Czwartek, 13 grudnia 2018. Imieniny Dalidy, Juliusza, Łucji

Zielone Zatorze. Nowe miejsca rekreacji i odpoczynku

2018-01-11 19:39:17 (ost. akt: 2018-01-11 16:40:37)

Autor zdjęcia: UM Olsztyn

Na olsztyńskim Zatorzu powstają nowe miejsca rekreacji i odpoczynku oraz kolejne enklawy zieleni. Wiosną będziemy mogli cieszyć się urokami tych miejsc.

Efekty metamorfozy możemy zobaczyć już na skwerze przy ul. Moniuszki. Nowy teren zielony będzie miejscem wytchnienia i odpoczynku mieszkańców. Skwer został naturalnie połączony z aleją lipową wzdłuż ulicy Moniuszki. Centralna część to rabata otoczona bukszpanem.

- To miejsce będzie zmieniało swój wygląd razem z porą roku, od wiosny po jesień - mówi ogrodnik miejski, Tekla Żurkowska. - Posadziliśmy tam trawy ozdobne, jeżówki i rudbekie, kocimiętkę, a także łubin i rozchodniki. Wiosną wynurzą się rośliny cebulowe takie jak czosnki i tulipany.

Od rabaty odchodzą cztery brukowane alejki, wzdłuż których posadzono dziewięć drzew: pięć jabłoni i cztery wiśnie ozdobne, a pod nimi rabaty z krzewów i trawnik. Od strony parkingu powstał szpaler żywotników, w celu izolacji skweru od parkujących tam samochodów. Niebawem na skwerze staną ławki.

Dodatkowo pod budynkami przy ul. Moniuszki pojawiły się przedogródki złożone z cisów, hortensji oraz ozdobnej trzmieliny i bylin. W sumie w sąsiedztwie budynków posadzono ponad 3 tys.roślin. Wykonanie skweru kosztowało 186 tys. zł.

Wiosną warto odwiedzić także "Górkę Jasia", która została wyposażona w dogodne zejścia, ścieżki spacerowe, tarasy wypoczynkowe, ławki oraz wiatę. Nadal funkcjonuje tam mały, naturalny zbiornik wodny. Już niebawem to miejsce zostanie wyposażone w efektowne, ekologiczne oświetlenie, sprzyjające wieczornym spacerom. Z każdym dniem pięknieje także park Jakubowo, który być udostępniony pod koniec maja.

mat. UM Olsztyn

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (20) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. gragra #2477052 | 213.76.*.* 3 kwi 2018 16:45

  całe zatorze to przysłowiowy bród, smród i ........................... to jakby nie to miasto, co przy ratuszu, ale przyjdzie czas na wybory

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Z osiedla Podleśna , nie z Zatorza #2416524 | 83.9.*.* 12 sty 2018 16:24

  Znowu bełkot- najpierw sprawdźcie , potem piszcie. Ulica Moniuszki to nie Zatorze tylko osiedle Podleśna. Jasia Górki to nie Zatorze tylko osiedle Podleśna. Park Jakubowo to nie Zatorze tylko osiedle Wojska Polskiego. To są 3 różne odrębne osiedla!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. § #2416402 | 37.201.*.* 12 sty 2018 13:42

   To gdzie sie pojawia te przedogrodki, pod budynkiem. ja myslalam , ze przed budynkiem, poniewaz pod budynkiem jest ziemia., ktorej nie widac, to jak zobaczymy przedogrodek. Ciekawe sformuowanie Gazety Olsztynskiej. posadzono piec jabloni i cztery wisnie , a pod nimi rabaty pisze GO. a ja myslalam ze pod nimi mozna zobaczyc korzenie tych drzew , a nie rabaty. A gdzie jest obiecany labirynt zielony przed ratuszem , na rogu ul. 1 Maja i ul. Ratuszowej. Tak pieknie to brzmialo na papierze jak opisywala GO. No, ale papier wszystko przyjmie, a rzeczywistosc to tez inna rzecz.

   ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. Tomatolini #2416387 | 94.254.*.* 12 sty 2018 13:34

   Zamontujcie kamery na górce Jasia bo do wiosny wszystko rozwalą.

   Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  3. czego się obawiacie, że ukrywacie komentarze? #2416304 | 83.6.*.* 12 sty 2018 11:51

   z pewnością - prawdy

   Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (20)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages