawowa. — Nic tu nie widzę na ten temat — mówił radny Dariusz Rudnik. — Może warto jeszcze poczekać i nie wprowadzać tej uchwały? Zaproponować konkretne rozwiązania, bo tutaj mamy różne możliwości manipulowania czy kombinowania.

Uchwałę przyjęto, a jak tłumaczyła Halina Ciunel, przewodnicząca Rady Miasta, dokument mówi jedynie o intencji likwidowania szkół. O tym, jak będzie wyglądała przyszłość opuszczanego przez szkoły średnie budynku, zadecyduje kolejna, dopracowana uchwała Rady Miasta. — Potrzebujemy czasu, aby przeanalizować zarówno demografię, jak również wykorzystanie zasobów obiektów, którymi dysponujemy, szczególnie jeśli chodzi o rejony południowe. W lutym przygotujemy kolejną, stosowną uchwałę — mówił na sesji Piotr Grzymowicz, prezydent Olsztyna. — Są analizowane różne koncepcje, ale tą najdalej idącą jest utworzenie, reaktywowanie szkoły podstawowej w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 4.

Mniej kontrowersji wzbudził plan zakończenia działalności IX LO. Jak czytamy w uzasadnieniu do tej uchwały: „likwidacja gimnazjów oraz uregulowania prawne preferujące edukację włączającą i szeroką pomoc psychologiczno-pedagogiczną dla uczniów niepełnosprawnych powoduje, że od kilku lat spada zainteresowanie uczniów i ich rodziców ofertą edukacyjną IX LO z Oddziałami Integracyjnymi Olsztynie”.

W tym przypadku uczniowie, którzy nie ukończą klasy pierwszej w roku szkolnym 2017/2018, klasy drugiej w roku szkolnym 2018/2019 i klasy trzeciej w roku szkolnym 2019/2010 będą mogli kontynuować naukę w V Liceum Ogólnokształcącym przy ul. Krasickiego 2.

Do tematu wrócimy.

raz

Komentarze (30) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Rumburak #2435485 | 80.48.*.* 7 lut 2018 13:35

    Likwiduje się szkoły, czyli ubywa młodych ludzi. Najgorszy możliwy trend. Stajemy się miastem staruszków, kolejek do lekarzy i korków.

    odpowiedz na ten komentarz

  2. marian #2434729 | 80.50.*.* 6 lut 2018 15:53

    500+ jest i trzeba oszczędzać na wszystkim

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

  3. elka #2433593 | 79.184.*.* 5 lut 2018 08:48

    Likwidacja LO 9 była do przewidzenia. Szkoła oferująca kształcenie w klasach humanistycznych (bo trzeba zapewnić godziny miernym, biernym, ale wiernym) lub w trochę "egzotycznym" profilu z rozszerzoną biologią, geografią (a nie chemią, jak to wszędzie jest i co ma swoje merytoryczne uzasadnienie) i jeszcze polskim na dokładkę, nie miała szans. Kto przy zdrowych zmysłach "porwie się" na zdawanie matury z biologii, prawie nie mając w szkole średniej chemii. Przecież te przedmioty są nierozerwalnie ze sobą związane. Tak jak baba Jaga ze swoim stołkiem.

    Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz

  4. anna #2433493 | 178.235.*.* 4 lut 2018 23:30

    Moje dzieci chodziły do SP.27 przy Turowskiego, a wnuki już nie bardzo miały gdzie. Do 25 jest kawał drogi z dołu ul. Barcza, więc zamiast tam rodzice wożą je do miasta. Podstawówka absolutnie powinna tam wrócić. Co do LO 8 to wszyscy wiemy, że najlepsi uczniowie do niego nie szli. Lepiej niech się fachu nauczą albo idą do innego liceum. Nauczyciele z wrony orła nie zrobią.

    Ocena komentarza: warty uwagi (7) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

    1. katokomuchy #2433426 | 88.156.*.* 4 lut 2018 21:10

      Trzeba uczyć dzieci w domach bo pisowskie szkoły wciskają jedynie religijne brednie od głów.

      Ocena komentarza: poniżej poziomu (-3) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

      Pokaż wszystkie komentarze (30)
      2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5