Wtorek, 7 lipca 2020. Imieniny Estery, Kiry, Rudolfa

Naukowcy dostali stypendia ministra

2018-01-24 10:04:02 (ost. akt: 2018-01-24 10:07:48)

Autor zdjęcia: UWM w Olsztynie

W gronie ponad dwustu najzdolniejszych polskich, młodych naukowców, nagrodzonych niedawno stypendiami ministra nauki i szkolnictwa wyższego, znalazły się trzy osoby wykładające na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie.

Stypendia ministra nauki i szkolnictwa wyższego w XII konkursie adresowanym do najzdolniejszych młodych naukowców otrzymali dr inż. Daniel Żarski z Wydziału Nauk o Środowisku, dr Marta Kieżun z Wydziału Biologii i Biotechnologii oraz dr inż. Jacek Daniel Paziewski z Wydziału Geodezji, Inżynierii Przestrzennej i Budownictwa. Komisja oceniająca brała pod uwagę przede wszystkim dorobek naukowy, liczbę publikacji, uczestnictwo w stażach naukowych i konferencjach. Przyznane stypendium to nagroda za dotychczasową pracę. Wynosi 5390 zł i będzie wypłacane przez 36 miesięcy.

Dr Marta Kieżun jest asystentką w Katedrze Anatomii i Fizjologii Zwierząt. To jej drugie stypendium od ministra. Pierwsze otrzymała, jako doktorantka w roku akademickim 2014/2015. Jej badania dotyczą głównie zaburzeń metabolizmu w cyklu rozrodczym świni.

— Prowadzę badania podstawowe, to nie jest np. szukanie nowych leków, chociaż uzyskane wyniki mogą także pomóc w opracowaniu rozwiązań przydatnych w terapii ludzi. Tu świnia jest dobrym modelem i wielu naukowców stosuje w badaniach ten model — wyjaśnia dr inż. Marta Kieżun.

Stypendium chce przeznaczyć na wspomożenie domowego budżetu.
— Mam dwoje dzieci. Może wybierzemy się na dobrze zasłużone wakacje — dodaje.

Dr inż. Daniel Żarski to wychowanek Wydziału Ochrony Środowiska i Rybactwa UWM (obecnie Nauk o Środowisku). Pracuje w Katedrze Ichtiologii na macierzystym wydziale. Na swoim koncie ma także stypendium prestiżowego programu START Fundacji na rzecz Nauki Polskiej. Do swoich najważniejszych osiągnięć zalicza opracowanie nowego systemu oceny dojrzałości oocytów u ryb okoniowatych (okonia oraz sandacza) pozwalającego na wyższą przewidywalność momentu owulacji podczas hormonalnie stymulowanego rozrodu tych ryb. System ten został z sukcesem wdrożony w kilkunastu gospodarstwach rybackich w Polsce i kilku w krajach europejskich. Jako pierwszy opracował systemy oceny jakości jaj ryb okoniowatych możliwy do zastosowania przed zapłodnieniem w warunkach regularnej pracy wylęgarniczej.

Dr inż. dr inż. Jacek Daniel Paziewski jest z kolei absolwentem Wydziału Geodezji i Gospodarki Przestrzennej (obecnie WGIPiB). On także po skończeniu studiów wybrał pracę naukową na macierzystej uczelni. Pracuje, jako adiunkt w Instytucie Geodezji. Jest członkiem Zespołu Zaawansowanych Metod Pozycjonowania Satelitarnego. Zajmuje się rozwojem algorytmów i oprogramowaniem do precyzyjnego, satelitarnego wyznaczania pozycji z wykorzystaniem systemów GNSS: w tym m.in. zastosowaniem pomiarów GNSS w badaniach przemieszczeń i odkształceń obiektów budowlanych i terenu oraz integracją satelitarnych i klasycznych pomiarów geodezyjnych w precyzyjnej niwelacji. Jest członkiem rady wydawniczej czasopisma naukowego Measurement Science and Technology oraz edytorem czasopisma naukowego Journal of Geodetic Science.

Do swoich najważniejszych osiągnięć w ciągu ostatnich lat zalicza m.in. opracowanie autorskiego oprogramowania do wyznaczania pozycji z wykorzystaniem obserwacji GNSS oraz metodologii wykorzystania związków pomiędzy wieloma ruchomymi odbiornikami GNSS w celu poprawy rezultatów precyzyjnego satelitarnego pozycjonowania. Kierował grantem naukowym z NCN w konkursie Preludium, był wykonawcą w 3 projektach finansowanych przez ESA, NCBiR i NCN.

— To dla mnie ogromna radość, gratulowała mi oczywiście rodzina, ale i w pracy otrzymałem wyrazy uznania — komentuje otrzymanie stypendium dr inż. J. Paziewski.

Dr Paziewski ma już wytyczone nowe cele i zadania na najbliższy czas.
— To przede wszystkim dalszy rozwój naukowy i aplikowanie o kolejne granty. Obecnie kieruję grantem z programu SONATA z Narodowego Centrum Nauki. Badania potrwają do 2020 r. — dodaje.
Od 2006 roku MNiSW przyznało stypendia ponad 1300 młodym wybitnym naukowcom. W 2015 r. stypendia otrzymało aż 255 osób.
red

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (4) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Igor #2424983 | 178.36.*.* 24 sty 2018 11:38

  Fajnie, trzeba wspierać młodych naukowców, tylko czemu ani słowem nikt nie wspomniał o jakichkolwiek patentach?

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  1. gramar #2424899 | 95.160.*.* 24 sty 2018 10:13

   UWM i naukowcy, trochę kłócą się te pojęcia. Znowu afera z latającymi węgorzami ? Czy może widmo konferencje?

   Ocena komentarza: warty uwagi (14) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages