Wtorek, 19 lutego 2019. Imieniny Bettiny, Konrada, Mirosława

Na te inwestycje Olsztyn czeka

2018-01-15 08:00:00 (ost. akt: 2018-01-14 23:05:06)
Górka Jasia

Górka Jasia

Autor zdjęcia: UM Olsztyn

W tym roku inwestycji w Olsztynie nie zabraknie. Niedługo pojedziemy obwodnicą i nową ul. Partyzantów. W planach ratusza na ten rok jest też Łynostrada. A przetarg na drugą linię tramwajową ma zostać ogłoszony za kilka tygodni.


Rozwój transportu, łączność i oświata — na te cele miasto przeznaczy najwięcej środków z tegorocznego budżetu. Wydatki na 2018 rok kształtują się na poziomie ponad 1 mld 422 mln zł, z czego na transport i łączność przeznaczone zostaną ponad 422 mln 720 tys. zł (prawie 30 proc.). Miasto wybuduje m.in. drugą linię tramwajową, która połączy Pieczewo z centrum.

Przypomnijmy, że władze Olsztyna zatwierdziły już projekt, ale przetarg nie został jeszcze ogłoszony. — To duże i trudne zadanie, jednak przetarg powinien zostać ogłoszony w ciągu najbliższych kilku tygodni — mówi nam Patryk Pulikowski, rzecznik olsztyńskiego ratusza.

Wiosną ma być gotowa cała ul. Pieniężnego z mostem św. Jakuba, plantami i przejściem między parkami Podzamcze i Centralnym. Latem z kolei powinniśmy pojechać przebudowaną ul. Partyzantów i korzystać z węzła przesiadkowego przy dworcu PKP.

W planach miasta jest także adaptacja budynku dawnej zajezdni trolejbusowej przy ul. Knosały na cele Muzeum Nowoczesności. — W styczniu planujemy rozpisać postępowanie, natomiast termin zakończenia robót to grudzień 2018 — tłumaczy Patryk Pulikowski.

Co ważne, ratusz liczy, że w tym roku powstanie także Łynostrada. Szacunkowy koszt tej inwestycji to 9 mln złotych, ale... — ...to się może zmienić ze względu na planowaną zmianę technologii wykonania na niektórych odcinkach. Prace trwają już na krótkim odcinku od ul. Artyleryjskiej do Łyny — mówi Patryk Pulikowski.
Trwają również prace na placu Mazurskim. To inwestycja, na którą mieszkańcy osiedla Mazurskiego czekali wiele lat. Roboty powinny się zakończyć w tym kwartale. Na nowym placu, oprócz boiska do piłki nożnej i drugiego do siatkówki plażowej, miał powstać także tor do jazdy na rolkach o nawierzchni bitumicznej.
Niestety, tor nie powstanie. — W naszej ocenie właśnie ten element znacznie zawyżał wartość składanych ofert — wyjaśnia Pulikowski. — Dlatego zdecydowaliśmy wspólnie z przedstawicielem rady osiedla Mazurskiego o wyłączeniu toru z zakresu robót.

W lutym mieszkańcy Zatorza, a przede wszystkim osiedla Podleśna będą mogli wypoczywać na odmienionej Górce Jasia. Koszt inwestycji to ponad 1,5 mln zł (projekt jest współfinansowany z RPO z programu Ochrona różnorodności biologicznej). — Górka Jasia została wyposażona w dogodne zejścia, ścieżki spacerowe, a także tarasy wypoczynkowe i ławki. Jej ważnym elementem będzie wiata. W granicach skweru pozostał także mały, naturalny zbiornik wodny. Skwer, a może prawdziwiej byłoby nazwać to miejsce parkiem, otrzyma też efektowne ekologiczne oświetlenie — mówi Piotr Grzymowicz, prezydent Olsztyna.

Na koniec maja zaplanowane zakończenie robót w parku Jakubowo. Koszt prac to 5,8 mln zł (prawie 4,8 mln zł stanowi dofinansowanie unijne). Robotami objęte jest 9,5 ha terenu.

Infrastruktury rekreacyjnej doczeka się także jezioro Skanda. Przypomnijmy, że projekt jego zagospodarowania wygrał w poprzedniej edycji olsztyńskiego budżetu obywatelskiego wśród projektów zintegrowanych (koszt to 300 tys. zł). Na plaży pojawi się nowy piasek, a teren zostanie utwardzony pod montaż kontenera dla ratownika i pod toalety toi-toi. Ponadto wybudowane zostanie boisko do siatkówki plażowej z trybunami, ścieżki ze schodami terenowymi, altana biwakowa z grillem i dwa paleniska. Ratusz przewiduje również montaż oświetlenia i nowe nasadzenia. Oferty na zagospodarowanie jeziora można składać do 18 stycznia.

Przypomnijmy też, że według planów pierwszy odcinek obwodnicy Olsztyna ma być oddany w czerwcu, drugi w październiku. To jednak może się zmienić, bo pogoda dała się we znaki obu wykonawcom. A co z drogami dojazdowymi do obwodnicy?

Droga krajowa nr 51 na odcinku od skrzyżowania ul. Towarowej z ul. Leonharda do węzła Wschód ma być gotowa w grudniu, natomiast droga do węzła Pieczewo — w lipcu. Z kolei ulice: Gościnna, Kresowa, Wołodyjowskiego, Żurawia i Perkoza wraz z odcinkiem drogi w gminie Gietrzwałd jako połączenie drogi wojewódzkiej nr 527 z DK 16 (węzeł Olsztyn Zachód) mają zostać oddane do użytku w styczniu 2019 roku.
mp
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (89) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Stefan #2425802 | 213.184.*.* 25 sty 2018 13:41

  a u nas na Brylantowej nie ma latarni i jest ciemno w nocy.....:(

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Rysio #2420160 | 17 sty 2018 19:26

  Proponuję postawic na górce Jasia/ zatorze / ,.. siłownie na powietrzu i grilla stałego paleniska i okragla krata jako ruszt... fajnie wyjść wieczorem kulturalnie zejść kiełbasek ..:-)

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Jarecki #2419033 | 88.156.*.* 16 sty 2018 12:35

  Na papierze to szybko pojedziemy Partyzantów,a w realu to za 2 lata przy obecnym tempie drogowców !!!!!

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. Tadziu #2418804 | 176.221.*.* 16 sty 2018 06:29

  Artykuł powstał na prośbę prezydenta, który widzi duży spadek poparcia u ludzi. W ten sposób próbuje nam wmówić jaki to on jest wspaniały bo tyle się buduje. Jeśli chodzi o tramwaje to ja zgłaszam głos na Nie!

  Ocena komentarza: warty uwagi (9) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (3)

  1. mieszkaniec ul. Diernowa #2418798 | 83.6.*.* 16 sty 2018 05:53

   Może Pan Prezydent by przyjechał na ul. Diernowa i zobaczył co tam trzeba zrobić są takie dziury na drodze że idąc od przystanku jak jest ciemno to można nagę sobie złamać nie mówiąc o braku oświetlenia i kanalizacji

   Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (89)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages