Wtorek, 28 stycznia 2020. Imieniny Agnieszki, Kariny, Lesława

Dzień Pracownika Publicznych Służb Zatrudnienia

2018-01-30 13:14:24 (ost. akt: 2018-01-30 14:43:13)

Autor zdjęcia: Wojewódzki Urząd Pracy w Olsztynie

W Olsztynie odbyła się uroczysta konferencja związana z Obchodami Święta Publicznych Służb Zatrudnienia.

Dzień pracownika publicznych służb zatrudnienia w naszym kraju został ustanowiony na mocy zapisu ustawy z 16 grudnia 2010 r. w ramach nowelizacji ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Upamiętnia on podpisanie w dniu 27 stycznia 1919 r. przez Naczelnika Państwa Józefa Piłsudskiego dekretu o organizacji państwowych urzędów pośrednictwa pracy i opieki nad wychodźcami. Dokument ten jest uznawany za początek Publicznych Służb Zatrudnienia w Polsce. Tego dnia w 1919 roku utworzono w II Rzeczypospolitej Państwowe Urzędy Pośrednictwa Pracy, będące ważnym instrumentem walki z bezrobociem. Warto zwrócić uwagę, że Polska jako jeden z pierwszych krajów europejskich powołała do życia państwową służbę zatrudnienia.

Uroczystość rozpoczęła się wystąpieniem Marszałka Województwa Warmińsko – Mazurskiego Pana Gustawa Marka Brzezina, który zauważył w swoim przemówieniu, iż poziom bezrobocia sukcesywnie spada, a rynek pracy zmienia się. Procesy te nie zachodzą samoistnie, lecz są rezultatem między innymi ciężkiej i często trudnej pracy pracowników publicznych służb zatrudnienia.

Dzień Pracownika Publicznych Służb Zatrudnienia stanowił okazję do spotkań pracowników urzędów pracy i instytucji rynku pracy z władzami regionu, ale także z przedsiębiorcami i organizacjami pozarządowymi oraz innymi partnerami rynku pracy. Była to także okazja do ukazania, jak funkcjonują nowoczesne służby zatrudnienia w poszczególnych powiatach, jak również do podsumowania pracy instytucji, zajmujących się osobami bezrobotnymi, poszukującymi pracy i zainteresowanymi własnym rozwojem edukacyjno – zawodowym.

Jak co roku w Gali wzięło udział wielu znakomitych gości – byli wśród nich przedstawiciele władz województwa, samorządowcy, oraz przedstawiciele Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Olsztynie oraz powiatowych urzędów pracy województwa warmińsko – mazurskiego.

Podczas konferencji Pan Sławomir Sadowski Wicewojewoda Warmińsko – Mazurski wręczył odznaczenia państwowe 29 pracownikom publicznych służb zatrudnienia. Wyróżniające się osoby uhonorowane zostały Medalami za Długoletnią Służbę za wzorowe, wyjątkowo sumienne wykonywanie obowiązków wynikających z pracy zawodowej: 8 Złotymi, 5 Srebrnymi oraz 16 Brązowymi.

W kolejnej części uroczystości nastąpiło wręczenie nagród i wyróżnień indywidualnych przyznanych decyzją Marszałka Województwa Warmińsko – Mazurskiego, które w dowód uznania za szczególne zasługi na rzecz rynku pracy otrzymało 29 pracowników WUP w Olsztynie i PUP.

Wicemarszałek Województwa Pan Miron Sycz wręczył również statuetki dla wyróżniających się instytucji rynku pracy, których działalność w minionym roku szczególnie wyróżniała się na tle pozostałych.

W tym roku Statuetki otrzymali:
PUP w Nidzicy – wyróżnienie I stopnia za „Szczególne osiągnięcia w zakresie łagodzenia skutków bezrobocia oraz aktywizacji zawodowej w 2017 roku",
PUP w Nowym Mieście Lubawskim – wyróżnienie I stopnia za „Szczególne osiągnięcia w zakresie łagodzenia skutków bezrobocia oraz aktywizacji zawodowej w 2017 roku",
PUP w Lidzbarku Warmińskim – wyróżnienie II stopnia za „Szczególne osiągnięcia w zakresie łagodzenia skutków bezrobocia oraz aktywizacji zawodowej w 2017 roku",
PUP w Gołdapi – wyróżnienie III stopnia za „Szczególne osiągnięcia w zakresie łagodzenia skutków bezrobocia oraz aktywizacji zawodowej w 2017 roku".

Wicemarszałek Województwa Warmińsko – Mazurskiego w swoim wystąpieniu podkreślił, że sprawna i kompetentna realizacja zadań w zakresie zatrudnienia i przeciwdziałania bezrobociu jest niezwykle trudna i wymagająca od służb zatrudnienia dużego zaangażowania oraz profesjonalizmu. To właśnie dzięki dobrej współpracy wszystkich instytucji zaangażowanych w procesy zachodzące na lokalnych rynkach pracy udaje się realizować wiele programów aktywizacji zawodowej mieszkańców naszego regionu oraz efektywnie pozyskiwać fundusze unijne na tworzenie nowych miejsc pracy.

Podczas konferencji wystąpiła także Wicedyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Szczytnie Pani Beata Januszczyk, która zaprezentowała „Program skoncentrowany na skutecznych rozwiązaniach w aktywizacji osób bezrobotnych na przykładzie działalności Powiatowego Urzędu Pracy w Szczytnie."

O ciekawym przedsięwzięciu tj. o „Konkursie wiedzy o rynku pracy dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych" opowiedział Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Gołdapi Pan Wojciech Hołdyński.

Konferencję zakończyło wystąpienie Dyrektora Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Olsztynie Pana Zdzisława Szczepkowskiego, który przekazał serdeczne pozdrowienia i podziękowania wszystkim pracownikom Publicznych Służb Zatrudnienia za ich oddanie oraz wysiłek w poszukiwaniu rozwiązań problemów współczesnego rynku pracy. Jednocześnie życzył, aby wykonywana praca była powodem do satysfakcji z dobrze spełnionego obowiązku i źródłem uznania ze strony społeczeństwa.

Uroczystość uświetnił występ znanego olsztyńskiego Teatrzyku Piosenki Satyrycznej „Czyści jak łza", który prowadzi swoją działalność artystyczną niezłomnie od 1975 roku.

Obchody Dnia Pracownika Publicznych Służb Zatrudnienia były zorganizowane już po raz ósmy.

mat. WUP Olsztyn
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages