Piątek, 18 stycznia 2019. Imieniny Beatrycze, Małgorzaty, Piotra

Młoda dziewczyna oskarżona o napaść na trzech policjantów stanęła przed olsztyńskim sądem

2018-01-19 11:51:10 (ost. akt: 2018-01-19 11:59:52)
Zdjęcie jest ilustracją do treści

Zdjęcie jest ilustracją do treści

Dziewczyna nie przyznaje się do winy i twierdzi, że nie wiedziała, że mężczyźni byli funkcjonariuszami po cywilnemu.

Olsztyński Sąd Rejonowy ma nie lada "zagwozdkę". Zajmuje się teraz sprawą, która wywołała w mediach ogromne poruszenie. Otóż drobna młoda dziewczyna odpowiada przed nim za... napaść na trzech rosłych (jak można zaobserwować na filmie) policjantów.

Prokurator w akcie oskarżenia stwierdził, że chciała uniemożliwić policjantom skuteczne użycie przymusu bezpośredniego wobec kolegi, którego policjanci zakuli w kajdanki.


— Odruchowo pobiegłam pomóc człowiekowi, a ostatecznie zostałam oskarżona o to, że napadłam na trzech policjantów — mówi na filmie opublikowanym w serwisie YouTube.

Interwencję policjantów z wydziału kryminalnego możemy obejrzeć na filmie opublikowanym w serwisie YouTube. Słyszymy na nim, że policjanci zostali zaatakowani gazem podczas zatrzymywania kolegi dziewczyny, choć samego momentu ataku nie udało się zarejestrować. Dziewczyna tłumaczyła, że zaatakowała policjantów ze strachu i z chęci obrony zatrzymywanego w jej obecności kolegi. O tym, że ma do czynienia z policją, miała, jak twierdzi, dowiedzieć się później.

Funkcjonariusze policji nie byli co prawda umundurowani, przyjechali też nieoznakowanym radiowozem, ale okazali legitymacje służbowe. Mimo to, komentujący sprawę internauci podkreślają, że policjanci znaleźli się na terenie prywatnym bez nakazu prokuratora.
W tym jednak miejscu należy wyjaśnić, że w wypadkach nie cierpiących zwłoki, jeżeli postanowienie sądu lub prokuratora nie mogło zostać wydane, organ dokonujący przeszukania okazuje nakaz kierownika swojej jednostki lub legitymację służbową, a następnie zwraca się niezwłocznie do sądu lub prokuratora o zatwierdzenie przeszukania. Tak mówi kodeks postępowania karnego.

Przy takich czynnościach jak przeszukiwanie, nie możemy więc kierować się wiedzą zaczerpniętą np. z filmów kryminalnych, ponieważ odmowa współpracy z naszej strony, może być uznana za utrudnianie postępowania.
O ocenę interwencji policjantów poprosiliśmy Komendę Wojewódzką Policji w Olsztynie.

— Nagranie zawiera tylko fragment interwencji. Nie należy wyciągać wniosków dotyczących sposobu przeprowadzenia interwencji przez policjantów jedynie na podstawie tego nagrania — podkreśla Tomasz Markowski z biura prasowego KWP w Olsztynie. — W sprawie tej interwencji w Komendzie Powiatowej Policji w Lidzbarku Warmińskim zostały przeprowadzone czynności wyjaśniające na podstawie art. 134 ust. 4 ustawy o Policji oraz czynności wyjaśniające w sprawie prawidłowości użycia środków przymusu bezpośredniego zgodnie z ustawą. W oparciu o zgromadzony materiał ustalono, że nie doszło do naruszenia dyscypliny służbowej przez funkcjonariuszy uczestniczących w interwencji.

Dlatego, w związku z publikacjami prasowymi, które ukazywały się m.in. w mediach elektronicznych, policjanci z KPP w Lidzbarku Warmińskim wydali specjalne oświadczenie. W jego treści czytamy, że funkcjonariusze z KPP w Lidzbarku Warmińskim zajmowali się sprawą kradzieży z włamaniem do pomieszczeń gospodarczych w styczniu 2016 r. Kilka godzin przed wydarzeniami, które zaprowadziły dziewczynę przed sąd, funkcjonariusze zatrzymali w tej sprawie podejrzanego 24-letniego mieszkańca miasta.

"Na podstawie posiadanych informacji policjanci ustalili, że drugi z podejrzanych o ten czyn mężczyzna, może przebywać w jednym z zakładów pracy, na terenie gminy Dobre Miasto. Tam, na terenie ustalonej posesji, funkcjonariusze zauważyli samochód należący do podejrzanego. Na miejscu zastali mężczyznę, któremu przedstawili się oraz — w związku z tym, że byli to policjanci kryminalni, pracujący w ubraniach cywilnych — wylegitymowali się.


Poinformowali też o swoim celu przyjazdu. Mężczyzna, z którym rozmawiali, zaprzeczył, że podejrzany 31-latek jest na terenie zakładu, odmówił funkcjonariuszom podania swoich danych osobowych i razem z innymi osobami znajdującymi się na terenie tej posesji, zaczął zachowywać się agresywnie. Mężczyzna, wyzywając funkcjonariuszy, próbował utrudnić im wykonywanie czynności zatrzymania podejrzanego mieszkańca Dobrego Miasta. Obecna na miejscu kobieta również agresywnie zareagowała na obecność policjantów. Użyła wobec nich gazu łzawiącego. Policjanci w trakcie tej interwencji zabezpieczyli miecz, który posiadał przy sobie jeden z agresywnie zachowujących się mężczyzn i pojemnik z gazem łzawiącym. Następnie policjanci — pozostając wciąż na tej posesji — zatrzymali podejrzanego o kradzieże z włamaniem mieszkańca Dobrego Miasta. W trakcie przeszukania pomieszczeń gospodarczych policjanci zabezpieczyli 2 kanistry, które jak przyznał zatrzymany 31-latek, pochodziły z kradzieży. Zatrzymany mężczyzna przyznał się do popełnienia przestępstwa".

— Akt oskarżenia wpłynął do Sądu Rejonowego w Olsztynie na początku czerwca ubiegłego roku — mówi Olgierd Dąbrowski-Żegalski, rzecznik Sądu Okręgowego w Olsztynie.
— Została oskarżona o to, że 12 maja 2016 r. na jednej z posesji w miejscowości Nowa Wieś Mała (gm. Dobre Miasto), podczas prowadzonych przez funkcjonariuszy policji czynności dotyczących zatrzymania osoby podejrzewanej znajdującej się na tej posesji, stosowała przemoc wobec trzech funkcjonariuszy policji (Andrzeja Ż., Rafała T. i Dariusza S.) w ten sposób, że używała wobec nich gazu łzawiącego pryskając w twarz w celu zmuszenia ich do zaniechania użycia środka przymusu bezpośredniego w postaci kajdanek Danielowi K., czym naruszyła nietykalność cielesną wyżej wymienionych funkcjonariuszy podczas i w związku z pełnieniem przez nich czynności służbowych.


10 stycznia 2018 r. został otwarty przewód sądowy. Prokurator odczytał akt oskarżenia.

— Oskarżona nie przyznała się do popełnienia zarzucanego jej czynu i złożyła wyjaśnienia — mówi Olgierd Dąbrowski-Żegalski.
Sąd tego dnia odroczył rozprawę. Kolejne terminy wyznaczył na 5 marca na godz. 9, kiedy sąd planuje przesłuchanie pięciu świadków oraz na 8 marca 2018 r. na godz. 12, gdzie sąd przesłucha trzech pokrzywdzonych policjantów.
Będziemy bacznie przyglądać się sprawie.
pj
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (54) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Salamon #2432267 | 83.9.*.* 2 lut 2018 20:39

  Czyli nastały gorsze czasy jak za komuny było. I po co ten Majdan Gdański?

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. kris #2430172 | 94.254.*.* 31 sty 2018 10:53

  Zalosne oszolomy ale jak kilka lat temu w komendzie w lidzbarku bili pala po golych stopach biednego uposledzonego umyslowo chlopaka ktory nawet nie byl podejrzanym a tylko swiadkiem to bylo dobrze biedak nogi mial sine do kolan i oczywiscie nikt za to nie odpowiadal bylo trech policjantow zaden sie nie przyznal wiec z powodu braku sprawcow sprawe umorzono a tu ich dziewczynka pobila znam ja tych drani z lidzbarskiej komendy i jestem pewny ze byli agresywni oni inaczej nie potrafia m

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Coś podobnego ! #2427143 | 83.9.*.* 27 sty 2018 10:26

  Tylko ludzie ze świadka przestępczego, mogą w tak agresywny sposób się zachowywać do funkcjonariuszy Policji. Trzeba dać dla przykładu innym kryminalistom odpowiednią karę dla tej agresywnej patologi. Za napaść na funkcjonariusza w Ameryce czy w Niemczech już by siedziała dawno w areszcie czekając na wyrok. Nasz kraj widać bardzo pobłażliwy .

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. cacuś #2423506 | 83.31.*.* 22 sty 2018 14:06

  DZIEWCZYNO --- nie-- daj się, masz rację..

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. jak Sebixy im na mundur plują #2423296 | 193.46.*.* 22 sty 2018 08:36

  jak Sebixy im na mundur plują bluzgają od k...w ( są dziesiątki nagrań na youtube) to uszy kłada a tu ich napadło dziewczę 55kg, to zbroje obes... i leca się skarżyć oj kulsony kulsony marke sobie wyrabiacie......

  Ocena komentarza: warty uwagi (6) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (54)

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages