Wtorek, 22 stycznia 2019. Imieniny Dominiki, Mateusza, Wincentego

Z czym radnej od ministra Ziobro kojarzy się Erwin Kruk?

2018-01-20 11:00:00 (ost. akt: 2018-01-20 09:20:09)

Autor zdjęcia: Beata Szymańska

OLSZTYN\\\ Ważą się losy radnej Elżbiety Wirskiej w klubie PiS w olsztyńskiej Radzie Miasta. Radna zagłosowała wbrew stanowisku całego klubu w sprawie dekomunizacji ulic w Olsztynie. Głośno też o jej argumentacji, dlaczego nie chce ulicy Erwina Kruka.

Radna Elżbieta Wirska z klubu PiS (jest członkiem "Solidarnej Polski", ugrupowania stworzonego przez Zbigniewa Ziobrę) poparła uchwałę koalicji rządzącej w mieście w sprawie skargi do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, która dotyczyła rozstrzygnięcia zastępczego wojewody w sprawie dekomunizacji trzech ulic w Olsztynie. Chodzi o zmianę nazwy ul. Dąbrowszczaków na ul. Erwina Kruka, ul. Pstrowskiego na ul. Żołnierzy V Wileńskiej Brygady AK i ul. Stefana Poznańskiego na ulicę Antoniego Jutrzenki-Trzebiatowskiego. W skardze, koalicja rządząca powołuje się na prawo miejscowe, które mówi m.in., że musi minąć 5 lat o śmierci osoby, która miałaby zostać patronem ulicy, a nazwy ulic nie mogą liczyć więcej niż 35 znaków graficznych.

Uchwała została przyjęta na sesji 20 grudnia ubiegłego roku 16 głosami za i 6 przeciw klubu PiS. Mimo że radna Elżbieta Wirska, która należy do Solidarnej Polski, jest w klubie PiS głosowała inaczej niż pozostali członkowie klubu PS. Dlaczego tak zrobiła, dlaczego nie podoba jej się m.in. ulica Erwina Kruka, o to chcieliśmy zapytać radną. Poprosiła nas o przesłanie maila z pytaniami, ale – niestety – obiecanej odpowiedzi nie dostaliśmy.

A tak radna Wirska uzasadniła swoją decyzję:
— „Jestem gorącą zwolenniczką dekomunizacji. Wojewoda słusznie zauważył, że Rada nie zdekomunizowała wszystkich ulic i że należy je rzeczywiście zdekomunizować, ale tym razem jestem zgodna ze sprzeciwem wobec nazwy, szczególnie nadającej imię Erwina Kruka. Dla mnie postać Erwina Kruka nie jest jasna. Czytam życiorys tego pana i znaczna część życiorysu jest z peerelu, tworzył w czasach peerelu i nie był cenzurowany. Dopiero co umarł i życiorys jeszcze nie został zweryfikowany historycznie i różne rzeczy, w trakcie analizy historycznej jeszcze mogą się wydarzyć. Poza tym, jest bardzo złe skojarzenie Erwin Kruk czyli E. Kruk.To mi się kojarzy się jak najbardziej z firmą windykacyjną i ze stroną internetową E. Kruk. Na tej ulicy są trzy budynki sądów, jest dużo instytucji prawniczych i to będzie budzić konsternację, niechęć ludzi, jeżeli dostaną kopertę z napisem E. Kruk. Aha, jeszcze biżuteria. I jeszcze argument, który mnie zniechęca do nazwy tej ulicy, to jest to, że w Częstochowie usuwają z herbu znak kruka, bo kojarzy się z czymś złowieszczym, z czymś satanistycznym, jakaś nazwa generalnie odpychająca. A przede wszystkim życiorys peerelowski, dziennikarz, który się wyhodował w peerelu, to nie do końca jest dla mnie wiarygodna sprawa. Tak, że niestety, muszę tutaj poprzeć tę uchwałę".

Jednak głosowanie wbrew klubowi może skończyć się dla radnej wykluczeniem z klubu. I sprawa ta była już omawiana na posiedzeniu zarządu miejskiego Prawa i Sprawiedliwości, ale żadna decyzja, co do ewentualnych konsekwencji, jeszcze nie zapadła. — Padł taki wniosek, ale nie był głosowany, bo nie było kworum — usłyszeliśmy od jednego z radnych PiS.

Andrzej Mielnicki

Erwin Kruk (1941-2017) : – pisarz, poeta i dziennikarz, Mazur z pochodzenia. Od 1980 roku członek "Solidarności". W latach 1989–1991 był senatorem z listy Komitetu Obywatelskiego. Później przeszedł do klubu parlamentarnego Unii Demokratycznej. Został członkiem Olsztyńskiego Społecznego Komitetu Poparcia Jarosława Kaczyńskiego w przedterminowych wyborach prezydenckich w 2010 roku. W 2016, za wybitne zasługi w działalności na rzecz przemian demokratycznych w Polsce, prezydent RP Andrzej Duda odznaczył go Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.


Olsztyn pożegnał Erwina Kruka


Co zostanie po Erwinie Kruku?


Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (32) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Alojzy #2424397 | 37.8.*.* 23 sty 2018 16:57

  Dopóki prawicę w tym mieście będą reprezentowali ludzie pokroju radnej Wirskiej a nie młode pokolenie nic z tego nie będzie.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. warmiaczka #2422766 | 5.172.*.* 21 sty 2018 10:35

  Co władza to zmiana ulic, skuwanie napisów na kamieniach cmentarnych, burzenie niewłaściwych pomników, negowanie wszystkiego co wiąże się z poprzednikami, ale MY jesteśmy, żyliśmy w tamtych niesłusznych czasach i żyjemy w obecnych ! To jest nasza mała ojczyzna i daleko namdo nacjonalistycznego centrum Polski.

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Dekomunizator #2422705 | 84.181.*.* 21 sty 2018 08:52

  W ramach dekomunizacji proponuję wyrżnąć w pień wszystkich urodzonych i żyjących w tamtych czasach,zaorać wszystko co zostało wtedy zbudowane,nie tylko PEKiN,cała wielka płyta też.Unieważnić dyplomy działających za komuny uczelni,a lat pracy z tamtego okresu nie wliczać w poczet składek emerytalnych.Zróbmy tą dekomunizacje porządnie :)

  Ocena komentarza: warty uwagi (6) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. car #2422632 | 31.0.*.* 20 sty 2018 23:47

   Po co nazywać ulice nazwiskami ? Przecież można było zaproponować nazwy : Demokracji, Obywatelska, Sprawiedliwa, Suwerenna, Uchodźców, Polska, itd. albo neutralne politycznie : Merkury, Wenus, Marsa, Jowisza, Saturna itd.Nikt by nie protestował, a każdy rozumiał pod tą nazwą to co chce.

   Ocena komentarza: warty uwagi (6) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. komuszek #2422613 | 83.9.*.* 20 sty 2018 22:42

   Dlaczego miasto nie podjelo decyzji w obowiazujacym czasie a teraz ma do wszystkich pretensje.

   ! - + odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (32)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages