Sobota, 20 października 2018. Imieniny Ireny, Kleopatry, Witalisa

Główni bohaterowie Orszaku Trzech Króli

2018-01-06 16:00:00 (ost. akt: 2018-01-06 18:41:01)
Bohaterowie 6 stycznia spisali się na medal. Wyglądali zjawiskowo!

Bohaterowie 6 stycznia spisali się na medal. Wyglądali zjawiskowo!

Autor zdjęcia: Przemysław Getka

Olsztyńskimi ulicami przeszedł Orszak Trzech Króli. W tym roku obok głównych bohaterów znalazły się również inne postaci. Na przykład Orzeł.

— Niezłe ziółko z tego Heroda — śmieje się Marta Pikora, która przez dwa lata odgrywała rolę diablicę, ale teraz awansowała do roli żony Heroda.
W Orszaku nie znalazła się przypadkowo. Zawsze interesowała się teatrem, jest członkiem Teatroholików przy Olsztyńskim Teatrze Lalek.
— Z roku na rok jest coraz więcej osób, które biorą udział w Orszaku Trzech Króli. Przybywa rodzin z dziećmi, których uśmiechnięte buzie są dowodem na to, że im się podoba — opowiada Marta Pikora, licealistka. — To fajna inicjatywa, która przyciąga ludzi w różnym wieku.

We wzywaniu do Orszaku ludu Olsztyna coraz dłuższą praktykę ma za to Herod, czyli Michał Mazuchowski. Dziś student pierwszego roku mikrobiologii olsztyńskiego UWM.
— Z roku na rok mam bogatszy strój. Więcej złota idzie na jego produkcję — żartuje Michał Mazuchowski. — A rola Heroda? Lubię władzę (śmiech). To raczej ona mnie wybrała. Ja zdałem się na wybór innych. A trema? Zawsze jest.


W końcu czas na najważniejszych bohaterów święta Trzech Króli. Mędrców, o których mówi Ewangelia św. Mateusza. Przybywają do Betlejem, aby złożyć hołd i dary Jezusowi — złoto, kadzidło i mirrę. W VI wieku nadano im imiona: Kacper, Melchior i Baltazar, w efekcie czego Mędrców — Magów nazwano Królami. Orszak afrykański (niebieski) prowadzi Kacper. A w jego rolę wciela się Abdul Elkhatib, po raz czwarty.
— Kiedy pierwszy raz poproszono mnie o udział w orszaku, było to dla mnie dużym zaskoczeniem. Teraz stało się tradycją. Mówią nawet czasem do mnie — królu. A kiedy zbliża się termin planowania Orszaku, dzwonią do mnie. Wiem, że się nie odmawia, więc stawiam się po raz kolejny — opowiada Abdul Elkhatib, na co dzień pracownik Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. — I cały czas konno. Bo pieszo to chodzą zwykli ludzie (śmiech). A idzie mi coraz lepiej. I zawsze dostaję białego konia.

Po raz drugi w roli króla występuje Marek Mikołajczyk, inżynier mechanik. Rok temu debiutował w roli króla Kacpra, a do udziału zachęcili go jego znajomi z Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. Zanim został królem, był koniuszym. Czyli brał udział w orszaku, ale w innej roli, bo doglądał koni. Teraz już poznał tajniki jazdy konnej i w roli występuje po raz drugi. Tym razem został królem Baltazarem.
— W ubiegłym roku miałem ogromną tremę, bo debiutowałem w roli króla i nie wiedziałem, czego się spodziewać — wspomina Marek Mikołajczyk. — I była to moja pierwsza jazda na koniu. Teraz podchodzę do tego spokojniej.

Królem Melchiorem został po raz drugi Piotr Jakimczuk. Do roli zachęcili go ludzie z parafii św. Józefa.
— Zaproponowano mi ponownie tę rolę i podjąłem się zadania— tłumaczy Piotr Jakimczuk, który na co dzień jest handlowcem. — Każdy musi przeżyć Święto Trzech Króli na swój sposób, a Orszak daje możliwość przeżywania go duchowo. I widać, że ludzie coraz chętniej dołączają się do świętowania. Czasem dorosłych przyciągną dzieci, które pokażą, że ten dzień można spędzić wyjątkowo.

W tym roku jest też wyjątkowa rocznica. W 2018 roku świętujemy 100 rocznicę odzyskania niepodległości. Stąd też elementy „niepodległościowe” Orszaku.
Orzeł, który jest podobno orlikiem białym, wspaniałym ptakiem drapieżnym, który patronuje nam od stuleci, złożył w stajence swój dar.

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (4) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentowanie wyłączone

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Główni królowie polskiej szklanki. #2412036 | 37.47.*.* 7 sty 2018 18:56

  Batory, Chrobry, Sobieski.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. az #2411712 | 83.9.*.* 7 sty 2018 11:01

  Ot, apogeum ludzkiej naiwności.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Janek #2411603 7 sty 2018 01:08

  Święto trzech króli – kto za nim stoi? http://prawda-biblia.blog.onet. pl/2015/02/09/swieto-trzech-kroli-kto-za -nim-stoi/

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. ef #2411499 | 88.156.*.* 6 sty 2018 20:49

  fajna inicjatywa, chociaz kierowcy pewnie woleliby aby orszak szedl chodnikiem ,a najlepiej jakims tunelem :)

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages