Czwartek, 17 stycznia 2019. Imieniny Antoniego, Henryki, Mariana

Nauczyciele na razie bez urlopów dla poratowania zdrowia

2018-01-09 10:00:00 (ost. akt: 2018-01-09 10:02:22)
Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: Archiwum GO

Nowe przepisy o urlopach dla poratowania zdrowia nauczycieli miały obowiązywać od stycznia 2018 roku. Miały, ale brakuje rozporządzenia w tej sprawie.

Nowe przepisy o urlopach dla poratowania zdrowia, z których mogą skorzystać nauczyciele, zaczęły obowiązywać od stycznia 2018 roku. Teraz o tym, czy ktoś go otrzyma decyduje lekarz medycyny pracy, a nie jak wcześniej lekarz pierwszego kontaktu. Nauczyciele zostali jednak bez urlopów zdrowotnych, bo cały czas brakuje rozporządzenia w tej sprawie. Żaden z 600 tysięcy nauczycieli nie ma możliwości skorzystania z uprawnienia, które gwarantuje im prawo.

— Wszystkie dotychczasowe dokumenty straciły ważność, a nie ma nowego rozporządzenia, które miało regulować zakres oraz tryb przeprowadzania badania lekarskiego, wzór skierowania na badanie lekarskie oraz orzeczenia lekarskiego. W tej chwili nauczyciele, którzy chcieliby skorzystać z takiego urlopu, od 1 stycznia nie mają takiej możliwości — tłumaczy Tomasz Branicki, prezes olsztyńskiego Związku Nauczycielstwa Polskiego.

Nowe zasady też budzą wątpliwości.
— Jeśli takie orzeczenia wystawiać miałby lekarz medycyny pracy ośrodka, z którym szkoła ma podpisaną umowę, to może istnieć niebezpieczeństwo, że jest w jakiś sposób uzależniony od pracodawcy — dodaje Branicki. — Mam nadzieję jednak, że jeśli ktoś potrzebuje tego urlopu ze względów zdrowotnych, to go otrzyma.

Nowe przepisy miały ograniczyć nadmierne wykorzystanie tej formy urlopu. Pytamy więc dyrektorów szkół o dotychczasowe doświadczenia.
— Jeśli jest wskazanie lekarskie nauczyciele korzystają z takiej formy urlopu — tłumaczy Anna Żarczyńska, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 10 w Olsztynie. — W naszym przypadku te urlopy zawsze były uzasadnione. Praca głosem jest szalenie trudna i nie wszyscy mają takie predyspozycje, by stać przez 35 lat przy tablicy i nie stracić głosu.

Na dziś (9.01) planowane jest spotkanie Ministerstwa Zdrowia m. in. ze Związkiem Nauczycielstwa Polskiego, przy udziale Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Zdrowia – Zbigniewa J. Króla oraz przedstawicieli Ministerstwa Edukacji Narodowej.
Jak poinformowało ministerstwo, podczas spotkania omówione zostaną uwagi zgłoszone przez partnerów społecznych środowiska pedagogicznego do projektu rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie orzekania o potrzebie udzielenia nauczycielowi urlopu dla poratowania zdrowia.
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (44) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Praca #2413851 | 81.190.*.* 9 sty 2018 16:12

  głosem?W krajach skandynawskich jeśli ktoś chce zostać nauczycielem najpierw musi nauczyć się mówić przechodzi badania foniatryczne a potem jeśli je zda zostaje nauczycielem.Nie gardłem się się posługuje!! Tam nie ma urlopów dla wybranych.Jeśli chcesz być nauczycielem to nie po to żeby korzystać z urlopu,ale po to żeby uczyć.FONIATRA SIĘ KŁANIA

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. emerytowany naczyciel #2413732 | 79.184.*.* 9 sty 2018 13:29

   Drodzy hejterzy wasze wpisy są tylko dowodem na to jakim szacunkiem i powazniem traktowany jest zawód nauczyciela w naszym spoleczeństwie. I te bzdury wypisuja kochani rodzice , którzy chcą aby ich pociechy zostały geniuszami.Naród żydowski to mądry naród, ma takią mądrość; "obyś ty cudze dzieci uczył..." wystarczy jako argument i proszę spróbować

   ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (3)

   1. j20 #2413712 | 188.146.*.* 9 sty 2018 13:02

    Nauczyciele mają tak ciężką pracę, bo muszą udzielać korepetycji odpłatnie w swoim czasie wolnym. Pozostaje pytanie, czemu uczniowie muszą chodzić na dodatkowe, odpłatne korepetycje?

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-10) ! - + odpowiedz na ten komentarz

   2. gąska #2413667 | 213.184.*.* 9 sty 2018 12:12

    Do wszystkich hejterów nauczycieli: Dlaczego nie zostaliście nauczycielami, skoro jest im tak dobrze? ;)

    Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (3)

    1. Obywatel #2413663 | 31.6.*.* 9 sty 2018 12:00

     Nauczyciele to bardzo specyficzna grupa roszczeniowa. Argumentacja merytoryczna jednak jest ich nijaka, po prostu ciężko im odebrać przywileje, które nie mają racji bytu i są szkodliwe dla gospodarki. Mając tyle wolnego (ferie, wakacje, przerwy międzyświąteczne) i 20 godzin pracy w tygodniu (drugie tyle na szkolenia, przygotowanie do lekcji co wielu nie czyni) nie odzywałbym się, gdyż może pojawić się pomysł zagospodarowania Wam wakacji, np. praca na obozach, koloniach, uczestnictwo w szkoleniach i kursach. Wielu ludzi ciężej pracuje, traci zdrowie i nikt i za darmo nie daje takiej laby.

     Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

    Pokaż wszystkie komentarze (44)

    Zagraj w GRY.wm.pl

    • Goodgame Empire
    • Goodgame Big Farm
    • Goodgame Poker
    • Shadow Kings - The Dark Ages