Sobota, 19 października 2019. Imieniny Michaliny, Michała, Piotra

Olsztyńscy ojcowie nie chcą się opiekować swoimi dziećmi

2018-02-01 15:22:49 (ost. akt: 2018-02-01 17:03:04)

Autor zdjęcia: Pixabay

Niby mamy damsko-męskie równouprawnienie, ale tak chyba nie do końca. Z danych ZUS wynika, że tylko 4% olsztyńskich ojców korzysta z urlopów macierzyńskich, czyli tacierzyńskich.

W sumie to chyba nie powinno dziwić. Mężczyźni zamiast opieki nad swoim dzieckiem zdecydowanie wybierają pracę. Otaczanie troską dziecka przez tatę, gdy mama pracuje, nie cieszy się zbyt dużą popularnością wśród Polaków.

Urlop ojcowski, który trwa dwa tygodnie jest bardzo rozpowszechniony, natomiast możliwość skorzystania z części urlopu macierzyńskiego, a raczej w przypadku panów - tacierzyńskiego czy też rodzicielskiego - nie jest już tak często stosowana. 52 tygodnie wolnego od pracy przysługuje każdej mamie, która podlega ubezpieczeniu. Gdy urodzi się dziecko to właśnie ten rok może przeznaczyć na opiekę nad niemowlęciem. Przepisy jednak dopuszczają możliwość, by część zasiłku macierzyńskiego wykorzystał tata dziecka, a w przypadku urlopu rodzicielskiego nawet całość.

Matce przysługuje zasiłek macierzyński na okres 20 tygodni w przypadku urodzenia jednego dziecka. Po upływie 14 tygodni kobieta ma prawo z niego zrezygnować, by przed tym terminem powrócić do aktywności zawodowej. Pozostałą część może wykorzystać ubezpieczony ojciec dziecka przy zachowaniu ciągłości świadczenia.

Panowie jednak bardzo rzadko korzystają z tego prawa. W Olsztynie w 2017 roku, z tzw. urlopu tacierzyńskiego skorzystało zaledwie 343 mężczyzn. To tylko 4,03 proc. w stosunku do liczby kobiet, które w tym samym czasie skorzystały w liczbie 8 507 wypłaconych świadczeń.

Gdy urlop macierzyński dobiega końca, natychmiast po jego wyczerpaniu przysługuje urlop rodzicielski. Zarówno matka, jak i ojciec mogą skorzystać z urlopu rodzicielskiego trwającego maksymalnie 32 tygodnie. Urlop rodzicielski wykorzystywany jest przez mężczyzn sporadycznie. W Olsztynie w ubiegłym roku ZUS wypłacił go tylko 72 panom, podczas gdy panie w tym samym okresie pobrały go w liczbie 8 885.

Ubezpieczonemu tacie przysługuje także urlop ojcowski w wymiarze maksymalnie 2 tygodni, z których kolejne nie muszą przypadać bezpośrednio po poprzedniej części urlopu ojcowskiego. Należy go wykorzystać w całości lub w dwóch tygodniowych częściach nie później jednak niż do ukończenia przez dziecko 24 miesięcy życia. Z tej formy zaopiekowania się dzieckiem skorzystało 3 724 Olsztynian.

oprac. ih,
źródło: ZUS


Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (71) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. do samotnej matki z wyboru #2433306 | 81.190.*.* 4 lut 2018 17:48

  A i taka rada zupełnie za darmo dla ciebie. Jak się faceta wybiera po rozmiarze przyrodzenia to potem takie masz efekty. Taka klasyfikacja dobra na gwiazdę porno a nie na partnera na całe życie o czym sama się boleśnie przekonałaś ... jak sama piszesz nie raz ... jednak nic nie zmądrzałaś skoro kolejne przypadki też według tego klucza wybierałaś. Szaleństwem jest robić to samo i oczekiwać innych rezultatów to już nawet Einstein dawno temu odkrył a ty się dziwisz czemu samych drani na swojej drodze spotkałaś. Mamusia nie uczyła żeby wybierać mądrego faceta z rozumkiem , bo fujarkę to ma każdy :) A ty mimo to z miarką biegałaś i według swojego limitu centymetrów długości wybierałaś. Ubaw z ciebie dosłownie po pachy .

  Ocena komentarza: warty uwagi (6) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. :-( #2432637 | 176.221.*.* 3 lut 2018 14:27

   Nie każdy ma możliwość z korzystania z urlopu. Ze względu na to iż mi nie przysługuje urlop to mąż nie może z korzystania z urlopu.

   Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. starfucker #2432496 | 178.235.*.* 3 lut 2018 11:11

   Tytuł wymyśliła chyba jakaś niedoyebana feministka.

   Ocena komentarza: warty uwagi (6) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  3. do samotnej matki z wyboru #2432185 | 89.228.*.* 2 lut 2018 18:16

   Nie prościej zamiast wymieniać młodzi, średni i starzy było po prostu napisać że wszyscy mężczyźni. Dlaczego trafiasz na takich a nie innych mężczyzn bo jesteś przemądrzałą ( nie mylić z mądrością) sfrustrowaną panną niezdolną do żadnej trwałej interakcji z drugim człowiekiem i żadne dyplomy, zaświadczenia ani papierki tego nie zmienią. Poznałaś w życiu kilku facetów i masz już ogląd całego przekroju. Równie płytko stereotypowo tobie podobny przedstawiciel płci przeciwnej mógł opisać zapewne wszystkie kobiety na podstawie swoich jednostkowych doświadczeń. Jesteś sama ponieważ żaden normalny a w miarę inteligentny porządny facet od takich przemądrzałych panienek z ego przerośniętym do granic obłędu trzyma się z daleka. I całe szczęście dla tych facetów bo taka "dojrzałość" jaka bije z tych twoich infantylnych wypocin dosłownie powala na kolana ze śmiechu. Z jednej strony piszesz że jesteś zadowolona, z drugiej cały twój wywód zdradza coś innego człowiek zadowolony z życia nie wylewa z siebie takiego pokładu frustracji i zgorzknienia jakie tu zaprezentowałaś. Słowem najprościej dla ciebie. Sama się tu obnażyłaś i każdy inteligentny facet rozszyfrowałby taką kobietę jak ty od ręki twoje malkontenctwo dosłownie zatapia w depresję od samego czytania. Przy tobie chyba w ciągu 10 minut każdy facet straciłby reszki sił witalnych i ochoty do życia. Wszak chyba tyle zajęło ci obnażenie tu całej twojej postaci. Fundamentem każdego związku oprócz lojalności, zaufania jest przede wszystkim POTRZEBA , nie wiem czy ty potrzebujesz faceta , ale z pewnością żaden facet nie będzie potrzebował takiej kobiety jak ty. Więc być może dlatego służyłaś tylko nie którym jako bardziej lub mniej piękny kwiatek do kożucha, który odrzucali jak tylko się znudził . Kobieta zawsze spotyka i wybiera faceta na miarę swoich potrzeb i możliwości , skoro tylko takich w swoim życiu spotkałaś to znaczy że tylko takich potrzebowałaś i na takich zasłużyłaś.

   Ocena komentarza: warty uwagi (7) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (3)

   1. Obi #2432079 | 188.146.*.* 2 lut 2018 15:35

    Bo ustępują leniwym kobietom którym się nie chce pracować!

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

   Pokaż wszystkie komentarze (71)

   Zagraj w GRY.wm.pl

   • Goodgame Empire
   • Goodgame Big Farm
   • Goodgame Poker
   • Shadow Kings - The Dark Ages