Poniedziałek, 21 stycznia 2019. Imieniny Agnieszki, Jarosława, Nory

UWM i Zortrax rozpoczęły współpracę [VIDEO]

2018-01-11 16:19:58 (ost. akt: 2018-02-06 22:19:51)
Podpisanie porozumienia UWM i Zortrax

Podpisanie porozumienia UWM i Zortrax

Autor zdjęcia: Przemysław Getka

W czwartek prezes firmy Zortrax, Rafał Tomasiak i rektor UWM, prof. Ryszard Górecki podpisali porozumienie o współpracy. Od tego momentu firma i uczelnia będą się wspierać w kilku różnych obszarach. To wielka szansa dla studentów uniwersytetu.

Profesor Ryszard Górecki podczas podpisywania porozumienia wielokrotnie podkreślił, że ta współpraca to wielka szansa. Najbardziej skorzystają na tym studenci, którzy będą mogli odbywać płatne staże w firmie Zortrax - choć to oczywiście tylko jeden z punktów porozumienia. A przypomnijmy, że Zortrax to największy polski producent drukarek 3D i jeden z wiodących podmiotów na globalnym rynku technologii druku 3D typu desktop. Spółka już podarowała uniwersytetowi drukarkę 3D, której działanie można było podziwiać podczas czwartkowej konferencji. Podziwiać można było także efekty samego druku, czyli poszczególne części motocykla, który został zaprezentowany w Centrum Innowacji i Transferu Technologii UWM. I musimy przyznać, że ten widok robi wrażenie.

— Podpisanie tego porozumienia to bardzo ważny krok dla uniwersytetu. Konkretnie dotyczy ono realizacji programów badawczych między uczelnią a firmą Zortrax. Ważnym elementem współpracy są staże naukowo-edukacyjne, które będą obywane w firmie przez studentów. Ale to nie wszystko, bo także nauczyciele akademiccy prowadzący przedmioty powiązane z obszarem nauk technicznych i ścisłych pewnych specjalności będą zobligowani do obywania staży — tłumaczy rektor Ryszard Górecki. — W związku z podpisaniem porozumienia mam jeszcze jedną konkretną propozycję - powinniśmy nawiązać współpracę w obszarze dualnego kształcenia. To korzystne dla obu stron. Firma sporządzając plan zatrudnienia pewnych specjalistów powinna wtedy pomyśleć o naszych kandydatach - dobrych specjalistach — dodaje.

O korzyściach wynikających ze współpracy mówi także Rafał Tomasiak, prezes firmy Zortrax.— Pozwoli nam to na rozszerzenie całego działu prac badawczo-rozwojowych. Co na naszym rynku, który przecież bardzo dynamicznie się rozwija jest niezwykle ważne do bycia spółką konkurencyjną. Dodatkowo korzyścią jest pozyskanie wyszkolonej kadry, która będzie nam bardzo potrzebna - i cały czas jest potrzebna, bo Zortrax cały czas się rozwija. Programy stażowe już niebawem zostaną uruchomione. Poza tym wartością dodaną do całego porozumienia jest transfer wiedzy — wylicza Tomasiak.

Czego nauczą się studenci w Zortraksie?
— Będziemy ich przygotowywali do pracy z tą technologią, która jest bardzo popularna, ale za to rzadko stosowane na uczelniach wyższych. Styczność z drukiem 3D pozwoli studentom też na zastosowanie jej w ich przyszłej pracy, a mowa tu m. in. o studentach architektury krajobrazu czy mechatroniki — zapowiada Rafał Tomasiak. — Na UWM postawiliśmy dlatego, że to olsztyńska uczelnia. Jesteśmy lokalnymi patriotami gospodarczymi — dodaje.
Na ten fakt zwraca też uwagę rektor.

— To, co warto podkreślać to fakt, że Zortrax to właśnie nasza, olsztyńska firma. Jet liderem nie tylko w Polsce, ale i w Europie. Porozumienie spółki z UWM to piękna promocja naszej uczelni — stwierdza prof. Górecki.

Ewelina Zdancewicz-Pękala
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (26) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. gap #2440632 | 46.29.*.* 15 lut 2018 09:14

  Olsztyn to Bangladesz polskiego IT.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. ekran #2416682 | 95.160.*.* 12 sty 2018 19:57

  Hahahah, Zortrax dzięki swojej polityce kadrowej spowodował, że żaden specjalista ze znajomością języków nie chce u nich pracować, więc błaga o stażystów

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Fret #2416211 | 79.184.*.* 12 sty 2018 10:25

  Skończą się dopłaty skończy się sen...

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. siedem #2416105 | 81.190.*.* 12 sty 2018 08:40

  Firma światowa, ale wynagrodzenia olsztyńskie.

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. dsa #2415990 | 88.156.*.* 11 sty 2018 23:20

  A jaką rolę w tym wszystkim pełni Pan Michał Wypij? Czy to to już chyba nie pierwszy raz kiedy kręci się wokół tej firmy Zortax i ją promuje?

  Ocena komentarza: warty uwagi (7) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (26)

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages