Sobota, 31 października 2020. Imieniny Augustyny, Łukasza, Urbana

Jest UWM w Olsztynie, będzie UWM w... Chinach?

2018-01-30 21:00:00 (ost. akt: 2018-01-31 18:01:07)

Autor zdjęcia: UWM w Olsztynie

Olsztyński uniwersytet otrzymał właśnie propozycję otwarcia placówki naukowo-dydaktycznej w Chinach. Pomysł przekazała władzom UWM delegacja miasta Weifang. Czyżby nadszedł czas na naukę języka mandaryńskiego?

Chińscy goście odwiedzili Olsztyn 30 stycznia. Stolica województwa nawiązała w 2015 r. kontakty z chińskim miastem Weifang. W kwietniu 2016 r. odwiedziła je oficjalna delegacja Olsztyna. Jej członkiem był m.in. prof. Mirosław Gornowicz – prorektor UWM, który złożył wówczas wizytę w jednej z tamtejszych wyższych uczelni. Jak się okazało, jest ona zainteresowana współpracą naukową z UWM. Chińską delegację tworzyli profesor Chen Junheng – prezydent Instytutu Naukowo-Badawczego Nowych Źródeł Energii na tamtejszym uniwersytecie, oraz Wang Fangjun – dyrektor generalny spółki technologicznej w Weifang Youjia zajmującej się nowym źrodłami energii. Towarzyszyła im Chen Yiyu – zastępczyni dyrektora generalnego spółki Yilu Fenfang Zhineng zajmującej się systemami transportowymi i jednocześnie tłumaczka delegacji.

Goście z Weifang w czasie rozmowy wykazywali dużą orientację na temat UWM i zaproponowali naszej uczelni otwarcie placówki naukowo-dydaktycznej w Chinach. Interesuje ich współpraca na polu nauk ścisłych, stosunków międzynarodowych i ekonomii. Proponują nam także uruchomienie w Kortowie placówki Instytutu Konfucjusza, który zajmuje się nauką języka chińskiego i promocją chińskiej kultury na świecie. Takie instytuty są już w Polsce przy Politechnice Opolskiej, Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Jagiellońskim, Wrocławskim i Gdańskim. Chińscy goście deklarują, że strona chińska weźmie na siebie ciężar finansowy tych przedsięwzięć. Ponadto zaprosili do Weifang Zespół Pieśni i Tańca Kortowo na festiwal folklorystyczny.


Władze rektorskie UWM przyjęły propozycje gości z zainteresowaniem. Obiecały wnikliwie rozważyć złożone propozycję i dać znać w jak najkrótszym czasie.

– Jesteśmy zainteresowani tą współpracą. Od ogólnych deklaracji trzeba teraz przejść do omawiania szczegółów, a te bywają czasami trudne, gdy chodzi o finanse – komentuje wizytę gości prof. Mirosław Gornowicz, prorektor UWM ds. ekonomicznych i rozwoju.

To już druga wizyta przedstawicieli Chin na UWM w ostatnim czasie. W listopadzie 2017 r. w Kortowie gościła Liu Lijuan – radczyni handlowa i ekonomiczna Ambasady Chińskiej Republiki Ludowej w Warszawie, Li Chengyao – sekretarz handlowy i ekonomiczny oraz Geng Peikana – pracownik ambasady. Goście obejrzeli wtedy wybrane wydziały na UWM i zapewnili, że będą działać na rzecz zacieśniania współpracy Olsztyna, a więc i UWM z Weifang. Słowa jak widać dotrzymali.

lek

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages