środa, 5 sierpnia 2020. Imieniny Emila, Karoliny, Kary

W Olsztynie mamy położną na medal!

2018-01-05 12:20:00 (ost. akt: 2018-01-05 12:49:17)

Autor zdjęcia: Mat. prasowe

Jedna z najlepszych polskich położnych nazywa się Elżbieta Wójtowicz i pracuje w olsztyńskim szpitalu wojewódzkim. Ma ponad trzydzieści lat doświadczenia zawodowego, a przy jej wsparciu na świecie pojawiło się prawdopodobnie... małe miasteczko.

Elżbieta Wójtowicz z Olsztyna zdobyła właśnie srebrny medal w konkursie na najlepszą położną w Polsce. Jest też najlepszą położną w naszym województwie. Plebiscyt organizowany był w ramach kampanii "Położna na medal", której celem było podniesienie w społeczeństwie świadomości tego, jaką rolę położne odgrywają dzisiaj w opiece okołoporodowej.

Pani Elżbieta, poza wyróżnieniem, ma na swoim koncie także olbrzymie doświadczenie. I to ono jest skarbem dla jej pacjentek. Pomogła przyjść na świat takiej liczbie dzieci, że... — ...mogłyby one stworzyć pewnie małe miasteczko — śmieje się położna z Olsztyna. — Nigdy nie liczyłam, w ilu porodach uczestniczyłam, ale z całą pewnością mogę stwierdzić, że kiedyś było ich zdecydowanie więcej. Zwłaszcza tych naturalnych. Szpital wojewódzki, w którym pracuję, jest specjalistyczną placówką, więc bardzo często trafiają do nas kobiety, których ciąże nie przebiegają w sposób fizjologiczny, większa jest zatem potrzeba wykonywania cesarskich cięć.

Tym, co cieszy panią Elżbietę, jest fakt, że pod jej opiekę trafiają czasem kobiety, w których przyjściu na świat uczestniczyła. — To wzruszające przeżycie — mówi położna. — Wzruszenia są, zresztą, wpisane w ten zawód. Byłoby coś nie tak, gdyby ich zabrakło.

Czym się różnią porody, w których uczestniczy dziś pani Elżbieta, od tych sprzed 30 lat? — Z całą pewnością wzrosło bezpieczeństwo pacjentek. Mamy coraz lepszy sprzęt do monitorowania przebiegu porodu, a panie mają większą swobodę ruchową. Kiedyś rodząca musiała leżeć w pozycji horyzontalnej, co było dla niej niezbyt komfortowe. Wiedza i świadomość kobiet rodzących są dziś na wyższym poziomie, więc i ich oczekiwania wobec tego wydarzenia są inne. Sprostanie im wymaga od nas, personelu, dużo większych umiejętności.

Wydaje się jednak, że Elżbieta Wójtowicz ma receptę na udany poród. Co nią jest? Przede wszystkim dobra współpraca rodzącej i położnej. Kobieta powinna czuć zaufanie do osoby, która pomaga jej dziecku przyjść na świat. Dobra położna musi mieć też autorytet. Pani Elżbieta nie ma wątpliwości, że konieczne są też życzliwość i serdeczność okazywane pacjentce. Na wagę złota okazuje się rozmowa i przedyskutowanie planu porodu.

Jak na informację o wyróżnieniu zareagowała nasza olsztyńska położna na medal?

— Jestem bardzo szczęśliwa. Tym bardziej, że nie prowadzę żadnej indywidualnej praktyki czy szkoły rodzenia. Pacjentki znają mnie tylko ze szpitala. To dla mnie ogromna satysfakcja — podkreśla Elżbieta Wójtowicz

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (38) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Ola #2413820 | 83.6.*.* 9 sty 2018 15:25

  21.12.17 to właśnie dziwi tej Pani ten dzień był najpiękniejszym dniem w moim życiu! Wspaniała kobieta o wielkim sercu i zaangazowaniu. Bez niej nawet nie wyobrażam sobie porodu. Położna na medal w 100% !

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Hekate #2411303 | 195.136.*.* 6 sty 2018 15:52

  Mój pierwszy poród tez odbierała ta pani, byliśmy z mężem nią zachwyceni. Szybki poród, sprawny, pełne wsparcie, nie spodziewałam się tego w państwowym szpitalu. Pozdrawiam serdecznie.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Asd #2411254 | 94.254.*.* 6 sty 2018 14:00

  Po zdjęciu widać ze odpowiednia kobieta na odpowiednim stanowisku. Piękny szczery uśmiech - dla niej pacjent jest najwazniejszy

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. Martyna #2410978 | 94.254.*.* 5 sty 2018 23:56

  Najlepsza położna na jaką można trafić, pomogła przyjść na świat moim dzieciom w niespełna 2h!

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. Położona #2410756 | 87.167.*.* 5 sty 2018 18:10

  Nie znam kobiety ale z komentarzy wynika ,ze musi być dobrym fachowcem i CZŁOWIEKIEM A co z innymi połóżnymi ?,leniwe krowy ,które czekają na łapówkę ??

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (38)

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages